ԵԱՏՄ-ում Հայաստանին անհրաժեշտ է սեփական ռազմավարություն (փորձագետ)
- Ըստ Ձեզ՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունն ի՞նչ հնարավորություններ է ստեղծել Հայաստանի համար, և ի՞նչ խնդիրեր դեռ պետք է լուծել միությունում մասնակցության արդյունավետության բարձրացման համար:
Առաջին հերթին Հայաստանը պետք է ընտրի, թե ինչպես է հանդես գալու ԵԱՏՄ-ում՝ հատկապես հաշվի առնելով ընդհանուր սահմանների բացակայությունը մյուս անդամների հետ և լոգիստիկայի հաստատման անհրաժեշտությունը: Նախ պետք է ընտրել այն ոլորտները, որոնք թույլ են տալիս շատ արագ զարգանալ: Իմ կարծիքով դա առաջին հերթին գյուղատնտեսությունը և զբոսաշրջությունն (պատմական և բուժիչ) են: Հետո արդեն պետք է մտածել նաև օտարերկրացիների համար ներդրումային անշարժ գույքի զարգացման հնարավորությունների մասին: Դա զբոսաշրջության զարգացումից հետո հաջորդ փուլն է:
Գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության զարգացումը հնարավորություն կտան լուծելու այն խնդիրները, որոնք ունեն Ղազախստանը, Ռուսաստանը և Բելառուսը: Անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այն ոլորտների վրա, որոնք այս երկրները չեն կարող ծածկել իրենց ուժերով:
Նաև անհրաժեշտ է փորձել երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատել Ռուսաստանի և Ղազախստանի հետ: Լավագույն տարբերակը դեպի Իրան ճանապարհի օգտագործումն է: Պետք է կառուցել անհրաժեշտ հատվածը և Իրանից Թուրքմենստանով կարելի է հասնել Ղազախստան, այնուհետև նաև՝ Ռուսաստանի ասիական մաս: Իսկ Աստրախանով հնարավոր է հասնել արդեն եվրոպական մասին: Վրաստանով երկաթուղու անցնելու հավանականությունը ես շատ ցածր եմ գնահատում:
-    ԵԱՏՄ շրջանակում Հայաստանի և Ղազախստանի երկկողմ հարաբերությունների համար ի՞նչ հնարավորություններ են ստեղծվում:
Հայաստանը կարող է հանդես գալ որպես հանգստավայր, ինչպես նաև` որպես Ղազախստանի արևմտյան շրջանի համար ապրանքների մատակարար: Այժմ այնտեղ շատ ապրանքներ են ներկրվում Ադրբեջանից: Ավելի ցածր գների հաշվին կարելի է աշխատել այդ ուղղությամբ: Դուք կարող ենք նաև ապրանքներ հասցնել Իրանի ցանկացած կասպյան նավահանգիստ, որտեղից արդեն լաստանավով կհասցվի Ակտաու:
Կարելի է զարգացնել զբոսաշրջությունը, եթե աշխատեք խոշոր կորպորատիվ պատվիրատուների հետ: Խոշոր նավթային կազմակերպությունները հազարավոր մարդկանց ուղարկում են տարբեր հանգստավայրեր: Դուք կարող եք խոշոր գործարքներ կնքել և ներգրավել նրանց ողջ անձնակազմին:
-Իսկ ըստ Ձեզ՝ ԵԱՏՄ ո՞ր հնարավորություններն են Հայաստանի ներքին զարգացման համար խթաններ ստեղծում:
Նախ և առաջ հնարավորություն կա միանալու Եվրասիական զարգացման բանկին: Այնուհետև, իհարկե հնարավություն կա Ռուսաստանից վարկեր ստանալու: Մեզ մոտ՝ Ղազախստանում, անցյալ տարի օրենք է ընդունվել զարգացման միջազգային օգնության մասին: Համապատասխանաբար, այն նախատեսում է նաև այլ երկրներին օգնության տրամադրում:
Ցանկացած խնդրի լուծման համար Հայաստանին պետք է օգնություն խնդրել: Սկզբում պետք է ներկայանալ օրինակ` «մենք ուզում ենք դառնալ արևմտյան Ղազախստանի բնակչության համար հիմնական զբոսաշրջային ուղղությունը», և դրա համար Ղազախստանից զարգացման օգնություն խնդրել: Պետք է մանրամասն մշակել ծրագիր, և այն առաջարկել նախագահների մակարդակով: Չեմ կարծում, որ այդքան մեծ գումարներ են պետք երթուղին ամբողջությամբ մշակելու և դրանով պատվիրատուների մոտ գնալու համար:
Զարգացման օգնությունը կարող է տրամադրվել նաև մի շարք հայկական ապրանքներ առաջ տանելու համար, որոնք շատ չեն մրցակցում ղազախականի հետ, ինչպիսիք են նուռը, թուզը, այսինքն՝ այն, ինչ մեզ մոտ չի արտադրվում: Անհրաժեշտ է այնպես անել, որ այդ ապրանքները կարճաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով Հայաստանի համար շահութաբեր լինեն և երկարաժամկետ հեռանկարում՝ ձեռնտու Ղազախստանի համար: Այդ դեպքում հնարավոր կլինի որոշակի դոտացիա ստանալ, նույնիսկ՝ անվերադարձ:
Այս ամենը պետք է անել արագ, օրինակ՝ մինչև տարվա կես: Ղազախստանում ընտություններից հետո անհրաժեշտ է անհապաղ հանդես գալ այս առաջարկությամբ: Հիմա գործերը շատ արագ են արվում:
- Որո՞նք են ԵԱՏՄ օրակարգի հիմնական հարցերը, ի՞նչ խնդիրներ է պետք լուծել առաջիկայում:
Միության ամենամեծ խնդիրն այժմ Մաքսային օրենսգիրքն է: ԵԱՏՄ մաքսային նոր օրենսգրքի մշակմանը պետք է ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել, այլապես այն կընդունվի` առանց հաշվի առնելու Հայաստանի առանձնահատկությունները, և դուք բազմաթիվ խնդիրների կբախվեք:
Դրանով պետք է զբաղվել հիմա և յուրաքանչյուր բանագավառում ներգրավել մարդկանց, ովքեր զբաղվում են դրանով: Այլապես շատ լուրջ խնդիրներ կառաջանան: Ռուսաստանը և Ղազախստանը դրա միջով անցել են, և չէինք ուզենա, որ դուք էլ անցնեք:
- Ի՞նչ զարգացումներ եք տեսնում այլ միությունների և գործընկերների հետ ԵԱՏՄ արտաքին հարաբերություններում: Հնարավո՞ր եք համարում ԵՄ հետ համագործակցությունը:
Ես կարծում եմ, որ դա հնարավոր է: Դրա մասին խոսում են նաև ԵՄ փորձագետները: ԵՄ խնդիրները Ռուսաստանի հետ գտնվում են փոքր-ինչ այլ հարթությունում, քան ԵՄ-ԵԱՏՄ փոխհարաբերությունները: Եվրոպացիները հասկանում են, որ ինտեգրացիոն միությունն ուրիշ է:
Բացի այդ, կան չինացիները: Այժմ նրանց հետ բանակցությունները գտնվում են ինֆորմացիայի, փաստաթղթերի և այլ նյութերի փոխանակման փուլում, սակայն ապագայում հնարավոր է, որ դա բերի ինչ-որ ավելի մեծ բանի: Կան ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու շուրջ բանակցություններ նաև այլ երկրների հետ, ինչպես օրինակ՝ Վիետնամի, Իսրայելի և այլն:
Միությունը գործում է ընդամենը երեք ամիս և  նրանից մեծ արդյունքներ սպասել դեռևս չարժե: Ցանկացած դեպքում Հայասատանին անհրաժեշտ է սեփական ռազմավարություն: Եթե դուք չլուծեք ձեր խնդիրները, ձեր խնդիրները կլուծի ուրիշը, և դա հնարավոր է ձեզ դուր չգա:

Армении необходима собственная стратегия в ЕАЭС (эксклюзив)
- По-Вашему, какие возможности открыло для Армении вступление в ЕАЭС, и какие проблемы еще предстоит решить для увеличения продуктивности участия в союзе?
В первую очередь, Армении нужно выбрать, как она позиционирует себя в ЕАЭС, особенно учитывая отсутствие общих границ со всеми и необходимость налаживания логистики. В первую очередь, нужно будет выбрать те отрасли, которые позволят очень быстро развиваться. На мой взгляд, это, конечно, сельское хозяйство, туризм  - и исторический, и лечебный. Потом нужно будет думать также о развитии возможностей инвестиционной недвижимости для иностранцев - это следующая стадия после развития туризма.
Развитие сельского хозяйства и туризма даст возможность восполнить те пробелы, которые есть у Казахстана, Беларуси и России. Нужно обращать внимание на те сферы, которые эти три страны не могут покрыть своими силами.
Также нужно попробовать наладить какое-то железнодорожное сообщение с Россией и Казахстаном. Лучший вариант - это все-таки использовать дорогу в Иран, достроить необходимый участок и по Ирану - через Туркменистан - достигнуть Казахстана и азиатской части России, а через Астрахань можно и до европейской.
Шансы железной дороги, которая, возможно, пойдет через Грузию, я оцениваю очень-очень низко.
-         Какие в рамках ЕАЭС открываются возможности для двухсторонних отношений Армении и Казахстана?
Армения может выступать в роли курорта, а также поставщика продукции для западного региона Казахстана. Сейчас туда завозится очень много товаров из Азербайджана. За счет более низких цен можно работать в этом направлении. Вы можете также везти товары до любого каспийского порта Ирана и дальше уже на пароме довозить до Актау.
Можно развивать туризм, если работать с корпоративными заказчиками. Крупные нефтяные компании отправляют людей тысячами на разные курорты. Вы можете заключить крупные сделки и привлечь весь их персонал.
А, по-Вашему, какие возможности в ЕАЭС открываются возможности для внутреннего развития Армении?
Во-первых, есть возможность подключения к Евразийскому банку развития. Во-вторых, есть, конечно, возможность получить кредиты от России. У нас, в Казахстане, в прошлом году принят закон о международной помощи развития. Соответственно, он подразумевает оказание помощи и другим странам.
Армении стоит для решения всяких проблем обратиться за помощью. Сначала нужно позиционировать себя, например, "мы хотим стать основным определенным туристическим направлением для жителей западного Казахстана" и для этого попросить у Казахстана помощи для развития.  Нужно разработать детальный план и предложить его на уровне президентов. Думаю, не такие большие деньги нужны, чтобы полностью выправить маршрут, и можно будет с этим маршрутом идти к заказчикам.
Помощь развития может быть в продвижении некоторых армянских продуктов, которые не сильно конкурируют с казахстанскими - те же гранаты, инжир, то, что у нас не производится. Необходимо сделать так, чтобы эта вещь в краткосрочной и долгосрочной перспективе была нужна Армении, и в долгосрочном плане была выгодна Казахстану. Тогда возможно получить определенную дотацию, возможно - даже безвозвратно.
Это все нужно делать быстро, например, до середины года. После выборов в Казахстане необходимо сразу выступать с этими предложениям. Сейчас дела делаются очень быстро.
- Каковы основные вопросы на повестке ЕАЭС, какие проблемы предстоит решить в ближайшем будущем?
Самая главная проблема, которая сейчас стоит перед Союзом - это Таможенный кодекс. В разработке нового Таможенного Кодекса ЕАЭС нужно участвовать активно, иначе он будет принят без учета специфики Армении, и вы получите множество проблем.
Этим нужно заниматься сейчас и по каждой отрасли вовлекать людей, которые этим занимаются в стране. Иначе это выльется в серьезные проблемы. Казахстан и Россия через это прошли, не хочется, чтобы вы повторили наши ошибки.
- Относительно внешних отношений ЕАЭС с другими союзами и партнерами: какое развитие Вы видите, считаете ли возможным сотрудничество с ЕС?
Я считаю это возможным, об этом и сами эксперты ЕС говорят. Проблемы ЕС с Россией все-таки находятся немножко в другой плоскости, чем взаимоотношения ЕС и ЕАЭС. Европейцы понимают, что интеграционное объединение - это другое.
Кроме этого, конечно, есть китайцы. Сейчас они пока ведут переговоры на стадии обмена информации, документации и т.д., но в будущем, возможно, что это приведет к чему-то большему. Есть еще всевозможные переговoры, которые ведутся с разными странами по поводу зоны свободной торговли – Вьетнам, Израиль, др.
Но союз действует всего третий месяц, и не стоит пока ждать от него больших результатов. В любом случае, Армении необходима собственная стратегия. Если вы не решаете свои проблемы, ваши проблемы решит кто-то другой, и не факт, что это вам понравится.