Ղազախստան. «Մեզ հարկավոր չեն ոչ շովինիզմ, ոչ էլ տեղական ազգայնականություն»
Նյութը պատրաստվել է «Հայաստան-Ղազախստան. համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:
Ղազախստանն այն երկիրն է, որտեղ բնակվում են 130 ժողովուրդներ ու ազգություններ և գործում են 17 դավանանքներ: Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեան (ՂԺԱ) ստեղծվել է 1995թ.: Այն ՂՀ նախագահին կից խորհրդատվական-խորհրդակցական մարմին է: Սկզբնական անվանումը եղել է «Ղազախստանի ժողովուրդների ասամբլեա», սակայն 2007-ին այն վերանվանվել է «Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեա»-յի, քանի որ բոլոր ժողովուրդները հավասար են և միասին կազմում են Ղազախստանի միասնական ժողովուրդ: Ասամբլեան իր կազմում ունի 350 անդամ: Ասամբլեայի կազմը ձևավորում է նրա նախագահը ազգային-մշակութային և այլ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից: Ղազախստանի յուրաքանչյուր մարզում կան փոքր ասամբլեաներ:
Երկրում գործում է ավելի քան 100 ազգային դպրոց, 170 կիրակնօրյա դպրոց, սովորում են 23 մայրենի լեզու: Ազգային վերածննդի երեք դպրոցներում աշխատում են 12 մայրենի լեզուների ուսումնասիրման 29 բաժանմունքներ: Այս դպրոցների ֆինանսական աջակցության համար Ղազախստանի կառավարությունը տարեկան հատկացնում է 12մլն թենգե:
Ալմաթիի ՂԺԱ-ի փոխնախագահ Կազբեկ Մանսուրովը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում պատմում է. «Այժմ Ալմաթի քաղաքում բնակվում է 120 ազգությունների մոտ 1,5մլն մարդ: Կա մի գլխավոր գաղափար. մենք բոլորս միատեսակ ենք, մենք կենսաբանորեն նույնն ենք, սակայն ունենք տարբեր պատմություն, տարբեր մշակույթ, տարբեր ավանդույթներ, ուստի, որպեսզի ամեն ինչ միևնույն հունով ընթանա, յուրաքանչյուրը, անկախ ազգությունից, ռասայից ու կրոնից, պատասխանատու է սեփական ժողովրդի և պետության առաջ: Եվ մեր աշխատանքն իրականացվում է այս ուղղությամբ: Շատ հաճախ ղազախստանյան պետության ղեկավարն իր ելույթներում խոսում է այն մասին, որ մեզ հարկավոր չեն ոչ շովինիզմ, ոչ տեղական ազգայնականություն, քանի որ երկուսն էլ խանգարում են: Բոլորը հավասար են հասարակության, պետության ժողովրդի առջև»:
Ալմաթիի հայկական ազգային-մշակութային կենտրոնի նախագահ Նարինե Մելքոնյանը «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տրված հարցազրույցում ասում է. «Մենք նույնիսկ չենք էլ խոսում հանդուրժողականության մասին, քանի որ դա մեր կյանքի ձևն է: Այստեղ մենք ազգությունների չենք բաժանվում, ապրում ենք մի մեծ ընտանիքով: Մենք գիտենք այլ ժողովուրդների ավանդույթները, սովորույթները, նրանց հետ շփվելով ինքներս ենք հարստանում: Այստեղ ինչ-որ բան կիսելու իմաստ չկա, քանի որ այստեղ բոլորի համար միանման պայմաններ են: Հանրապետությունում հայերին շատ լավ են վերաբերվում»:
Ալմաթիի հայկական համայնքի անդամ Ալբերտ Պողոսյանը պատմում է, որ նախագահ Նազարբաևի ամենամեծ վաստակն այն է, որ «նա կյանքի է կոչել հանդուժողականության գաղափարը, որպեսզի յուրաքանչյուր ազգություն պահպանի իր ինքնությունն ու մշակույթը: Մեր ակտիվիստների շնորհիվ մենք կազմակերպել ենք մեր մշակութային կենտրոնը: Ես հայերի գիտեմ, ովքեր թատրոններ, խոշոր բիզնես են ղեկավարում Ղազախստանում: Երևի թե սա միակ պետությունն է, որտեղ բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, իմ իրավունքները ոչ ոք չի ոտնահարում: Հենց որ սկսվի մի կրոնի գերակայությունը մյուսի նկատմամբ, դա ողբերգություն կլինի»:
Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի 20-ամյակի կապակցությամբ ղազախահայ համայնքի մի շարք ակտիվիստներ պարգևատրվել են ՂԺԱ 20-ամյակի մեդալով:
Մեր հետագա նյութերում առավել մանրամասն կպատմենք Ղազախստանի հայկական համայնքի մասին և հարցազրույցներ կներկայացնենք ղազախահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Kazakhstan: We do Not Need Any Chauvinism or Local Nationalism
Kazakhstan - a country where 130 nations and nationalities live and there are 17 confessions. Assembly of People of Kazakhstan (APK) was established in 1995. It is an advisory body under the President of RK. Its original name was "The Assembly of Peoples of Kazakhstan," in 2007 the organization was renamed, because all people are equal and together constitute a single nation of Kazakhstan. The Assembly is composed of 350 members. The Assembly is formed by the Chairman of the Assembly from among the representatives of national, cultural and other associations. In every region of Kazakhstan, there are small Assemblies of Kazakhstan.
The country has more than 100 national schools, 170 Sunday schools functioning, where 23 native languages are studied. In three schools of national revival there are 29 departments, where 12 native languages are taught. For the financial support of these schools the government of Kazakhstan allocates annually 12 million tenge.
Kazbek Mansurov, Deputy Chairman of the ANC in Almaty, told "Armedia" IAA: "The city of Almaty is now home to about 1.5 million people of 120 nationalities. There is one main idea - we are all equal, we are biologically the same people, but we have different histories, different cultures, different traditions, and so that everything was in the same vein, everyone - regardless of nationality, race, religion is responsible for his people and for his government. And our work is carried out in this direction. Very often the head of the Kazakhstan stresses in his statements that we do not need any chauvinism or local nationalism, because both of them hinder. All are equal before the society, the state, the people. "
Narine Melkonyan, President of the Armenian ethno-cultural center of Almaty, said in an interview with "Armedia" IAA: "We do not even talk about tolerance, since this is our way of life. We are not divided in nationalities, we live as one big family. We know traditions and customs of other nations, by communicating with them, we become rich. There is no sense to share something, because here all live in the same conditions. The country has very good attitude towards Armenians."
On the occasion of the 20th anniversary of the Assembly of People of Kazakhstan a number of Armenian community activists were awarded the medal of the 20th anniversary of the ANC.
P.S. The material is prepared in the framework of the project "Kazakhstan-Armenia: Cooperation Platforms" implemented with the assistance of the Embassy of Kazakhstan in Armenia.