Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչը հանդիպել է Իսրայելի նախագահին
Կիրակի օրը Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչը հանդիպել է Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինին, վերջինիս Երուսաղեմի նստավայրում` հայտնելու իր հիասթափությունը այն փաստի առնչությամբ, որ Իսրայելի իշխանությունները շարունակում են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը «զանգվածային սպանություններ» անվանել, հայտնում է Sputnik News-ը  :
Հանդիպումից հետո Իսրայելի նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը բավականին տարօրինակ հայտարարություն է տարածել`նշելով, որ Իսրայելի իշխանությունները չեն ցանկանում որևէ պետության պատասխանատու համարել «հայերի ողբերգության» համար, սակայն նրանք չեն արհամարհում փաստերը:
Համաձայն նույն հայտարարության` Իսրայելի նախագահը կարևոր է համարում նման հանդիպումները Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների  հետ, ովքեր քննադատում են իրեն 1915 թվականի ջարդերը Ցեղասպանություն չանվանելու համար:
Մի ժողովուրդ, որ վերապրել է Հոլոքոստ, ներկայացնող նախագահի կողմից հայկական ջարդերը Ցեղասպանություն չանվանելը, իհարկե, հակասում է բարոյական բոլոր արժեքներին: Ռաֆայել Լեմկինը` հրեական ծագմամբ լեհ փաստաբանն, առաջինն էր, ով օսմանյան թուրքերի կողմից հայերի ջարդերը Ցեղասպանություն անվանեց:

On Sunday representatives of the Armenian Diaspora met with Israel's President Reuven Rivlin at his Jerusalem residence to express disappointment over the fact that the country's authorities refer to the 1915 Genocide of Armenians as "mass killing", Sputnik News reports.
Israeli Presidential press service after the visit issued a rather strange statement noting that that Israeli authorities are not eager to brand any particular country as responsible for the "Armenian tragedy," but are not ignoring the facts.
According to the same statement, Israel's president considers it important to meet with representatives of the Armenian Diaspora, who critiqued him for not calling the 1915 massacre, by the Ottoman government, Genocide.
The refusal of  the President of the country that experienced Holocaust to call massacres of the Armenian people in 20th century Genocide is beyond any moral logic. Raphael Lemkin a Polish Lawyer of Jewish origin was the first to call the massacres of the Armenians by the Ottoman Turks Genocide.