«Եվրանեսթ»-ն Ադրբեջանին կոչ է անում ազատ արձակել հայ գերիներին և լուծել ԼՂ-ում մարդասիրական չկարգավորված հարցերը
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում Լեռնային Ղարաբաղին և հայ ռազմագերիներին վերաբերող բանաձև է ընդունվել։ ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է, որ բանաձևով կոչ է արվում ամբողջապես և հրատապ լուծել մարդասիրական այնպիսի չկարգավորված հարցերն, ինչպիսիք են բոլոր պահվող հայ անձանց ազատ արձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց և բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրի պարզաբանումը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրագործումը՝ միտված տարածաշրջանում մշակութային ժառանգությունը պահպանելուն: Բանաձևը ողջունում է ԵՄ աջակցությունը ականազերծման մարդասիրական ջանքերին, շեշտում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության հիմնախնդիրները պիտի լուծվեն՝ ապահովելով տևական խաղաղություն տարածաշրջանում։
Արման Եղոյանը նաև ներկայացրել է քննարկումներից մեկի ժամանակ իր ելույթը.
«Հարգելի գործընկերներ, վախենամ, որ ևս մեկ անգամ պետք է անհանգստացնեմ ձեզ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների մասին խոսակցությունով ու հիմա բացատրեմ, թե ինչու: Ձեզնից շատերը բողոքում են, որ ամեն անգամ գալիս և տեսնում են հայերի և ադրբեջանցիների վեճը։ Մեր ընկեր Ռասան ասում է՝ «Ե՞րբ կգա այն օրը, երբ այս ամենը կավարտվի»: Ես կարող եմ պատասխանել, թե երբ կգա այդ օրը. երբ այս վիճաբանության պատճառ դարձած հարցերը կա՛մ լուծվեն, կա՛մ հասցեագրվեն:
Բերեմ օրինակ. հենց հիմա՝ այս օրերին, 33 հաստատված հայ ռազմագերի (կամ ոմանք կարող են ասել կալանավորներ կամ պատանդներ), 33 ՀՀ քաղաքացի կալանավորված են Բաքվում և սա հստակ սահմանված է Եվրախորհրդարանի բանաձևերում: Որպեսզի հասնենք այն օրվան, երբ մենք կնստենք մեկ սեղանի շուրջ և կքննարկենք մեր հարաբերությունների կարգավորումը, առաջարկում եմ ձեզ՝ Եվրախորհրդարանի անդամներին, ընդմիջման ժամանակ մոտենալ այստեղ գտնվող ադրբեջանցի գործընկերներին և հարցնել՝ «հարգելի գործընկերներ ինչու՞ չեք վերադարձնում 33 հայ ռազմագերիներին». խնդրում եմ լսեք նրանց պատասխանը: Ավելին՝ այն բանաձևից, որը մենք վաղը ընդունելու ենք, նրանք ջնջել են այն տողը, որով խորհրդարանական վեհաժողովը նրանց կոչ է անելու վերադարձնել հայ ռազմագերիներին կամ կալանավորներին: Կրկին հարցրեք վաղվա մեր քվեարկության վերաբերյալ, թե արդյոք սա այդքան մեծ խնդիր է այն մարդկանց համար, որոնք ամբողջ օրը խոսում են խաղաղության մասին։
Նրանք խոսում են խաղաղության մասին, իսկ ես ձեզ՝ հարգելի Եվրախորհրդարան, պետք է տամ տեղեկատվություն. դուք տեղյա՞կ եք, որ հարցերից մեկը, որի շուրջ մենք չենք կարողանում համաձայնության գալ, խաղաղության միջազգային երաշխավորի մեխանիզմի ինստիտուտն է: Ադրբեջանը դեմ է նման մեխանիզմ սահմանելու մեր առաջարկին. դա կարող է լինել ցանկացած մեխանիզմ, բայց մենք առաջարկում ենք, որ լինի՛ այդ մեխանիզմը: Որպես այդպիսին՝ միջազգային երաշխավոր հասկացությանն Ադրբեջանն ընդհանրապես դեմ է, նրանք չեն ցանկանում որևէ միջազգային մեխանիզմ, որը կվերահսկի համաձայնագրի իրականացումը: Նրանք ուզում են բոլորիդ հեռու պահել մեր հարաբերություններից: Նրանք ուզում են՝ դուք մեզ թողնեք միայնակ, որ հաշվեհարդար տեսնեն մեզ հետ, սա է իրենց ուզածը: Մի՛ շփոթվեք իրենց գեղեցիկ խոսքերից: Համեմատենք այն իրավիճակի հետ, երբ մենք խոսեցինք Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին, ինչո՞ւ մենք ձեզ խնդրեցինք իրականացնել այդ առաքելությունը, որովհետև մենք ունեինք դրա կարիքը: Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը դեմ, որովհետև դա իրենց պետք չէ, պարզ է, չէ՞:
Եվս մեկ անգամ, խնդրում եմ ձեզ, ընդմիջման ժամանակ մոտեցեք ձեր ադրբեջանցի գործընկերներին և հարցրեք, թե ինչու են նրանք դեմ ԵՄ 100 քաղաքացիական դիտորդներին Հայաստանի սահմանին, եթե նրանք չեն պատրաստվում հարձակվել Հայաստանի վրա, ինչո՞ւ պետք է դեմ լինեն այդ առաքելությանը:
Վերջապես, նրանք խոսում են Լեռնային Ղարաբաղում հայերի իրավունքների մասին և ասում են, որ հայերը կօգտվեն նույն իրավունքներից և արտոնություններից, որոնցից օգտվում են Ադրբեջանի քաղաքացիները: Ներեցեք ինձ, իսկ ի՞նչ իրավունքներ և արտոնություններ ունեն Ադրբեջանի քաղաքացիները. խոսքի ազատությա՞ն իրավունք, նախագահ ընտրելո՞ւ իրավունք, հավաքների՞ իրավունք: Նույնիսկ Ադրբեջանի քաղաքացիներն են զրկված այդ իրավունքներից, ինչպե՞ս կարող է Ադրբեջանը երաշխավորել դա այլազգիների համար:
Հարգելի գործընկերներ, ես ձեզ հորդորում եմ լուծել կոնֆլիկտներ առաջացնող հարցերը և ոչ թե պարզապես ասել՝ ցանկանում եմ, երազում եմ, որ մի օր սա կավարտվի: Կոնֆլիկտները կավարտվեն խնդիրները լուծելու, այլ ոչ թե դրանց վրա աչք փակելու պարագայում»:

Евронест призывает Азербайджан освободить армянских пленных
На Парламентской ассамблее Евронест была принята резолюция по Нагорному Карабаху и армянским военнопленным. Как сообщает Арменпресс, председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Национального собрания РА Арман Егоян сообщил на своей странице в Facebook, что резолюция призывает к полному и безотлагательному разрешению таких нерешенных гуманитарных вопросов, как задерживание всех военнопленных армян, выяснение судеб без вести пропавших лиц и жертв насильственных исчезновений во время нагорно-карабахского конфликта и выполнение миссии ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия в регионе. В резолюции приветствуется содействие ЕС усилиям по гуманитарному разминированию, подчеркивается, что права и вопросы безопасности армян Нагорного Карабаха должны быть решены, обеспечивая прочный мир в регионе.
Арман Егоян также представил свое выступление в ходе одной из дискуссий.
''Уважаемые коллеги, боюсь, что в очередной раз вынужден утомить Вас разговором об армяно-азербайджанских отношениях, и сейчас объясню, почему. Многие из Вас жалуются, что каждый раз приходя сюда, видят споры между армянами и азербайджанцами. Наш друг Раса говорит: ''Когда же наступит день, когда все это закончится?'' Я могу ответить, когда этот день наступит. Когда проблемы, вызвавшие это противоречие, будут либо решены, либо адресованы.
Позвольте мне привести пример. Прямо сейчас, в эти дни, в Баку остаются 33 подтвержденных армянских военнопленных, можно сказать задерживаемых, или заложников, 33 гражданина РА и это четко определено в резолюциях Европарламента. Чтобы приблизиться к тому дню, когда мы сядем за один стол и обсудим урегулирование наших отношений, предлагаю Вам, депутатам Европарламента, подойти в перерыве к Вашим азербайджанским коллегам и спросить: ''Уважаемые коллеги, почему не Вы возвращаете 33 армянских военнопленных?'' Пожалуйста, выслушайте их ответ. Более того, из резолюции, которую мы примем завтра, они вычеркнули строку, согласно которой Парламентская ассамблея призовёт их вернуть армянских военнопленных или задерживаемых. Спросите еще раз во время нашего завтрашнего голосования, так ли это важно для людей, которые весь день говорят о мире.
Они говорят о мире, и я, уважаемый Европарламент, должен предоставить Вам информацию. Знаете ли Вы, что одним из вопросов, по которому мы не можем прийти к согласию, является учреждение международного механизма гарантов мира? Азербайджан против нашего предложения о создании такого механизма. Это может быть любой механизм, но мы предлагаем, чтобы он был. Таким образом, Азербайджан вообще против концепции международного гаранта, они не хотят, чтобы какой-либо международный механизм следил за выполнением соглашения. Они хотят удерживать Вас подальше от наших отношений. Они хотят, чтобы Вы оставили нас в покое, чтобы отомстить нам, вот чего они хотят. Не верьте их красивым словам. Давайте сравним с ситуацией, когда мы говорили о миссии наблюдателей ЕС в Армении, почему мы просили Вас осуществить эту миссию, потому что нам это было нужно. Почему Азербайджан против этого, ведь им это не нужно, это же ясно.
Пожалуйста, в перерыве подойдите к своим азербайджанским коллегам и спросите их, почему они выступают против 100 гражданских наблюдателей ЕС на границе с Арменией, если они не собираются нападать на Армению, то почему они выступают против этой миссии?
Наконец, они говорят о правах армян в Нагорном Карабахе и говорят, что армяне будут пользоваться теми же правами и привилегиями, которыми пользуются граждане Азербайджана. Простите, а какие права и привилегии есть у граждан Азербайджана? Право на свободу слова, право избирать президента, право на собрания? Даже граждане Азербайджана лишены этих прав, как Азербайджан может гарантировать это людям иной национальности?
Уважаемые коллеги, я призываю Вас решать вопросы, вызывающие конфликты, а не просто говорить, я желаю, я мечтаю, чтобы однажды это закончилось. Конфликты закончатся, если проблемы решать, а не закрывать на них глаза''.