ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն ընդնուել են Չինաստանի հետ դիվանագիտական շփումների կարեւորությոնը
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունն ընդունել են Չինաստանի հետ դիվանագիտական շփուների կարևորությունը, հատկապես այնտեղ, որտեղ հնարավոր Է կառուցողական համագործակցություն: Այդ մասին ասված Է դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի՝ ՉԺՀ-ին նվիրված բարձր մակարդակի բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ համատեղ հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը նախագահում Էին Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության գլխավոր քարտուղար Ստեֆանո Սաննինոն և ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանը: ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջև այդ մակարդակի առաջին հանդիպումը տեղի Է ունեցել մայիսին Բրյուսելում:
«Շերմանը և Սաննինոն ընդունել են Չինաստանի հետ դիվանագիտական շփուների կարևորությունը, հատկապես այնտեղ, որտեղ (իրենց) շահերը տրամախաչվում են և որտեղ հնարավոր Է կառուցողական համագործակցություն»,- նշված Է փաստաթղթում: Կողմերն ընդգծել են, որ «Չինաստանի հետ համագործակցում են այնտեղ, որտեղ դա հնարավոր Է, և պատասխանատվությամբ են մոտենում» Պեկինի հետ մրցակցությանը»:
Հանդիպման մասնակիցները «հավաստել են, որ Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հարաբերությունները կրում են բազմակողմանի բնույթ, և ընդգծել են ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջև մշտական և սերտ շփումներ պահպանելու կարևորությունը» ՉԺՀ-ի նկատմամբ «համապատասխան մոտեցումների հարցերի շուրջը: Նրանք քննարկել են ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի վերջին հանդիպումները Չինաստանի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ, այդ թվում Իրանի միջուկային ծրագրի, ինչպես նաև Կորեական թերակղզու իրադրության շուրջը:
Վաշինգտոնը և Բրյուսելը, նշված Է հայտարարության մեջ, «ընդգծել են (Պեկինի հետ) արդյունքի կողմնորոշված փոխգործակցության կաևորությունը հանգուցային անդրազգայն հիմնախնդիրների շուրջը, ինչպիսիք են կլիմայական ճգնաժամը» և առողջապահությունը:

США и ЕС признали важность дипломатических контактов с Китаем
Соединенные Штаты и Евросоюз признали важность дипломатических контактов с Китаем, особенно там, где возможно конструктивное сотрудничество. Об этом говорится в совместном заявлении по итогам прошедших в четверг переговоров США и ЕС на высоком уровне по КНР, передает ТАСС.
На встрече в Вашингтоне председательствовали генсек внешнеполитической службы ЕС Стефано Саннино и замгоссекретаря США Уэнди Шерман. Первая встреча такого уровня между США и ЕС прошла в мае в Брюсселе.
"Шерман и Саннино признали важность дипломатических контактов с Китаем, особенно там, где [их] интересы пересекаются и где возможно конструктивное сотрудничество", - отмечается в документе. Стороны подчеркнули, что "сотрудничают с Китаем там, где это возможно, и ответственно подходят к конкуренции и системному соперничеству" с Пекином.
Участники встречи "подтвердили, что отношения США и ЕС с Китаем носят многогранный характер, и подчеркнули важность поддержания постоянных и тесных контактов между США и ЕС по вопросам соответствующих подходов" к КНР. Они обсудили недавние встречи представителей США и ЕС с должностными лицами Китая высокого ранга, в том числе по ситуации вокруг ядерной программы Ирана, а также Корейского полуострова. Вашингтон и Брюссель, отмечается в заявлении, "подчеркнули важность ориентированного на результат взаимодействия [с Пекином] по ключевым транснациональным проблемам, таким как климатический кризис" и здравоохранение.