Էրդողանը մտադիր է չեզոքացնել իր բոլոր հակառակորդներին
Արդարություն և զարգացում կուսակցության գործողությունները Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դեմ, որի արդյունքում արդեն ավելի քան 200 քրդեր են սպանվել, աստիճանաբար վերածվում են Թուրքիայի բոլոր քրդական ուժերի դեմ արշավի: Թուրքական իշխանություններն ամեն ինչ անում են կոալիցիոն կառավարության ձևավորման այս փուլում քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությանը հեղինակազրկելու և հնարավոր նոր ընտրությունների դեպքում նրա դիրքերը թուլացնելու համար:
Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցության համանախագահ Սելահաթթին Դեմիրթաշի դեմ հետաքննություն է սկսվել: Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը,  նա մեղադրվում է անցյալ տարի սիրիական քրդաբնակ Քոբանի քաղաքի վրա ԻՊ-ի հարձակումներից հետո Թուրքիայում տեղի ունեցած քրդական ցույցերի ժամանակ մարդկանց հրահրելու և զինելու մեջ: Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի հոկտեմբերի սկզբին տեղի ունեցած այս ցույցերի ժամանակ ավելի քան 30 մարդ է սպանվել: Դիարբեքիրի գլխավոր դատախազությունը Դեմիրթաշին կարող է մինչև 24 տարվա ազատազրկման դատապարտել, եթե խորհրդարանը նրան զրկի զրկի քրեական հետապնդման անձեռնմխելիությունից:
Ուշադրության է արժանի նաև այն փաստը, որ դատախազությունը դիմել է խորհրդարանին` պահանջելով քրեական հետապնդման անձեռնմխելիությունից զրկել ևս 9 պատգամավորի, որոնց թվում է նաև գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քիլիչդարօղլուն: Սա նշանակում է, որ իշխող վարչակազմը առիթն օգտագործում է նաև այլ կուսակցությունների հետ «հաշվեհարդար տեսնելու համար»:
Ավելի վաղ, պատասխանելով այս մեղադրանքներին, Դեմիրթաշը հայտարարել էր, որ չի վախենում հրաժարվել քրեական հետապնդման իր իրավական անձեռնմխելիությունից, հայտնում է Anadolu գործակալությունը: «Եթե չեք վախենում, եկեք բոլորս հրաժարվենք անձեռնմխելիությունից», - ասել է Դեմիրթաշը` դիմելով Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը:
Դեմիրթաշը նաև հայտարարել է, որ Սուրուչ քաղաքում ավելի քան 30 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության կազմակերպիչներն ուղղակի կապ ունեն Էրդողանի հետ, գրում է Hurriyet-ը: Այս հայտարարությունը լուրջ իրարանցում է առաջացրել ինչպես թուրք հասարակության շրջանում, այնպես էլ քաղաքական շրջանակներում: Թուրքիայի նախագահը հերքել է այս մեղադրանքները` դրանք որակելով որպես «գռեհիկ հայտարարություններ»:
ԱԶԿ-ի գործողությունները հերթական անգամ ապացուցում են վերլուծաբանների ենթադրությունները, որ Էրդողանը չի ցանկանում փոխզիջումների գնալ կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար` գերադասելով նոր ընտրություններ անցկացնել: Բայց այս անգամ ԱԶԿ-ն պետք է վստահ լինի, որ բավարար չափով «թուլացրել է» խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ զգալի հաջողություններ գրանցած կուսակցություններին, և կկարողանա վերադարձնել իր խորհրդարանական մեծամասնությունը: Այս իրավիճակում նոր ընտրությունների հավանականությունն ավելի իրատեսական է դառնում:

Erdogan Intends to Neutralize His Opponents
The actions of the Justice and Development Party against the PKK are gradually turning into a campaign against all Kurdish forces in Turkey. Turkish authorities make every effort to discredit People's Democratic Party (HDP) at this stage of the formation of a coalition government or to weaken its positions in case new elections are held.
The Diyarbakır Chief Public Prosecutor's Office launched an investigation against HDP Co-chair Selahattin Demirtas for allegedly provoking people by arming them during violent protests triggered by events in the Syrian Kurdish town of Kobani late last year, Today’s Zaman reports. During the protests on Oct 6-7, 2014 30 people were killed. The HDP politician faces up to 24 years in prison if his immunity is lifted by parliament.
It is noteworthy that the prosecutors seek to strip nine other deputies from their legislative immunity, among them Republican People's Party (CHP) leader Kemal Kılıçdaroğlu. This means that the ruling regime takes the opportunity to "revenge" also other political parties.
Earlier Demirtas said he is not afraid of lifting his immunity, Anadolu News Agency reports. "If you are not afraid, let’s lift immunities altogether," said Demirtas, addressing the Justice and Development Party.
Kurdish politician also said that a deep state organization directly linked to Erdoգan conducted a suicide bombing attack that killed 32 people in the southeastern district of Suruc on July 20̦ Hurriyet reports. This announcement has caused a stir among the Turkish public and political circles. Erdogan denied Demirtas’s accusations, adding that they were "vulgar statements".
The actions of the Justice and Development Party once again proof analysts' assumptions that Erdogan does not want to make concessions to form a coalition government and prefers to hold new elections. But this time Erdogan wants to be sure that has enough weakened the political parties’ positions that had considerable success during the last parliamentary elections. The Justice and Development Party should be sure that it would be able to return his parliamentary majority. In this situation the possibility of new elections becomes more realistic.