Ամենայն հայոց կաթողիկոսը դեմ է արտահայտվել պատրիարք Կիրիլի դեմ պատժամիջոցներին
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ն.Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ-ն խստորեն դատապարտել է մի շարք երկրների կողմից Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները: Նա նաև նշել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների եռակողմ համագործակցության կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար։  Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանի ուղղափառ եկեղեցու Երևան-Հայաստանի թեմի ժամանակավոր կառավարիչ, Աֆրիկայի էկզարխ Պատրիարք, Կլինի միտրոպոլիտ Լեոնիդը` ամփոփելով Գարեգին Բ-ի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Գարեգին կաթողիկոսն իր խիստ բացասական կարծիքն արտահայտեց պատրիարք Կիրիլի նկատմամբ պատժամիջոցների վերաբերյալ (պատրիարքի նկատմամբ սահմանափակումներ են մտցրել Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Ավստրալիան- խմբ.):  Հայ Առաքելական և Ռուս Ուղղափառ եկեղեցիների միջև բազմամյա բարի, եղբայրական հարաբերություններն անփոփոխ են»,-ասել է միտրոպոլիտ Լեոնիդը։
Նրա խոսքով, Գարեգին Բ-ի հետ բանակցությունների ընթացքում բարձրացվել են երկկողմ հարաբերությունների հարցեր։ Հոգևոր առաջնորդները քննարկել են նաև համագործակցության եռակողմ ձևաչափը. նախկինում Պատրիարք Կիրիլը, Ամենայն Հայոց Պատրիարք-Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը և Կովկասի մահմեդականների գրասենյակի ղեկավար Ալլահշուքյուր Փաշազադեն բազմիցս են հանդիպել:
«Եռակողմ համագործակցությունը նպաստում է երկրների և ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանքով հարաբերությունների հաստատմանը։ Վեհափառ Հայրապետի [Պատրիարք Կիրիլի] անձնական հսկողությամբ լուծվել է Դադիվանքի վանքի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը, ինչի մասին առանձին նշել է Գարեգին կաթողիկոսը»,- ասել է միտրոպոլիտ Լեոնիդը։
Նա նշել է, որ իրավիճակն այս ուղղությամբ «հեռու է կատարյալ լինելուց» և հավելել է, որ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցին գործադրում է խաղաղապահության գործընթացին ուղղված բոլոր միջոցներն ու ջանքերը։

Католикос всех армян высказался против санкций в отношении патриарха Кирилла
Верховный патриарх и католикос всех армян Гарегин II резко осудил введенные рядом стран санкции против Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, также он отметил важность трехстороннего сотрудничества духовных лидеров России, Армении и Азербайджана для утверждения мира в регионе. Об этом сообщил в среду ТАСС временно управляющий Ереванско-Армянской епархией РПЦ, Патриарший экзарх Африки митрополит Клинский Леонид, подводя итоги встречи с Гарегином II.
"Католикос Гарегин высказал свое резко отрицательное мнение относительно выдвинутых в адрес Святейшего Патриарха Кирилла санкций (рестрикции в отношении патриарха ввели Великобритания, Канада и Австралия - прим. ТАСС). Многолетние добрые, братские отношения между Армянской апостольской и Русской православной церквами неизменны", - сказал митрополит Леонид.
По его словам, в ходе переговоров с Гарегином II поднимались вопросы двусторонних отношений. Также религиозные деятели обсудили трехсторонний формат сотрудничества: ранее неоднократно проходили встречи патриарха Кирилла, патриарха-католикоса всех армян Гарегина II и главы Управления мусульман Кавказа Аллахшукюра Паша-заде. Духовные лидеры трех стран обсуждали в том числе урегулирование в Нагорном Карабахе.
"Трехстороннее сотрудничество способствует утверждению взаимоуважительных отношений стран и народов. Под личным контролем Его Святейшества [патриарха Кирилла] был решен вопрос сохранения культурного наследия монастыря Дадиванк, что отдельно отметил католикос Гарегин", - рассказал митрополит Леонид.