Իրանի զինվորականները ժամանել են ՌԴ՝ քննարկելու ցամաքային զորքերի համագործակցության հարցը
Իրանի ռազմական պատվիրակությունը ցամաքային զորքերի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Կիյումարս Հեյդարիի գլխավորությամբ ժամանել է Մոսկվա՝ քննարկելու երկկողմ ռազմական համագործակցության հարցերը: Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելովՌուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ երկկողմ բանակցությունների պաշտոնական մասը կայացել է ցամաքային զորքերի գլխավոր կոմիտեում։ Այնտեղ քննարկվել են ռազմական համագործակցության ու փոխգործակցության հարցեր, որոնք ուղղված են նախագծերի իրականացմանը, որոնց նպատակը երկու երկրների զինված ուժերի մարտունակության բարձրացումն է:
«Իրանը Ռուսաստանի Դաշնության կողմից դիտարկվում է որպես Մերձավոր Արևելքի առանցքային պետություններից մեկը։ Այն Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն է, իսկ մշտական ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը մեր գործընկերության ներկա փուլի բնորոշ առանձնահատկությունն է», – ասել է ՌԴ ցամաքային զորքերի հրամանատար, բանակի գեներալ Օլեգ Սալյուկովը:
Նշվում է, որ Սալյուկովն ու Հեյդարին պայմանավորվել են համագործակցության ընդլայնման մասին:
Մոսկվա այցի ընթացքում իրանական պատվիրակությունը ցամաքային զորքերի ռազմաուսումնական հաստատություններ և ռազմաարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ կայցելի, փոխանցում է Sputnik-ը:

Иранские военные прибыли в Москву для обсуждения вопросов сотрудничества
Военная делегация Ирана во главе с командующим Сухопутными войсками, бригадным генералом Киюмарсом Хейдари прибыла в Москву для обсуждения вопросов двустороннего военного сотрудничества. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на Минобороны России.
По данным ведомства, официальная часть двусторонних переговоров состоялась в главкомате Сухопутных войск, где обсудили вопросы военного сотрудничества и взаимодействия, направленные на реализацию проектов, целью которых является повышение боеготовности вооруженных сил обеих стран.
"Иран рассматривается Российской Федерацией как одно из ключевых государств на Ближнем Востоке – это стратегический партнер России, а постоянный интенсивный политический диалог является характерной чертой нынешнего этапа нашего партнерства" – сказал главком Сухопутных войск РФ, генерал армии Олег Салюков.
Отмечается, что Салюков и Хейдари договорились о наращивании сотрудничества.
В ходе визита в Москву иранская делегация посетит военно-учебные заведения сухопутных войск и предприятия оборонно-промышленного комплекса.