Ալմաթիի հայերը ապրիլի 24-ին 62 հազար մոմ են վառել
-         Ղազախստանի հայերի ղեկավար Արտուշ Կարապետյանն իր կյանքի ընթացքում միշտ ցանկացել է հայկական եկեղեցի կառուցել: Եվ 2005 թվին նրա ֆինանսավորմամբ կառուցվեց Ալմաթիի Սուրբ Կարապետ եկեղեցին, իսկ ժողովուրդն էլ արդեն օգնեց ներքին հարդարանքի հարցում. ձեռք բերվեցին հոգևոր թեմաներով նկարներ, Հայաստանից հրավիրվեց նկարիչ պատերի որմնանկարները նկարելու համար: 2006 թվին կանչեցինք Երզաս Ներսիսյանին, ով օծեց եկեղեցին: 2007թ. մեր խնդրանքով Էջմիածինն այստեղ ուղարկեց տեր Մարկոս քահանային որպես հոգևոր հովիվ, ով աշխատեց մինչև 2014թ.: Դրանից հետո եկեղեցին մնացել է առանց քահանայի, սակայն ժողովուրդը շարունակում է այցելել եկեղեցի: Մշտական այցելուները 15-20 հոգի են, իսկ կիրակի օրերը՝ 30-40 հոգի: Իհարկե, եթե քահանա լիներ, մեզ համար ավելի լավ կլիներ:
Ալմաթիում կա մինչև 5000 հայ, որոնք հիմնականում ապրում են եկեղեցու շրջակայքում՝ հայկական թաղամասում: Մշակութային կենտրոնը գտնվում է հենց հայկական թաղամասի մեջտեղում: Վերջին երկու ամիսը մենք ակտիվ աշխատանք ենք տանում և ցանկանում ենք այդպես շարունակել: Ակտիվացել է նաև երիտասարդությունը:
Ապրիլի 24-ին մեծ միջոցառում կազմակերպեցինք, մեծ քանակությամբ ժողովուրդ եկավ: Նրանց ներկայացվեց Եղեռնի պատմությունը. երբ է սկսվել, ինչպես է կատարվել, ինչ հետևանքներ է ունեցել, ինչ նշանակություն ունի հայ ազգի հոգու և սրտի համար: Շատ մարդիկ ոչինչ չգիտեին դրա մասին: Այնպես որ միջոցառումը շատ լավ անցավ: Միայն երեք օրվա ընթացքում վաճառվեց 62 հազար մոմ:
Մեկուկես տարի առաջ այստեղ էր Շառլ Ազնավուրը: Իսկ այս տարի մենք նշեցինք նրա 91-ամյակը՝ կազմակերպելով մեծ միջոցառում. պատմվեց նրա կենսագրությունը, նրա հաջողության հասնելու պատմությունը, երգեցինք նրա երգերից: Տեսագրությունը որոշել ենք ուղարկել նրան: Այս տարի տոնել ենք նաև Հովհաննես Շիրազի 100-ամյակը: Ընդհանուր առմամբ, աշխատանքներ շատ կան, և մենք փորձում ենք ակտիվորեն աշխատել:

Artem Serobyan: 5,000 Armenians Live in Almaty
Armedia" IAA presents an exclusive interview with Artem Serobyan, an activist of the Armenian community in Almaty. The Interview was conducted in the framework of "Armenia-Kazakhstan: Cooperation Platforms" project, with the support of Embassy of Kazakhstan in Armenia.
- Please, tell about the Armenian Church in Almaty.
- The head of the Armenian Association of Kazakhstan Artush Karapetyan always dreamed of building an Armenian church. In 2005, whith his funding St. Karapet church in Almaty was built, and the people helped with the decorations inside - paintings on spiritual topics were purchased, artists from Armenia were invited to paint the frescoes and miniatures. In 2006, Archbishop Erzas Nersisyan sanctified the church. In 2007, at our request, Echmiadzin sent to Almaty Marcos priest as a spiritual leader of the community, who worked there until 2014. After that, the church remained without a priest, but people continue to go to church. 15-20 people visit the church daily. Of course, if there was a priest, it would be much better.
5,000 Armenians live in Almaty. They mainly live in the area of the church, in the Armenian quarter. A cultural center is located right in the heart of the Armenian quarter. The last two months we have been working very actively and want to continue this pace, the youth also became more active.
On April 24 we organized a big event here, many people had gathered. The history of the Armenian Genocide was presented - when it started, how it was implemented, what consequences it had, which mark did the Genocide leave in the hearts and souls of the Armenian people. Many did not even know about the Genocide. The whole event was very well organized.
I should note that half years ago, Charles Aznavour was here. And this year we celebrated his 91th anniversary, organized a big event, talked about his successes, sang his songs. This year we also celebrated the 100th anniversary of Hovhannes Shiraz.