Մեզ հասել են ՏԻՄ ընտրություններում ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ. ԱՄՆ դեսպանատուն
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել 2021թ ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ, փոխանցում է News.am:
Հայտարարությանմեջ ասվում է. ««Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ժողովրդի մասնակցությունը հոկտեմբերի 17-ին, նոյեմբերի 14-ին և դեկտեմբերի 5-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, գնահատանքի է արժանի նաև Հայաստանի` ժողովրդավարական ուղուն հետևելու հայ ժողովրդի ցուցաբերած շարունակական նվիրվածությունը։
Մեզ նաև հասել են ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ։ Խրախուսում ենք իշխանություններին հետաքննել չարաշահումների վերաբերյալ մեղադրանքները։ Մինչ մենք աշխատում ենք կատարելագործելու մեր իսկ ժողովրդավարությունը, մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իր օրակարգին և ակնկալում ենք ամրապնդել մեր երկկողմ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա»։

US Embassy of Armenia on Local Elections: We Note Reports of Pressure Against Opposition Candidates
We commend the Armenian people for their participation in municipal elections on October 17, November 14, and December 5, as well as their continued commitment to Armenia’s democratic trajectoryNews.am reports. The US Embassy in Yerevan noted this in a statement it issued Tuesday on the 2021 local elections in Armenia. The statement continues as follows:
"A small number of Embassy staff observed the elections in a visitor capacity.  We were pleased to see the elections were generally calm, peaceful, and well-administered. The diversity in results underscored the competitive nature of the elections, the vibrancy of Armenia’s democracy, and the significant progress Armenia has achieved over the years.
As we work to perfect our own democracy, we welcome Armenia’s commitment to its democratic reform agenda and look forward to strengthening our bilateral ties based on shared democratic values."