Արտահերթ ընտրությունները Մեծ Բրիտանիայում կամ Թերեզա Մեյի չարդարացված «ռիսկը»
Մեծ Բրիտանիայում նախօրեին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում կուսակցություններից ոչ մեկին չհաջողվեց մեծամասնություն ստանալ խորհրդարանում: Այսպես, ներկա դրության պահպանողականները ստանում  են 318, լեյբորիստները՝ 261, լիբերալ-դեմոկրատները՝ 12, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցություն՝ 35 մանդատ, ևս 23 մանտադ բաշխվում է այլ կուսակցությունների և անկախ թեկնածուների միջև: Փաստորեն վարչապետ Թերեզա Մեյի գաղափարը այս ընտրությունների միջոցով ամրապնդել պահպանողականների դիրքերը Brexit-ի գործընթացում, տապալվեց. նրան ոչ միայն չհաջողվեց այս ընտրություններով ամրապնդել պահպանողականների դիրքերը, այլ կորցրեց խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնությունը: Նշենք, որ Բրիտանիայում խորհրդարանը, որում կուսակցություններից ոչ մեկ բացարձակ մեծամասնություն չունի՝ 326 մանդատ, անվանում են կախյալ: Սա նշանակում է, որ կառավարությունը կազմվելու է կոալիցիայի միջոցով:
Նշենք, որ նախկինում Լեյբորիստները սպառնում էին արգելափակել ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին վերջնական համաձայնագիրը, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը փաստացիորեն բոյկոտում էր կառավարության նախաձեռնությունները: Արդյունքում, Թերեզ Մեյը կոշտ Brexit-ի համար անհրաժեշտ աջակցություն չունենալով, ստիպված էր տեղի տալ տարբեր քաղաքական շրջանակների՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջը: Մյուս կողմից նման որոշում կայացնելու պահին ամեն ինչ խոսում էր Մեյի վստահ հաղթանակի մասին, սակայն Բրիտանիայում տեղի ունեցած վերջին ահաբեկչությունները ընտրողների տրամադրություներում որոշակի փոփոխություններ մտցրեցին: Բրիտանացիներից շատերը Brexit-ի ֆոնին իրենց լքված էին զգում ահաբեկչության վտանգի դեմ, ուստի ընտրություն կատարեցին Լեյբորիստների օգտին, ովքեր խոստանում են պահել ԵՄ հետ Լոնդոնի համար կարևոր կապերը:
Պահպանողականների կոալիցիան Լեյբորիստների կամ Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության հետ թերևս ամենաանհավանականն է. նրանց մոտեցումները Berxit-ի հարցում միանգամայն տարբեր են: Այսպիսով, պահպանողականները կարող են համագործակցելու հույս ունենալ այլ կուսակցությունների և անկախ թեկնածուների հետ: Սակայն, հաշվի առնելով, որ վերջիններիս հետ էլ կան տարակարծություններ տարբեր հարցերում, բրիտանական իշխանությունները յուրաքանչյուր հարց քվեարկության դնելու համար բավականին լուրջ քննարկումներ կարող են ունենալ հենց իշխող կոլաիցիայի շրջանակներում:
Մյուս կողմից չի բացառվում, սակայն քիչ հավանական է, որ Լեյբորիստները, դաշինք կազմելով մյուս կուսակցությունների հետ, կարող են ձևավորել փոքրամասնության կոալիցիա, որտեղ ևս ներքին տարաձայնություններից խուսափել չի հաջողվի:
Արդյունքում, Թերեզա Մեյի քաղաքական սխալ հաշվարկների պատճառով, Brexit-ի շուրջ բանակցություններ Մեծ Բրիտանիան մտնում է ներքաղաքական լուրջ խնդիրներով:

In the United Kingdom no party gained a clear majority after the snap general elections called by the Prime Minister Theresa May. To reach a majority, a party has to secure 326 seats – while the Conservatives have secured 318 seats, the Labor party - 261 seats. In fact, May's idea of strengthening her position on Brexit through elections, failed. She did not only fail in strengthening the position of Conservatives in this election, but also lost the absolute majority in the parliament. In the UK the parliament in which no party has an absolute majority, is called hung, which means that a government can be formed only through coalition. Conservatives coalition with Labor or Scottish National Parties is less possible: their approaches to Brexit are quite different.
It should be noted in the past the Labor Party threatened to block a final agreement on the withdrawal from the EU, the Scottish National Party boycotted the government initiatives. Consequently, Theresa May, not having the needed support for hard Brexit, had to yield to the demand of different political circles for snap elections. At the moment of making such a decision, everything was indicating that May will succeed.
However, the recent terrorist attacks in Britain brought some changes in the moods of the voters. In the light of Brexit, many Britons felt abandoned against the threat of terrorism, so they made choice in favor of Labor Party, which promises to keep the important ties of London with the EU.
Thus, Conservatives can hope to cooperate with other parties and independent candidates, who got overall 23 seats in the new parliament. Taking into account that there are also differences of opinion on various issues among them, the British new government may have serious debate within the ruling coalition to hold a vote on every issue. On the other hand, it is possible, but not so likely, that the Labor Party will form a minority coalition with other parties, but it should be noted that it will be impossible to avoid internal disputes there as well. As a result, because of Theresa May’s miscalculations, Britain is entering into Brexit talks with serious domestic problems.