Արտահերթ ընտրությունները Մեծ Բրիտանիայում կամ Թերեզա Մեյի չարդարացված «ռիսկը»
Մեծ Բրիտանիայում նախօրեին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում կուսակցություններից ոչ մեկին չհաջողվեց մեծամասնություն ստանալ խորհրդարանում: Այսպես, ներկա դրության պահպանողականները ստանում  են 318, լեյբորիստները՝ 261, լիբերալ-դեմոկրատները՝ 12, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցություն՝ 35 մանդատ, ևս 23 մանտադ բաշխվում է այլ կուսակցությունների և անկախ թեկնածուների միջև: Փաստորեն վարչապետ Թերեզա Մեյի գաղափարը այս ընտրությունների միջոցով ամրապնդել պահպանողականների դիրքերը Brexit-ի գործընթացում, տապալվեց. նրան ոչ միայն չհաջողվեց այս ընտրություններով ամրապնդել պահպանողականների դիրքերը, այլ կորցրեց խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնությունը: Նշենք, որ Բրիտանիայում խորհրդարանը, որում կուսակցություններից ոչ մեկ բացարձակ մեծամասնություն չունի՝ 326 մանդատ, անվանում են կախյալ: Սա նշանակում է, որ կառավարությունը կազմվելու է կոալիցիայի միջոցով:
Նշենք, որ նախկինում Լեյբորիստները սպառնում էին արգելափակել ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին վերջնական համաձայնագիրը, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը փաստացիորեն բոյկոտում էր կառավարության նախաձեռնությունները: Արդյունքում, Թերեզ Մեյը կոշտ Brexit-ի համար անհրաժեշտ աջակցություն չունենալով, ստիպված էր տեղի տալ տարբեր քաղաքական շրջանակների՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջը: Մյուս կողմից նման որոշում կայացնելու պահին ամեն ինչ խոսում էր Մեյի վստահ հաղթանակի մասին, սակայն Բրիտանիայում տեղի ունեցած վերջին ահաբեկչությունները ընտրողների տրամադրություներում որոշակի փոփոխություններ մտցրեցին: Բրիտանացիներից շատերը Brexit-ի ֆոնին իրենց լքված էին զգում ահաբեկչության վտանգի դեմ, ուստի ընտրություն կատարեցին Լեյբորիստների օգտին, ովքեր խոստանում են պահել ԵՄ հետ Լոնդոնի համար կարևոր կապերը:
Պահպանողականների կոալիցիան Լեյբորիստների կամ Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության հետ թերևս ամենաանհավանականն է. նրանց մոտեցումները Berxit-ի հարցում միանգամայն տարբեր են: Այսպիսով, պահպանողականները կարող են համագործակցելու հույս ունենալ այլ կուսակցությունների և անկախ թեկնածուների հետ: Սակայն, հաշվի առնելով, որ վերջիններիս հետ էլ կան տարակարծություններ տարբեր հարցերում, բրիտանական իշխանությունները յուրաքանչյուր հարց քվեարկության դնելու համար բավականին լուրջ քննարկումներ կարող են ունենալ հենց իշխող կոլաիցիայի շրջանակներում:
Մյուս կողմից չի բացառվում, սակայն քիչ հավանական է, որ Լեյբորիստները, դաշինք կազմելով մյուս կուսակցությունների հետ, կարող են ձևավորել փոքրամասնության կոալիցիա, որտեղ ևս ներքին տարաձայնություններից խուսափել չի հաջողվի:
Արդյունքում, Թերեզա Մեյի քաղաքական սխալ հաշվարկների պատճառով, Brexit-ի շուրջ բանակցություններ Մեծ Բրիտանիան մտնում է ներքաղաքական լուրջ խնդիրներով:

Британские выборы и неоправданные "риски" Терезы Мэй
В результате прошедших на днях в Великобритании параламентских выборов ни одной из партий не удалось получить большинство в парламенте. Так, на данный момент консерваторы получили 318, лейбористы – 261, либерал-демократы – 12, Национальная партия Шотландии – 35 мандатов. Еще 23 мандата распределяются между другими партиями и независимыми кандидатами. Фактически, идея премьер-министра Терезы Мэй этими выборами укрепить позиции консерваторов в процессе Brexit-а провалилась: ей не только не удалось этими выборами укрепить позиции консерваторов, но она даже потеряла абсолютное большинство в парламенте. Отметим, что в Британии парламент, в котором ни одна из партий не имеет абсолютного большинства – 326 мандатов - называется зависимым. Это означает, что правительство должно быть создано коалиционным путем.
Отметим, что ранее лейбористы грозились заблокировать окончательное соглашение по выходу страны из состава ЕС, а Национальная партия Шотландии, фактически, бойкотировала инициативы правительства. В результате Тереза Мэй, не имея поддержки для жесткого Brexit-а, была вынуждена уступить требованиям различных политических кругов провести внеочередные выборы. С другой стороны, во время принятия решения все говорило об уверенной победе Мэй, однако последние теракты в Великобритании внесли определенные изменения в настроения избирателей. Многие из британцев на фоне Brexit чувствуют себя покинутыми перед угрозой терроризма, следовательно, сделали выбор в пользу лейбористов, которые обещают сохранить важные для Лондона связи с ЕС.
Возможно, самым невероятным продолжением является коалиция консерваторов с лейбористами и Национальной партией Шотландии – их подходы в вопросе Brexit-а совершенно различные. Таким образом, остается надежда на сотрудничество с другими партиями и независимыми кандидатами. Однако учитывая, что и с последними есть разногласия по различным вопросам, британские власти - для того, чтобы ставить на голосование каждый вопрос - могут иметь достаточно серьезные обсуждения именно в рамках правящей коалиции.
С другой стороны, не исключено, хотя и маловероятно, что лейбористы, создав союз с другими партиями, смогут сформировать коалицию меньшинства, где также не удастся избежать внутренних раногласий.
В результате, из-за ошибочных политических расчетов Терезы Мэй Великобритания вступает в переговоры по Brexit-у с серьезными внутриполитическими проблемами.