Հայ պատանիները նվաճել են 1 ոսկե և 1 բրոնզե մեդալ
Ռոբերտ Փիլիպոսյանը ոսկե մեդալ է նվաճել աշխարհի մինչև 16 տարեկան պատանիների արագ շախմատի առաջնությունում:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայից հայտնում են , որ Տիգրան Համբարձումյանը բրոնզե մեդալ է նվաճել աշխարհի մինչև 12 տարեկան պատանիների արագ շախմատի առաջնությունում:
Երկու շախմատիստներն էլ 11 հնարավորից վաստակել են 8.5 միավոր:
Մրցանակակիրների շարքում են նաև Ալեքս Սահակյանը (մինչև 18 տարեկան տղաներ) և Մարիամ Խաչատրյանը (մինչև 16 տարեկան աղջիկներ), ովքեր իրենց տարիքային խմբերում զբաղեցրել են 4-րդ հորիզոնականը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 6-ից 11-ը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացվում է 2023 թվականի աշխարհի պատանիների արագ և կայծակնային շախմատի առաջնությունը:

Роберт Пилипосян завоевал золото, а Тигран Амбарцумян бронзу на ЧМ по быстрым шахматам
Армянский гроссмейстер Роберт Пилипосян завоевал золотую медаль на чемпионате мира по быстрым шахматам среди юношей до 16 лет в Грузии. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщает Федерация шахмат Армении.
Отмечается, что Пилипосян набрал 8,5 из 11 возможных очков.
При этом другой шахматист - Тигран Амбарцумян (до 12 лет) - завоевал бронзовую медаль на ЧМ по быстрым шахматам среди юношей до 12 лет. Он из 11 возможных очков набрал 8.5.
Напомним, что Армению на чемпионате мира по быстрым и молниеносным шахматам представляют 47 юношей и 14 девушек. Чемпионат мира проводится в 12 возрастных категориях - до 8, 10, 12, 14, 16, 18 лет у юношей и до 8, 10, 12, 14 16 и 18 лет - у девушек.
ЧМ по быстрым шахматам (рапид) проходит в 11 туров 6-8 июня. А первенство мира по блицу - 10-11 июня, также в 11 туров.