Իսրայելի ընտրությունների արդյունքները որքանով զարմանալի, նույնքան էլ տրամաբանական են
Այսօր ամփոփվեցին Իսրայելի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: Երկար ու բավականին լարված ընտրարշավի արդյունքում զարմանալի արդյունք գրանցվեց: «Սիոնիստական ճամբար» կուսակցությունը, որը նախընտրական քարոզարշավի ողջ ընթացքում, ըստ հարցումների, ամենամեծ ժողովրդավարություն վայելող կուսակցությունն էր, ինչն ակնհայտորեն խուճապի էր մատնել վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին, ադյունքում խորհրդարանում զբաղեցրեց 24 տեղ, մինչդեռ «Լիկուդ» կուսակցությունը՝ 30:
Ընտրությունների արդյունքները որքանով զարմանալի, նույնքան էլ տրամաբանական են: Երկու մրցակից կուսակցությունների նախընտրական հիմնական շեշտադրումները միմյանցից բավականին տարբեր էին: «Սիոնիստական ճամբար» կուսակցությունը, ելնելով երկրում տիրող սոցիալական բավականին բարդ իրավիճակից, ավելի շատ իր քարոզարշավը տանում էր ժողովրդի կենսապայմանների, մարդկանց բնակարաններով ապահովելու, գենդերային հավասարության, աշխատողների իրավունքների պաշտպանության և նմանատպ այլ հարցերին լուծումներ տալու ուղղությամբ: «Լիկուդ» կուսակցությունը՝ ի դեմս վարչապետ Նեթանյահուի, հակառակը, կարծես թե մի կողմ դնելով երկրի ներքին խնդիրները, շեշտում էր երկրի անվտագությանն առնչվող հարցերը: Իր ողջ անհանգստությունն ու սեփական մտավախությունների լրջությունն ապացուցելու համար Նեթանյահուն անգամ հայտարարեց, որ հրաժարվում է նախկինում իր կողմից արդեն հավանության արժանացած երկու պետություն ստեղծելու գաղափարից՝ կրկին պատճառաբանելով, որ դա ռիսկի տակ կդնի երկրի անվտանգությունը: Նեթանյահուն նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ոչ միայն պարբերաբար առաջ էր քաշում իր այս թեզերը, այլև չէր մոռանում «զգուշացնել» հանրությանը, որ  «Սիոնիստական ճամբար» կուսակցության առաջարկած երկու պետություն ստեղծելու տարբերակը նշանակում է մեծ զիջումների գնալ պաղեստինցիներին և արդյունքում «զիջել Արևելյան Երուսաղեմը և վերադառնալ 1967թ-ի սահմաններին»:
Այսպիսով, ինչպես հակամարտություն ունեցող ցանկացած երկրում, Իսրայելի պարագայում էլ անվտանգության հարցը վեր դասվեցին սոցիալական խնդիրներից: Իհարկե, որևէ կուսակցության պարագայում հնարավոր չէ գուշակել, թե արդյոք նրանց խոստումները ընտրվելու դեպքում իրականություն կդառնան, թե ոչ, սակայն նախընտրական քարոզարշավի ճիշտ և թիրախավորված անցկացումը տվեց սպասված արդյունքները:
Ցանկալի արդյունքի հասնելուց հետո դժվար է ասել, թե արդյոք Նեթանյահուն հավատարիմ կմնա իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության վերաբերյալ նախընտրական շրջանում իր առաջ քաշած թեզերին՝ մասնավորապես Պաղեստին պետություն ստեղծելու գաղափարից հրաժարվելուն, հետևաբար բանակցություններից հրաժարվելուն: Ինչևէ, քաղաքականության մեջ ոչինչ չպետք է բացառել: Առավել քան հավանական է, որ Նեթանյահուն կշարունակի իր` նախկինում վարած քաղաքականությունը և կրկին կխոսի երկու պետություն ստեղծելու հնարավորության մասին, եթե այդ պահին դրա կարիքը զգացվի:
Ինչ վերաբերում է հենց իսրայելցի արաբների կարգավիճակին և թե արդյոք որևէ փոփոխություն տեղի կունենա նրանց համար ընտրություններից հետո, միանշանակ ասել հնարավոր չէ: Սակայն պետք է հիշել վերջերս Քնեսեթի քննարկմանը դրված «Հրեաների երկիր» օրինագիծը, որի շուրջ տարաձայնությունները, ինչպես և բյուջեի ընդունման շուրջ անհամաձայնություններն  էլ հանգեցրեցին անվստահության քվեով Քնեսեթի ցրմանը: Այս օրինագիծը, որն արաբ իսրայելցիները խտրական են համարում, քանի որ այն Իսրայելը հռչակում է հրեաների երկիր, ամենայն հավանականությամբ նորից կդրվի քննարկման: Այս պարագայում սակայն, պետք է հաշվի առնել մեկ հանգամանք. «Միասնական արաբական ցուցակը» նախկին 12 տեղի փոխարեն նախնական տվյալներով 15-18 տեղ է ստացել խորհրդարանում, իսկ վերջինս էլ նախընտրական շրջանում հայտարարում էր «Սիոնիստական ճամբարի» հետ կոալիցիա կազմելու մասին, եթե այն հավաքեր ձայների մեծամասնությունը: Սա նշանակում է, որ  «Միասնական արաբական ցուցակը» որոշ հարցերի շուրջ կարող է ուժերը միավորել «Սիոնիստական ճամբարի» հետ:

The Results of Israeli Elections are Both Surprising and Logical
The results of the Israeli early parliamentary elections are already known. After a long and quite tense campaign very surprising results were recorded. The Zionist Union, which during the whole period of the campaign, according to the polls, was the leading party – a fact that obviously drew Netanyahu into panic – as a result of the elections received only 24 seats in the Knesset, whereas the Likud party received 30 seats.
The results of the elections are both surprising and at the same time logical. The two competing parties during their campaign put their main emphasis on different issues. The Zionist Union taking into consideration the difficult social conditions of the country, during the campaign was mainly speaking about equality, reducing disparities, reducing poverty, promoting public and equal health and public education, promoting workers' rights,  gender equality, fighting corruption and racism. The Likud party headed by the Prime Minister Netanyahu, just the contrary, put aside the internal problems of the country and stressed the security issues of the country. To prove the seriousness of his concerns and fears Netanyahu even declared that he draws back from the idea of two-state solution, previously approved by him, again arguing that this would put the security of the country under risk. During his campaign Netanyahu was not only systematically putting forth his the above mentioned thesis, but was also not forgetting to "warn" the society that the two-state solution proposed by the Zionist Union means making concessions to the Palestinians and as a result "giving Palestinians Eastern Jerusalem and returning to 1967 borders."
Thus as in any country that has conflict, in the case of Israel also the security issue was ranked above the social problems. Of course, it is not possible in case of any party to guess, whether their promises if being elected will be fulfilled or not, but the targeted and well-planned campaign gave the expected results.
After achieving the desired outcome it is difficult to say whether Netanyahu will remain faithful to his proposed theses about Israeli-Palestinian conflict which he made during the pre-election period, particularly abandoning the idea of creating a Palestinian state, thus refuting further negotiations or not. However, nothing should be excluded in politics. It is more than likely that Netanyahu will continue his previous policy and will talk again about the possibility of creating two states, of course, if it would be necessary at that moment.
As for the status of Israeli Arabs and whether any changes will take place for them after the election, nothing can be said for sure. But one should remember the "Jewish State" bill put on the discussion of the Knesset, the controversies around which, as well as the disagreements on the adoption of the budget led to the dissolution of the Knesset with a vote of no-confidence.  This bill, which Arab Israelis consider discriminatory, because it declares Israel a Jewish state,  is likely to be put on discussion again. In this case, however, one thing should be taken into account:  according to the results of the elections the United Arab List  got 14 seats in the Parliament  instead of previous 12 seats , and during the pre-election period it was announcing about forming a coalition with the Zionist Union, if it collected the majority of the votes. This means that on certain issues the United Arab List can unite its power with the Zionist Union.