Պերմյակովի կալանքի ժամկետը կես տարով երկարաձգվել է
Հյուսիսկովկասյան շրջանային ռազմական դատարանի ենթակայության ներքո գտնվող Երևանի հինգերորդ կայազորային զինվորական դատարանը կես տարով երկարաձգել է Գյումրիում հայկական ընտանիքի բոլոր անդամներին սպանած ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի կալանքի ժամկետը: Այս մասին ռուսական TACC գործակալությանը հայտնել է դատարանի մամուլի քարտուղար Ալյոնա Կատկալկոն:
«Կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացվել է մինչև 2016 թվականի հունվարի 30-­ը: Պերմյակովի գործով դատական բաց նիստը նշանակված է 2015 թվականի օգոստոսի 12-­ին, Մոսկվայի ժամանակով 09.30-ին»,-­ ասել է նա:
Պերմյակովին մեղադրանք է ներկայացված ՌԴ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ զենքով դասալքությունն, զենքի և զինամթերքի գողանալը և զենքի և զինամթերքի անօրինական ձեռքբերումը, փոխանցումը, պահպանումը, տեղափոխությունը և կրումը:
Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցել նաև հայկական կողմը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու և ավելի անձանց սպանություն):

Суд продлил на полгода арест Пермякову
Пятый гарнизонный военный суд в Ереване, подведомственный Северо-Кавказскому окружному военному суду (СКОВ), продлил на полгода арест российскому военнослужащему Валерию Пермякову, обвиняемому в убийстве семьи в Гюмри, передает ТАСС со ссылкой на пресс-секретаря суда Алёну Катькало.
"Срок содержания под стражей продлен до 30 января 2016 года. В соответствии с постановлением судьи, открытое судебное заседание по делу Пермякова назначено на 12 августа 2015 года в 09:30 мск", - сказала она.
Пермякову предъявлено обвинение в совершении преступлений, предусмотренных по трем статьям УК РФ. Это дезертирство с оружием, хищение оружия и боеприпасов и незаконное приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия и боеприпасов.