Խաղաղության գործընթացների բարդութունը՝ Շոտլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի օրինակով
Սեպետեմբերի 25-ից 28-ը Երևանում «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (CMI) հետ համատեղ  անց է կացրել հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող hարցերի սեմինար պետական պաշտոնյաների համար:
Ծրագրում ներգրավված են եղել Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Ազգային ժողովի, Նախագահի աշխատակազմի, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության և Ոստիկանության ներկայացուցիչներ:
Ծրագրի 4 օրերի ընթացքում քննարկվել են Շոտլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի հակամարտությունները, դրանց կարգավորման գործընթացները, խաղաղ գործընթացի բարդություններն ու յուրահատկությունները: Թրեյնինգների շարքին մասնակցել են հրավիրված փորձագետներ, բանակցային գործընթացների մասնակիցներ, քաղաքական գործիչներ Միացյալ Թագավորությունից (մասնավորապես՝ Շոտլանդիայից, Հյուսիսային Իռլանդիայից) և Շվեյցարիայից:
Սեմինարի ընթացքում հրավիրված հյուրերը մասնակիցներին են ներկայացրել Շոտլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի գործընթացների փորձը, հատուկ շեշտադրում են կատարել բանակցությունների ընթացքի և առանձնահատկությունների վրա, քննարկել միջնորդների և կողմերի գործողությունները և այլն: Բարձրաձայնվել են այդ գործընթացներում հասարակության տարբեր շարտերի դերակատարմանն առնչվող հարցեր, քաղաքացիական հասարակության դերակատարությունը: Քննարկման առանձին թեմա է դարձել խաղաղության գործընթացն ընդհանրապես, կողմերի դիրքորոշումն ու շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը, բանակցման տեխնիկաները և այլ կարևոր բաղադրիչներ:
Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել է շոտլանդական և հյուսիս-իռլանդական փորձի դիտարկմանը նվիրված կլոր-սեղան քննարկում նաև Հայաստանի փոձագետների ներգրավմամբ:
Ավարտին մասնակիցներն ընդգծել են ծրագրի կարևորությունը, եվրոպացի գործընկերների հետ փորձի փոխանակման հետաքրքրությունը, ինչպես նաև այլ հակամարտությունների օրինակով խաղաղ գործընթացի տարբեր բաղադրիչների քննարկման և վերլուծության նշանակությունը: Հնչել են մի շարք առաջարկներ ծրագրի հնարավոր շարունակման պարագայում այլ հակամարտությունների դիտարկման վերաբերյալ:

Армения: обсуждение конфликтов Северной Ирландии и Шотландии
Неправительственная организация "Европейская интеграция" в сотрудничестве с международной организацией CMI ("Инициатива управления кризисами") 25-28 сентября провела тренинг для госслужащих Армении, посвященный вопросам урегулирования конфликтов. Тема тренинга - "Трудности на пути к миру: уроки из опыта Шотландии и Северной Ирландии".
Программа включила в себя представителей министерства иностранных дел, министерства обороны, Национального Собрания, президентской администрации, Полиции и министерства реформ и международной экономической интеграции Армении.
В течение 4 дней участники мероприятия обсуждали конфликты Северной Ирландии и Шотландии, пути их урегулирования, сложности и особенности мирного процесса в указанных регионах. В работе тренинга приняли участие приглашенные эксперты, участники переговорных процессов, политические деятели из Соединенного Королевства Великобритании (Шотландии, Северной Ирландии) и Швейцарии.
В ходе семинара гости представили участникам опыт процессов, имевших место в Шотландии и Северной Ирландии, особый акцент был сделан на ход и специфику переговорного процесса, были обсуждены действия посредников и самих сторон конфликтов. Были подняты также вопросы участия и роли разных слоев населения в процессах урегулирования и трансформации конфликтов, а также роль гражданского общества в них. Мирный процесс, позиции сторон, умение и необходимость учитывать собственные интересы и сочетать их с интересами других участников переговоров, техника ведения переговоров и т. п. – все это стало темой отдельных обсуждений в рабочие дни тренинга.
В рамках проекта был также организован круглый стол для армянских экспертов, посвященный опыту Северной Ирландии и Шотландии.
Участники проекта подчеркнули важность и заинтересованность в обмене опытом с европейскими коллегами, а также значимость анализа и обсуждений вопросов, касающихся мирных процессов других конфликтов.