ԵՄ-ն պետք է տարբերակի Հայաստանի և Բելառուսի հետ հարաբերությունները
Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարի՝ օրերս արած հայտարարությունը, որում Հայաստանն ու Բելառուսը հավասարեցվում էին, և տպավորություն էր ստեղծվում, թե երկու երկրների հետ համագործակցության միանման պայմանագրեր են մշակվում ԵՄ-ի կողմից, անընդունելի է:
Եվրաինտեգրման մակարդակով Հայաստանն ու Բելառուսը ոչ միայն գտնվում են տարբեր մակարդակների վրա, այլև ռադիկալ կերպով տարբերվում են ԵՄ-ի հետ նրանց հարաբերությունների բնույթը, հայտարարված նպատակներն ու անցած ուղին:
2013թ. հուլիս ամսին Հայաստանն արդեն իսկ բավարարել էր Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման համար անհրաժեշտ բոլոր նախապայմանները, ավարտել էր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, և ԵՄ-ն հայտարարել էր, որ գործընթացն ավարտված է:
Մինչդեռ Բելառուսը ոչ միայն չի բավարարել ԵՄ պահանջները, այլ ընդհանրապես չի մեկնարկել Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Երկրում քաղբանտարկյալների առկայությունը, ընդդիմության և քաղհասարակության նկատմամբ ճնշումներն ու ժողովրդավարության հետ կապված մի շարք այլ գործոններ մշտապես դուրս են թողել Բելառուսին Ասոցացման համաձայնագրի բանակցման գործընթացից: 2010թ. դեկտեմբերից առ այսօր դեռևս պահպանվում են Բելառուսի նկատմամբ ԵՄ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցները:
Եթե համեմատենք Արևելյան գործընկերության ինդեքսը, երեք չափորոշիչներից երկուսով Հայաստանը 0.1 և ավելի, իսկ երրորդով 0.3 միավորով առաջ է Բելառուսից (փոխկապակցվածություն 1-ից՝ Հայաստանը՝ 0.52, Բելառուսը՝ 0.42 միավոր, մերձեցումը՝ համապատասխանաբար՝ 0.61, 0.42, կառավարումը՝ 0.48, 0.31), նույնը վերաբերում է նաև ԱլԳ երկրների ԶԼՄ-ների ազատության ինդեքսին, որտեղ Հայաստանն ունի 955, իսկ Բելառուսը՝ 502 միավոր: Ի դեպ, որոշ չափորոշիչներով Հայաստանը հավասարվում կամ առաջ է անցնում նույնիսկ ԱլԳ առաջատար համարվող որոշ երկրներից:
ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար իրավական հիմք ապահովող նոր համաձայնագիրը հիմնվելու է մինչ օրս ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների արդեն իսկ գրանցված արդյունքների, այդ թվում՝ բանակցված և ավարտին հասցված Ասոցացման համաձայնագրի վրա՝ այն ենթարկելով անհրաժեշտ փոփոխությունների: Ուստի ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը որևէ կերպ չի կարող նույն նժարի վրա դրվել կամ համեմատվել ԵՄ-Բելառուս համաձայնագրի հետ:
Հակառակ դեպքում ԵՄ կողմից հայտարարված բարեփոխումները գործընկեր երկրների հետ հարաբերություններում և նրանց հանդեպ առավել ճկուն, նրանց պահանջներին և ակնկալիքներին համապատասխանող հարաբերությունների կառուցումը որևէ կերպ չեն իրագործվի, և հարցականի տակ կդրվի առանց այն էլ վտանգված և ճգնաժամերի ենթարկված Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը:
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է նույն տեմպով շարունակել բարեփոխումներն ու համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ արդեն հաշվի առնելով նաև ՀՀ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին: Նահանջը մեր՝ արդեն իսկ ունեցած հարաբերությունների մակարդակից և ձեռքբերումներից մեզ համար ընդունելի լինել չի կարող:

ЕС обязан различать подходы к Беларуси и к Армении
Заявление министра иностранных дел Люксембурга, согласно которому Армения и Беларусь приравниваются, создавая впечатление, что со стороны ЕС разрабатываются однотипные соглашения по сотрудничеству с двумя такими разными странами, не может считаться приемлемым.
В евроинтеграционном плане Армения и Беларусь не только находятся на различных уровнях сотрудничества: характер их взаимоотношений с ЕС отличается радикально. В июле 2013-го года Армения уже соответствовала всем предусловиям и параметрам, необходимым для парафирования Соглашения по Ассоциации с ЕС, завершила переговоры вокруг этого документа, а ЕС объявил, что подготовительный процесс завершен.
В то же время Беларусь не только не соответствовала вышеуказанным предусловиям ЕС, она даже не начинала переговоры вокруг Соглашения. Наличие политзаключенных в стране, давление на оппозицию и гражданское общество, а также ряд иных аспектов, связанных с демократизацией страны, всегда оставляли Беларусь вне рамок переговорных процессов по Соглашению. С 2010-го года до сих пор сохраняются санкции ЕС против Беларуси.
Если сравнивать индексы "Восточного партнерства", то из трех индексов в двух Армения опережает Беларусь на 0.1 единицу, а по третьему индексу – на 0.3 единиц (по индексу взаимосвязи Армения имеет 0.52, а Беларусь – 0.42 единиц; по интеграции, соответственно – 0.61, 0.42; по управлению – 0.48, 0.31). То же самое относится и к индексу свободы СМИ стран-членов "Восточного партнерства", где у Армении 955 единиц, а у Беларуси – 502. Кстати, по некоторым параметрам Армения даже опережает некоторых считающихся передовыми членов "Восточного партнерства".
Новое Соглашение с ЕС, которое станет правовой основой для взаимоотношений между Арменией и ЕС, должно базироваться на ранее зафиксированных результатах, в том числе и на уже существующем в результате переговоров Соглашении по Ассоциации, которое, конечно, подвергнется необходимым изменениям.
Следовательно, новое соглашение РА-ЕС никоим образом не может быть поставлено на ту же чашу весов, что и соглашение Беларусь-ЕС. В противном случае, не могут быть претворены в жизнь объявленные со стороны ЕС реформы во взаимоотношениях со странами-партнерами, не будут созданы более гибкие, соответствующие потребностям каждой страны отношения, что поставит под вопрос и без того находящуюся в кризисе, подвергнутую опасности политику "Восточного партнерства".
Армения неоднократно заявляла, что готова продолжить реформы и взаимоотношения с ЕС в том же темпе, но теперь уже с учетом членства страны в ЕАЭС. Для нас не может быть приемлемым отступление от уже существующего уровня отношений с ЕС, которые имеют много достижений.