«Մերկլանդը» Քեմերոնի դեմ
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ու Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պայմանավորվել են Եվրագոտու երկրների միջեւ ավելի սերտ կապեր հաստատելու մասին՝ դրանով իսկ մարտահրավեր նետելով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնին, ով պարբերաբար հայտարարում է, որ Եվրոպական միության անդամ երկրներին պետք է ինքնիշխանություն վերադարձվի:
Գերմանիան եւ Ֆրանսիան ծրագրում են մայրցամաքում կորպորատիվ հարկերի մինիմալ տոկոսադրույք սահմանել՝ մի քայլ, որը կարող է հանգեցնել բրիտանական ընկերությունների հարկերի բարձրացմանը:
Այս որոշումը վերջնական տեսք է ընդունել ՄԲ վարչապետի մեջքի ետեւում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովի ժամանակ՝ արժութային միության ապակայունացման սպառնալիքի ներքո:
Այնուամենայնիվ, Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է վետո դնել այն բոլոր առաջարկների վրա, որոնք իր շահերին կամ հետաքրքրություններին դեմ կլինեն: Սրանում  էլ հենց կայանում է ճկուն կամ տարբերակված ինտեգրացիայի գաղափարը կամ՝ «Եվրոպան ըստ ընտրության» (Europe a` la carte) , համաձայն որի երկիրը, լինելով որեւէ կառույցի լիիրավ անդամ, կարող է միանալ այն բոլոր ոլորտներին, որոնք իրեն այս կամ այն կերպ ձեռընտու կլինեն եւ հնարավորինս խուսափել այն բոլոր պայմանագրերից եւ համաձայնագրերից, որոնք իր շահերից չեն բխի:
Ինչպես հայտնում են բրիտանական լրատվամիջոցները, Քեմերոնն օրերս հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ, ում խոստովանել է, որ բրիտանացիները ամենեւին գոհ չեն ԵՄ հետ իրենց «ստատուս-քվո» հարաբերություններից, եւ որ բրիտանական կառավարությունը ԵՄ կազմում մնալ-չմնալու հարցով հանրաքվեի մասին օրինագիծը կհրապարակի մայիսի 28-ին տեղի ունենալիք թագուհու ելույթից հետո:
Ամեն դեպքում թվում է, թե մայրցամաքային Եվրոպան արդեն կարմիր քարտ է ցույց տալիս իր բրիտանացի գործընկերներին, ինչի հետ կապված խոսել է ՄԲ նախկին պաշտպանության նախարար Լիամ ֆոքսը՝ հայտնելով, որ ԵՄ-ն ցանկանում է Եվրագոտու բարեփոխումների մասին արագ արձագանք ստանալ ՄԲ-ից, որպեսզի վերջինս ժամանակ չունենա ինչպես հարկն է քննարկումներ կազմակերպելու, - «Նրանք վախենում են, որ եթե մեզ մոտ ստացվի հարցը տեւական քննարկման փուլ մտցնել, ապա ԵՄ բոլոր անընդունելի կետերը հայտնի կդառնան բրիտանական հասարակությանը», - հավելել է Ֆոքսը:
Եվրահանձնաժողովի նախագահի հետ հանդիպումից հետո Քեմերոնը նաեւ պլանավորում է հանդիպել իր գործընկերներին Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Դանիայում, Նիդերլանդներում եւ Լեհաստանում: Եվրոպական այս ճամփորդության արդյունքները հայտնի կդառնան մյուս շաբաթ:

"Меркланд" против Кэмерона
Канцлер Германии Ангела Меркель и президент Франции Франсуа Олланд договорились о создании более тесных связей между странами еврозоны, тем самым бросив прямой вызов премьер-министру Великобритании - Дэвиду Кэмерону, который периодически заявляет, что права на суверенитет должны быть возвращены членам Европейского Союза.
Германия и Франция планируют ввести минимальную ставку корпоративного налога на континенте - шаг, который может привести к более высоким налогам для британских компаний.
Этот пакт принял окончательную форму за спиной премьер-министра Великобритании, на саммите ЕС в столице Латвии Риге, под угрозой дестабилизации валютного союза, - сообщает The Local.
Тем не менее, Великобритания готова наложить вето на любые предложения, которые будут против ее интересов.  В этом, кстати, и заключается принцип интеграции ''Европа по выбору'', когда ты, будучи полноценным членом того или иного союза, соотрудничаешь только в тех сферах, которые находятся в пределах твоих интересов, и всячески избегаешь тех пактов и сооглашений, которые могут повредить твоей стране. Вот это и называется политика гибкой  или диференцированной интеграции, которую постоянно ведет Великобритания и которая так раздражает страны континентальной Европы.
Как сообщают британские СМИ, на днях Кэмерон встретился с Жан-Клодом Юнкером, президентом Европейской комиссии, и признался ему, что британцы вовсе не довольны своим положением в Европе, и что британское правительство опубликует законопроект референдума касательно ЕС после речи королевы 28 мая.
Во всяком случае, в континентальной Европе, кажется, уже показывают красную карту своим британским коллегам, о чем сказал Лиам Фокс, бывший министр обороны Великобритании, заявив, что ЕС хочет видеть быстрое  решение Великобитании относительно реформ еврозоны, чтобы ограничить время обсуждения в Великобритании. "Они боятся, что если у нас будет время для очень подробного обсуждения вопроса, то некоторые спорные вопросы Европы станут известны британскому обществу", - добавил Фокс.
После встречи с главой Еврокомиссии Дэвид Кэмерон отправился в турне по Европе для переговоров со своими коллегами в Германии, Франции, Дании, Нидерландах  и Польше, результаты которых будут известны на следующей неделе.