ՍԻՐԻԶԱ-­ն կդառնա Հունաստանի հիմնական քաղաքական ուժը. Ցիպրաս
Հունաստանի նախկին վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասն կարծում է, որ արմատական ձախերի ՍԻՐԻԶԱ կոալիցիան հիմնական քաղաքական ուժը կդառնա առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է ТАСС -ը, նա հայտարարել է Euronews հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Համոզված եմ, որ ՍԻՐԻԶԱ-­ն թիվ մեկ քաղաքական ուժը կդառնա առաջիկա ընտրություններում: Եթե մենք բացարձակ մեծամասնություն ստանանք, մեզ, միևնույն է, հարկավոր կլինեն գործընկերներ: Իսկ եթե դա մեզ չհաջողվի, մենք աչքի առաջ ունենք քաղաքական գործիչների և կուսակցությունների, որոնց հետ պատրաստ ենք իրագործել ծրագրվածը»,­ - հայտնել է Ցիպրասը:
Ցիպրասի կարծիքով՝ Հունաստանը ռեցեսիան կհաղթահարի 2016 թվականի առաջին կեսին, իսկ կապիտալների նկատմամբ հսկողության սահմանման հետևանքների հաղթահարումից հետո երկրի տնտեսությունը կվերադառնա աճի:

Ципрас: СИРИЗА станет политической силой номер один
Экс-премьер Греции Алексис Ципрас считает, что возглавляемая им Коалиция радикальных левых сил (СИРИЗА) на грядущих парламентских выборах станет основной политической силой. Об этом он заявил в интервью телеканалу Euronews, передает ТАСС.
"Я убежден, что СИРИЗА станет на грядущих выборах политической силой номер один. Если мы получим абсолютное большинство, нам все равно понадобятся партнеры. Если же нам этого не удастся, у нас есть на примете политики и партии, силы, с которыми мы готовы реализовывать задуманное. Я убежден, что очень скоро, после голосования 20 сентября, мы получим эффективную правительственную команду", - сообщил Ципрас.
По мнению Ципраса, Греция преодолеет рецессию в первой половине 2016 года, а после преодоления последствий введения контроля за капиталами, экономика страны вернется к росту.
"Я полагаю, что рецессия, которую мы наблюдаем сегодня, завершится в первом полугодии 2016 года. Мы преодолеем последствия введения контроля за капиталами и вновь начнем расти, при условии, что переговоры о реструктуризации долга закончатся хорошо и продуктивно", - подчеркнул политик.