Ոչ թե ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծ, այլ ԼՂՀ-Ադրբեջան սահման
Այսօր հոգեբանական և տեղեկատվական պատերազմների ներքո ցանկացած եզրույթի ճիշտ օգտագործումը դառնում է առավել քան կարևոր: Ղարաբաղյան հակամարտությունը և դրա բանակցային գործընթացն այն զգայուն թեմաներից են, որոնց շուրջ Ադրբեջանը փորձում է բավականին լայն քարոզչություն իրականացնել և ամեն ինչ անում է դրա արդյունավետությունն ապահովելու համար: Նման պարագայում մեր իսկ կողմից օգտագործվող տերմիններին և անվանումներին ուշադիր լինելը դառնում է շատ էական ադրբեջանական քարոզչությունը չեզոքացնելու տեսանկյունից: Առաջին հայացքից չնչին նշանակություն ունեցող տերմինների սխալ օգտագործումն անգամ, կարող է հարված հասցնել մեր իսկ դիրքերին:
Հաճախ հանդիպող նման սխալներից է «ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծ» եզրույթի կիրառումը՝ ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանի փոխարեն:
«ԼՂՀ -Ադրբեջան շփման գիծ» ձևակերպման մեջ կան մի քանի խնդրահարույց կետեր, որոնք անհրաժեշտ է առանձին-առանձին ներկայացնել: Նախ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, չնայած միջազգայնորեն չճանաչված, սակայն պետական բոլոր ինստիտուտներով կայացած երկիր է և իր ժողովրդավարության մակարդակով անգամ գերազանցում է տարածաշրջանի որոշ երկրների: Հետևաբար, պետք է հնարավորինս խուսափել հանրային և միջազգային ընկալումներում նրա սուբյեկտայնությունը նվազեցնելուց:
Ինչ վերաբերում է «շփման գիծ» ձևակերպմանն, ապա ԼՂՀ-ն ունի հստակ ամրագրված տարածք իր սահմաններով, որի վրա տարածվում է ԼՂՀ ինքնիշխանությունը: Այս պարագայում «շփման գիծ» տերմինի օգտագործմամբ հարցականի տակ ենք դնում ԼՂՀ սուվերենությունը:
«ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծ» եզրույթի օգտագործումն առավել մեծ հարված է հասցնում մեր դիրքերին, երբ այն զուգահեռաբար օգտագործվում է «ՀՀ-Ադրբեջան սահման» ձևակերպման հետ համատեղ: «ՀՀ-Ադրբեջան սահման և ԼՂՀ -Ադրբեջան շփման գիծ» միասին օգտագործման օրինակների, ցավոք, հանդիպում ենք բավականին հաճախ, ընդ որում թե´ դեպի մեր, թե´դեպի միջազգային հանրություն ուղղված նյութերում:
Տարբեր կողմեր Ղարաբաղյան հակամարտությանը և դրա բանակցային գործընթացին վերաբերող իրենց տարբեր բառակազմերն ունեն, որոնց տակ ընկած են նրանց սեփական շահերը և առնվազն անտրամաբանական է, երբ մենք ենք դառնում այդ շահերի գերին: Ուստի, հայկական կողմերի՝ «ԼՂՀ-Ադրբեջան շփման գիծ» եզրույթի օգտագործումը որևէ կերպ ընդունելի համարվել չի կարող: Այս առումով ԼՂՀ-Ադրբեջան սահման տարբերակն ամենաընդունելին է, ինչն ընդգծում է ԼՂՀ սուբյեկտայնությունը, շեշտում է հատակ սահմանների առկայությունը, ինչպես նաև նպաստում է հայկական կողմերի դիրքերի ամրապնդմանը բանակցային գործընթացում և ընդհանրապես:

Instead of "NKR-Azerbaijan Line of Contact" "NKR-Azerbaijan Border"
Nowadays because of psychological and information war the correct use of every term becomes of special importance. Karabakh conflict and its negotiation process are one of those sensible issues, where the Azerbaijani side tries to get engaged in wide propaganda and does everything to make it effective. On this occasion special attention should be paid to our choice of the terminology and the names to counter Azerbaijani propaganda. The wrong usage of the terms that may seem of little importance at first glance can undermine our stance on the issue.
Among those mistakes is often met wrong use of the term "NKR-Azerbaijan line of contact" instead of "NKR-Azerbaijan border".
In the expression "NKR-Azerbaijan line of contact" there are some problematic issues that need to be pointed out separately. First of all, in spite of its being non-recognized, Nagorno-Karabakh Republic has all established state institutions.  Moreover, by the level of its developed democracy it exceeds other states in the region. That is why all the efforts should be made to avoid undermining its popularity and sovereignty in the public and international perceptions.
As for the expression "line of contact," NKR has clearly defined territory with its borders under the sovereignty of NKR government. In this case the use  of the term "line of contact" puts under question sovereignty of NKR.
The use of the term "line of contact" especially undermines our positions when it is used parallel with the term "RA-Azerbaijan border." The examples of such kind of parallel use are unfortunately met frequently enough both in national and international articles.
Each side of a conflict uses particular terminology on the basis of which their own interests lie. In this sense  it is at least illogical to become slaves of those interests. Consequently, the use of the term "NKR-Azerbaijan line of contact" cannot be considered acceptably in any sense. The term "NKR-Azerbaijan borders" is the most acceptable one as long as it stresses the sovereignty  of  NKR and underlies the existence of its precise borders as well as contributes to the strengthened stance of the Armenian sides both in the negotiation process and in general.