ԱՄՆ պետքարտուղարությունն անհանգստացած է Թուրքիայում մամուլի ազատության խնդրով
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը հայտարարել է, որ կիսում է ԱՄՆ օրենսդիրների անհանգստությունը Թուրքիայում վատթարացող մամուլի ազատության շուրջ՝ կոչ անելով Անկարային հասնել իր ժողովրդավարական իդեալներին և այս կերպ պատասխանել այն վիճահարույց նամակին, որն իսկական փոթորիկ է առաջացրել թուրքական քաղաքական շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Սենատի 74 օրենսդիրներ նամակ են ուղարկել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին՝ կոչ անելով անհանգստություն հայտնել Թուրքիայում «ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներն անարգելու» կապակցությամբ: Նրանք կոչ են արել Քերիին հանդես գալ մամուլի ազատության ոտնահարումների դեմ ՆԱՏՕ-ի միակ մուսուլմանական դաշնակցի երկրում, որն ակտիվացրել է ճնշումներն այլախոհության նկատմամբ, գրում է Today’s Zaman-ը: Այս նամակը Թուրքիային վերաբերող առաջին փաստաթուղթն է, որի տակ այսքան շատ սենատորներ են ստորագրել: Սենատորնեը հիշեցրել են Քերիին այն կոռուպցիոն մեղադրանքների մասին, որոնք առաջադրվել են թուրք մի շարք նախարարների, իշխանամետ գործարարների և անգամ Էրդողանի որդու նկատմամբ:
«Մենք կիսում ենք մտահոգություններն այն գործողությունների կապակցությամբ, որոնք թուլացնում են ԶԼՄ-ների բազմազանությունն ու անկախությունը, և մենք արտահայտել ենք այս մտահոգությունները թուրք պաշտոնյաների հետ անձնական հանդիպումների, հրապարակային հայտարարությունների և մարդու իրավունքների շուրջ մեր ամենամյա զեկույցների միջոցով», - գրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օրենսդրական գործերով օգնական  Ջուլիա Ֆրիֆիլդը Ջոն Քերիի անունից Ներկայացուցիչների պալատին ուղղված նամակում:
Ֆրիֆիլդն ասել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակը դեկտեմբերի 14-ին Թուրքիայում իրականացված ձերբակալությունների վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ և ընդգծել «մամուլի ազատության և դատական համակարգի անկախության կարևորությունը՝ որպես յուրաքանչյուր առողջ ժողովրդավարության առանցքային տարրեր»՝ կոչ անելով թուրքական իշխանություններին իրենց գործողություններում չխախտել այս հիմնարար արժեքները:
Ամերիկյան օրենսդիրների նամակից մի քանի շաբաթ առաջ Ներկայացուցիչների պալատի 90 անդամներ ևս կոչ էին արել Քերիին իր ձայնը բարձրացնել Թուրքիայի մամուլի ազատությանն աջակցելու համար: Այս նամակը քննադատության զանգվածային ալիք բարձրացրեց թուրք քաղաքական գործիչների և իշխանամետ ԶԼՄ-ների շրջանում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանն անգամ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին «վարձկաններ» անվանեց, իշխանամետ մամուլը գրեց, որ նամակը ստորագրած սենատորները կաշառվել են: ԱՄՆ օրենսդիրներից ոմանք հրապարակավ հերքեցին այս մեղադրանքները:

Госдеп США обеспокоен проблемой свободы прессы в Турции
Госдепартамент США заявил, что разделяет озабоченность американские законодателей по поводу ухудшения свободы прессы в Турции, призывая Анкару достичь своих демократических идеалов и таким образом ответить на спорное письмо, которое вызвало настоящий шторм в турецких политических кругах.
Напомним, что 74 законодателей Сената США направили письмо госсекретарю США Джону Керри и призвали его выразить свою озабоченность по поводу "неуважения  основополагающих принципов демократии" в Турции. Они призвали Керри выступить против нарушения свободы прессы в Турции, которая активизировала давления и преследования за инакомыслие. Об этом сообщает Today’s Zaman. Это первый документ о Турции, под которым свои подписи поставили столько законодателей. Сенаторы США напомнили Керри о тех коррупционных обвинениях, которые были представлены против некоторых министров и бизнесменов, в том числе и против сына Эрдогана.
"Мы разделяем озабоченность по поводу тех действий, которые ослабляют разнообразие и независимость СМИ. Мы выражали наше беспокойство посредством частных встреч с турецкими официальными лицами, публичных заявлений и наших ежегодных докладов по правам человека", - написала помощница главы госдепа по вопросам законодательства Джулия Фрифилд от имени госсекретаря Джона Керри.
Фрифилд сказала, что пресс-секретарь госдепартамента США выступила с заявлением 14 декабря  относительно тех арестов, о которых говорили конгрессмены и подчеркнула "важность свободы СМИ и независимости судебной власти как ключевых элементов каждой здоровой демократии", призывая власти Турции не нарушать эти основополагающие ценности в их действиях.
Несколько недель назад 90 членов Палаты представителей также призвали Керри поднять свой голос за поддержку свободы слова в Турции. Это письмо вызвало массовую волну критики среди турецких политиков и проправительственных СМИ. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган даже заявил, чти эти члены Конгресса - "наемники".