G7-ի երկրները և Ավստրալիան պայմանավորվել են ռուսական նավթի ֆիքսված գների մասին. Reuters
«Մեծ յոթնյակի» երկրները և Ավստրալիան պայմանավորվել են այն մասին, որ ռուսական նավթի գնային շեմը սահմանվելու է որոշակի ֆիքսված մակարդակում՝ առանց  լողացող տոկոսադրույքի օգտագործման, հինգշաբթի տեղեկացրել են բանակցությունների ընթացքին ծանոթ աղբյուրները, հաղորդում է Reuters-ը։
«Մեծ յոթնյակի» երկրների ներկայացուցիչները վերջին շաբաթներին ինտենսիվ բանակցություններ են վարել ռուսական նավթի ծովային մատակարարումների գների սահմանափակման աննախադեպ պլանի վերաբերյալ, որը պետք է ուժի մեջ մտնի դեկտեմբերի 5-ին։ Դա կօգնի ապահովել պատժամիջոցային ռեժիմը, որը սահմանել են ԵՄ երկրները և ԱՄՆ-ը Մոսկվայի հնարավորությունների սահմանափակման համար՝ Ուկրաինա ներխուժման պատճառով։
Գինը դեռ չի սահմանվել, բայց պետք է հայտարարվի առաջիկա շաբաթներին, տեղեկացրել են մի քանի աղբյուրներ։ Կոալիցիայի գծով գործընկերները պայմանավորվել են մշտապե վերանայել ֆիքսված գինն անհրաժեշտության դեպքում, տեղեկացրել է աղբյուրը, որը մանրամասներ չի ներկայացրել։
Գինը որևէ ինդեքսի կապելը կհանգեցներ գների հնարավոր տատանումների, ավելացրել է աղբյուրը։
Կոալիցիան անհանգստացած է նրանով, որ նավթի Brent միջազգային էտալոնից ցածր լողացող գինը թույլ կտա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին «խաբել» մեխանիզմը՝ կրճատելով առաջարկը, ասել է բանավեճերին ծանոթ երկրորդ աղբյուրը։
Պուտինը կարող է շահ կորզել լողացող գների համակարգից, քանի որ ռուսական նավթի գինը նույնպես կավելանա, եթե Brent տեսակի նավթը թանկանա Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների կրճատման պատճառով։ Աղբյուրի խոսքով՝ ֆիքսված գների համաձայնեցված համակարգի թերությունն այն է, որ դրա մշտական վերանայման համար կոալիցիայի ավելի շատ հանդիպումներ կպահանջվեն։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը և G7-ի երկրների այլ պաշտոնական անձինք հավաստիացրել են, որ գների սահմանափակումը, որը պետք է սկսվի դեկտեմբերի 5-ին նավթի և փետրվարի 5-ին նավթամթերքների համար, ռուսական շահույթը կկրճատի՝ չկրճատելով մատակարարումները սպառողներին։ Ռուսաստանը հայտարարել է, որ կհրաժարվի նավթ մատակարարել այն երկրներ, որոնք գնային շեմ կսահմանեն։

Reuters узнал о договоренности G7 и Австралии по ценовому потолку на российскую нефть
Страны G7 и Австралия договорились об установлении фиксированной цены на российскую нефть, сообщают источники Reuters. Предельную ценовую они намерены определить до конца ноября. Потолок будут пересматривать "по мере необходимости", уточняет агентство, передает Forbes.ru.
Страны G7 (Великобритания, Германия, Италия, Канада, США, Франция, Япония) и Австралия договорились ввести ценовой потолок на российские нефтяные поставки, точный порог стоимости будет установлен позднее в этом месяце, пишет Reuters со ссылкой на источники. По словам нескольких из них, ограничение будет введено "в ближайшие недели".
Один из собеседников уточнил, что потолок цен планируется пересматривать "по мере необходимости". "Коалиция [страны G7 и Австралия] согласилась, что ценовой потолок будет фиксированной ценой, которая будет регулярно пересматриваться, а не скидкой к индексу [цен]. Это повысит стабильность рынка и упростит соблюдение требований, чтобы минимизировать нагрузку на участников рынка", — сказал источник агентству.
Он добавил, что привязка цены как дисконта к какому-либо индексу привела бы к слишком большой волатильности и колебаниям цен. G7 опасается, что привязанная к уровню ниже эталона Brent плавающая цена может позволить России манипулировать этим механизмом, сокращая предложение, сказал Reuters близкий к обсуждению источник. Кроме того, Россия может выиграть от механизма плавающих цен, так как стоимость нефти Brent может подскочить из-за сокращения поставок из России.
Источник подчеркнул недостаток разработанной системы — необходимость большого количества совещаний между странами коалиции и "бюрократии" для регулярного пересмотра ценового потолка.
Министры финансов G7 договорились ввести ценовой потолок на поставки нефти из России в начале сентября. Юридическая база для ограничения цены была заложена в восьмом пакете санкций Евросоюза. Ожидается, что ограничения будут введены к 5 декабря. Глава Минфина США Джанет Йеллен предлагала установить потолок на уровне около $60 за баррель. По ее оценке, такое ограничение позволит сохранить российскую нефть на мировом рынке, но уменьшить доходы Москвы. При этом финансовое ведомство США заявляло, что не будет пропускать российские нефтяные суда без потолка цен до 19 января.
Президент России Владимир Путин говорил, что если Запад ограничит цены на российские энергоносители, Россия "ни газ не будет поставлять, ни нефть, ни уголь, ни топочный мазут".