Ղազախստան. «Մեզ հարկավոր չեն ոչ շովինիզմ, ոչ էլ տեղական ազգայնականություն»
Նյութը պատրաստվել է «Հայաստան-Ղազախստան. համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:
Ղազախստանն այն երկիրն է, որտեղ բնակվում են 130 ժողովուրդներ ու ազգություններ և գործում են 17 դավանանքներ: Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեան (ՂԺԱ) ստեղծվել է 1995թ.: Այն ՂՀ նախագահին կից խորհրդատվական-խորհրդակցական մարմին է: Սկզբնական անվանումը եղել է «Ղազախստանի ժողովուրդների ասամբլեա», սակայն 2007-ին այն վերանվանվել է «Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեա»-յի, քանի որ բոլոր ժողովուրդները հավասար են և միասին կազմում են Ղազախստանի միասնական ժողովուրդ: Ասամբլեան իր կազմում ունի 350 անդամ: Ասամբլեայի կազմը ձևավորում է նրա նախագահը ազգային-մշակութային և այլ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից: Ղազախստանի յուրաքանչյուր մարզում կան փոքր ասամբլեաներ:
Երկրում գործում է ավելի քան 100 ազգային դպրոց, 170 կիրակնօրյա դպրոց, սովորում են 23 մայրենի լեզու: Ազգային վերածննդի երեք դպրոցներում աշխատում են 12 մայրենի լեզուների ուսումնասիրման 29 բաժանմունքներ: Այս դպրոցների ֆինանսական աջակցության համար Ղազախստանի կառավարությունը տարեկան հատկացնում է 12մլն թենգե:
Ալմաթիի ՂԺԱ-ի փոխնախագահ Կազբեկ Մանսուրովը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում պատմում է. «Այժմ Ալմաթի քաղաքում բնակվում է 120 ազգությունների մոտ 1,5մլն մարդ: Կա մի գլխավոր գաղափար. մենք բոլորս միատեսակ ենք, մենք կենսաբանորեն նույնն ենք, սակայն ունենք տարբեր պատմություն, տարբեր մշակույթ, տարբեր ավանդույթներ, ուստի, որպեսզի ամեն ինչ միևնույն հունով ընթանա, յուրաքանչյուրը, անկախ ազգությունից, ռասայից ու կրոնից, պատասխանատու է սեփական ժողովրդի և պետության առաջ: Եվ մեր աշխատանքն իրականացվում է այս ուղղությամբ: Շատ հաճախ ղազախստանյան պետության ղեկավարն իր ելույթներում խոսում է այն մասին, որ մեզ հարկավոր չեն ոչ շովինիզմ, ոչ տեղական ազգայնականություն, քանի որ երկուսն էլ խանգարում են: Բոլորը հավասար են հասարակության, պետության ժողովրդի առջև»:
Ալմաթիի հայկական ազգային-մշակութային կենտրոնի նախագահ Նարինե Մելքոնյանը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տրված հարցազրույցում ասում է. «Մենք նույնիսկ չենք էլ խոսում հանդուրժողականության մասին, քանի որ դա մեր կյանքի ձևն է: Այստեղ մենք ազգությունների չենք բաժանվում, ապրում ենք մի մեծ ընտանիքով: Մենք գիտենք այլ ժողովուրդների ավանդույթները, սովորույթները, նրանց հետ շփվելով ինքներս ենք հարստանում: Այստեղ ինչ-որ բան կիսելու իմաստ չկա, քանի որ այստեղ բոլորի համար միանման պայմաններ են: Հանրապետությունում հայերին շատ լավ են վերաբերվում»:
Ալմաթիի հայկական համայնքի անդամ Ալբերտ Պողոսյանը պատմում է, որ նախագահ Նազարբաևի ամենամեծ վաստակն այն է, որ «նա կյանքի է կոչել հանդուժողականության գաղափարը, որպեսզի յուրաքանչյուր ազգություն պահպանի իր ինքնությունն ու մշակույթը: Մեր ակտիվիստների շնորհիվ մենք կազմակերպել ենք մեր մշակութային կենտրոնը: Ես հայերի գիտեմ, ովքեր թատրոններ, խոշոր բիզնես են ղեկավարում Ղազախստանում: Երևի թե սա միակ պետությունն է, որտեղ բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, իմ իրավունքները ոչ ոք չի ոտնահարում: Հենց որ սկսվի մի կրոնի գերակայությունը մյուսի նկատմամբ, դա ողբերգություն կլինի»:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի 20-ամյակի կապակցությամբ ղազախահայ համայնքի մի շարք ակտիվիստներ պարգևատրվել են ՂԺԱ 20-ամյակի մեդալով:
Մեր հետագա նյութերում առավել մանրամասն կպատմենք Ղազախստանի հայկական համայնքի մասին և հարցազրույցներ կներկայացնենք ղազախահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Казахстан: "Нам не нужны ни шовинизм, ни местный национализм"
Казахстан – это страна, где проживают 130 народов и национальностей, действуют 17 конфессий. Ассамблея народа Казахстана (АНК) была создана в 1995 году. Это консультативно-совещательный орган при президенте РК. Первоначальное название его было "Ассамблея народов Казахстана", в 2007 году организация была переименовано, т.к. все народы равны и вместе составляют единый народ Казахстана. Ассамблея имеет в своем составе 350 членов. Состав Ассамблеи формирует Председатель Ассамблеи из числа представителей национально-культурных и других общественных объединений. В каждой области Казахстана существуют малые Ассамблеи народа Казахстана.
В стране действует более 100 национальных школ, функционирует 170 воскресных школ, где изучаются 23 родных языка. В трех школах национального возрождения работают 29 отделения по изучению 12 родных языков. На финансовую поддержку этих школ правительство Казахстана выделяет ежегодно 12 млн тенге.
Казбек Мансуров, заместитель председателя АНК г.Алматы, в интервью ИАА "Армедиа" рассказывает: "В городе Алматы сейчас проживает примерно 1,5 млн человек 120 национальностей. Есть одна главная идея – все мы одинаковые, мы биологически одинаковые люди, но мы имеем разную историю, разную культуру, разные традиции и поэтому, чтобы все было в едином русле, каждый - независимо от национальности, расы, вероисповедания -ответственен перед своим народом и перед своим государством. И наша работа осуществляется в этом направлении. Очень часто в своих политических выступлениях глава казахстанского государства говорит о том, что нам не нужны ни шовинизм, ни местный национализм, потому что и то, и другое мешает. Все равны перед обществом, перед государством, перед народом".
Наринэ Мелконян, председатель армянского этно-культурного центра г.Алматы, говорит в интервью ИАА "Армедиа": "Мы даже не говорим о толерантности, поскольку это наш образ жизни. Тут мы никак не делимся на национальности, живем одной большой семьей. Мы знаем традиции, обычаи других народов, за счет общения с ними мы обогащаемся. Тут нет смысла что-то делить, потому что тут для всех одинаковые условия. В республике очень хорошее отношение к армянам".
Член армянской общины г.Алматы Альберт Погосян рассказывает, что "величайшая заслуга нашего президента Назарбаева в том, что он воплотил идею толерантности, чтобы каждая национальность сохраняла свою идентичность и культуру. Благодаря нашим активистам мы организовали наш культурный центр. Я знаю армян, которые руководят театрами, очень крупным бизнесом в Казахстане. Это, наверно, единственное государство, где все равны перед законом, меня никто не ущемляет. Как только начнется превосходство какой-то религии над другой, это трагедия".
По случаю 20-летия Ассамблеи народа Казахстана ряд армян-активистов общины были награждены медалью 20-летия АНК.
В наших последующих материалах мы более подробно расскажем об армянской общине Казахстана и опубликуем интервью с представителями армянской диаспоры Казахстана.
P.S. Материал подготовлен в рамках проекта "Армения-Казахстан: площадки сотрудничества", реализуемого совместно с Посольством Казахстана в Армении.