Տուրիզմը Հայաստանում և Ղազախստանում․ երկու երկրների յուրահատկությունները
Ինչպես Ղազախստանը, այնպես էլ Հայաստանը տուրիստական մեծ պոտենցիալ ունեն և կարող են սերտ համագործակցել այդ ոլորտում։ Այդ մասին երեկ ասվել է «Ղազախստանի և Հայաստանի տուրիստական պոտենցիալը. փորձ, հեռանկարներ, համագործակցություն» թեմայով համաժողովի շրջանակներում։
Կոնֆերանսն անցկացվել է ք․ Ծաղկաձորում «Հայաստան-Ղազախստան՝ համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատան աջակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի տուրօպերատորների և հյուրանոցային համալիրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր Ղազախստանից։ Զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության զարգացման քաղաքականության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, տնտեսական ինտեգրացիայի հարցերով փորձագետ, Հայաստանի Զարգացման Գործակալության նախկին տնօրեն Լուսինե Թումյանը, Ղազախստանի Հանրապետության Էկոտուրիզմի տեղեկատվական ռեսուրսային կենտրոնի համակարգող Այգուլ Իսագուլովան, Ղազախական տուրիստական ասոցիացիայի ներքին և ներգնա տուրիզմի ղեկավար Ռաուշան Սարտաևան։
Զեկուցողները նշել են, որ տուրիզմն արտահանման կատեգորիների թվում զբաղեցնում է չորրորդ տեղը և մեծ ազդեցություն ունի երկրի տնտեսության կայուն զարգացման վրա։
«Հայաստանում՝ սկսած նորանկախ շրջանի առաջին տարիներից, գրանցվում է տուրիզմի ամենամյա աճ։ 2014թ․-ին այն հասել է 1 մլն 203 հազարի»,- ասել է Մեխակ Ապրեսյանը։ Նա ընդգծել է, որ պետության նպատակն է զբոսաշրջության միջոցով նպաստել տնտեսության հավասարաչափ, կայուն զարգացմանը, բազմաթիվ աշխատատեղերի ապահովմանը։ «Կարևոր է հասանելի լինել միջազգային շուկայի համար, իսկ դրա համար հարկավոր է զարգացնել տրանսպորտային հաղորդակցությունը և դյուրացնել անցագրային ռեժիմները, ինչն էլ մենք անում ենք»,- ասել է զեկուցողը։
Ապրեսյանն ափսոսանքով նշել է, որ զբոսաշրջիկների հոսքը Ղազախստանից Հայաստան բավական փոքր է, 2014թ.-ին այն կազմել է 5 հազար մարդ։ «Սակայն ուրախացնում է այն, որ 2013թ․ համեմատ արձանագրվել է 20%  աճ»,- ասել է նա։
Նաև ընդգծվել է տուրիզմի տարբեր ոլորտների զարգացման Հայաստանի պոտենցիալը, ինչպես նաև տրամադրվող ծառայությունների որակական և քանակական աճը։
Ղազախստանի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, նշել են Ղազախստանում տուրիզմի զարգացման մի քանի յուրահատկություններ։ Հատկապես ընդգծվել է Ղազախստանի ռեսուրսային հսկայական պոտենցիալն ու տարբեր շրջաններում տուրիզմի տարբեր տեսակների զարգացման հնարավորությունը։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ 2020թ․-ի համար նպատակ է սահմանվել զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել 8 մլն-ի։
«Ղազախական տուրիստական ծառայությունների իրացման հիմնական շուկան Ռուսաստանն է, Չինաստանը, Հնդկաստանը և Եվրոպան»,- ասել է Այգուլ Իսագուլովան։ Նա ընդգծել է, որ այժմ պետության առաջ խնդիր է դրվում զարգացնել էկոտուրզմը, հատկապես գյուղական համայնքներում՝ միաժամանակ ապահովելով բնակիչների զբաղվածությունը։
Ինչպես զեկուցողները, այնպես էլ կոնֆերանսի մասնակիցները հանդես են եկել տուրիզմի ոլորտում Հայաստանի և Ղազախստանի համագործակցության զարգացման առաջարկներով։ Քննարկվել են նաև հիմնական խոչընդոտներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները։

Туристический потенциал Казахстана и Армении։ особенности двух стран
Как Казахстан, так и Армения имеют большой туристический потенциал и могут тесно сотрудничать в сфере туризма. Об этом вчера говорили представители двух стран на конференции "Туристический потенциал Казахстана и Армении։ опыт, перспективы сотрудничества".
Конференция состоялась в г. Цахкадзор - в рамках проекта "Армения-Казахстан: площадки сотрудничества", реализуемого НПО "Европейская интеграция" совместно с Посольством Казахстана в Армении.
В работе конференции приняли участие представители туроператоров и гостиничных комплексов Армении, а также представители турбизнеса Казахстана. С докладами выступили руководитель Управления политики развития туризма министерства экономики РА Мехак Апресян, эксперт по вопросам экономической интеграции, экс-директор по развитию экспорта и предприятий Агентства Армянского Развития Лусине Тумян, координатор Информационного Ресурсного Центра Экотуризма Казахстана Айгуль Исагулова и руководитель внутреннего и въездного туризма казахстанской туристской ассоциации Раушан Сартаева.
Докладчики отметили, что туризм как экспортная категория занимает  четвертое место и играет большую роль для стабильного развития экономики.
"В Армении, начиная с первых же лет независимости, был зарегистрирован ежегодный рост туризма. В 2014 году он достиг 1 млн 203 тысяч", - отметил Мехак Апресян. Он также подчеркнул, что цель государства - способствовать равномерному, стабильному развитию страны, обеспечению множества рабочих мест, используя сферу туризма. "Важно быть доступным для международного рынка, а для этого необходимо развивать транспортные коммуникации и упрощать пограничные режимы, что мы и стараемся делать", - сказал докладчик.
Апресян с сожалением отметил, что поток туристов из Казахстана в Армению достаточно мал, в 2014 году их число достигло всего 5 тысяч. "Но радует то, что по сравнению с 2013 годом был зафиксирован рост на 20%", - сказал он.
Докладчики также подчеркнули потенциал Армении в вопросе развития разных сфер туризма и быстрый рост разновидностей и качества предоставляемых услуг.
Представители казахстанской стороны в свою очередь отметили особенности туризма в Казахстане. Особо были подчеркнуты огромный природный ресурс Казахстана и возможности развития различных пластов туризма в разных регионах РК. Учитывая потенциал Казахстана, к 2020 году в стране поставлена задача довести число туристов до 8 млн.
"Основными рынками сбыта туристического продукта Казахстана являются Россия, Китай, Индия и Европа", - отметила Айгуль Исагулова. Она также подчеркнула, что сейчас перед государством ставится задача развивать экотуризм, особенно в сельской местности, и способствовать увеличению занятости населения в сфере туризма.
Как докладчики, так и участники конференции выступили с предложениями относительно возможностей развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном в сфере туризма. Обсуждались также существующие для этого препятствия и пути их преодоления.