Հուլիսի 1-ին կգումարվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան՝ օրակարգում Իշխան Սաղաթելյանի ու Վահե Հակոբյանի լիազորությունների դադարեցնելու մասին հարցերն են
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան գումարելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությունը և Ազգային ժողովի խորհրդի 2022 թվականի հունիսի 30-ի ԱԺԽՈ-045-Լ որոշումը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 100-րդ և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածներով` հուլիսի 1-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:

On July 1 at 11:00, by NA President’s Decision Extraordinary Session of National Assembly to Be Convened
Taking as a basis the initiative of the National Assembly deputies on convening the extraordinary session of the National Assembly and the NACD-045-L decision of 1 July 2022 of the National Assembly Council, being led by Article 100 of the Constitution and Article 44 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the extraordinary session of the National Assembly will be convened on July 1 at 11:00 by the decision of the NA President, according to the agenda established by the initiator.