Լուգանսկը և Դոնեցկը պետք է մնան Ուկրաինայի կազմում. Լավրով
Լուգանսկի և Դոնեցկի հանրապետությունները պետք է մնան Ուկրաինայի մի մասը: Ինչպես հաղորդում է TACC-ը, այս  մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Բոլոր մակարդակներով՝ ինչպես Ռուսաստանի նախագահի, այնպես էլ այլ ձևաչափերով, նշում ենք, որ մենք կողմնակից ենք, որպեսզի նրանք մնան Ուկրաինայի կազմում: Նրանք այժմ ներկայացրել են սահմանադրության իրենց նախագիծը: Այնտեղ նրանք խոսում են այն կարգավիճակի մասին, որը նախատեսված է Մինսկի պայմանավորվածություններով. հանրապետությունները կլինեն Ուկրաինայի մի մասը և տեղի կունենա սահմանադրական բարեփոխում, որպեսզի այդ կարգավիճակն ամրապնդվի հիմնովին»,­ - նշել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այդ հանձնառությունը հաստատել են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը։

Лавров: Луганская и Донецкая республики должны остаться частью Украины
Провозглашенные Луганская и Донецкая республики должны остаться частью Украины. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, передает ТАСС
"На всех уровнях - устами президента России, в других форматах - говорим, что мы - за то, чтобы они стали частью Украины, - сказал министр. - Они сейчас представили свой проект конституции. Там они ведут речь ровно о том статусе, который предусмотрен минскими договоренностями: республики будут частью Украины, и дальше пройдет конституционная реформа, чтобы этот статус закрепить на постоянной основе".
По словам главы МИД РФ, это обязательство завизировали канцлер ФРГ Ангела Меркель и президент Франции Франсуа Олланд.