Յուրաքանչյուր հակամարտություն եզակի է, սակայն փորձի ուսումնասիրությունը կարող է օգտակար լինել
Երևանում սեպտեմբերի 25-ից 28-ը կայացած «Խաղաղության ճանապարհի դժվարությունները. դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի փորձից» թեմայով սեմինարի շրջանակներում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Անվտանգության ուսումնասիրությունների կենտրոնի» (Center for Security Studies) Միջնորդության աջակցության թիմում ծրագրի ավագ պատասխանատու Աննա Հես Սարգսյանի և «Աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների միջազգային կենտրոն» ՀԿ-ի (International Centre for Geopolitical Studies) նախագահ Նատո Բաչիաշվիլիի հետ:
Ո՞րն է նման ձևաչափով անցկացվող սեմինարների կարևորությունը։
Աննա Հես Սարգսյան
-  Ամեն ինչ կախված է համատեքստից: Շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչ հարաբերություններ ունի տվյալ երկրի կառավարությունը քաղաքացիական հասարակության հետ։ Երբեմն կողմերը միմյանց թերահավատորեն են մոտենում, և նման սեմինարները միմյանց հետ ծանոթանալու, նույն ձևաչափի շրջանակներում աշխատելու հնարավորություն են ընձեռում։
Ես շատ հետաքրքիր փորձ եմ ունեցել Նեպալում, որտեղ ծրագիրն իրականացվում էր ոչ միայն ներքին մակարդակով, այլ երեք մեծ խմբերի ներգրավմամբ Նեպալից, Պակիստանից և Ֆիլիպիններից։ Ծրագրի վերջում մենք տեսանք, թե ինչպես նրանց մոտ վերացավ մյուս կողմին բացասական իմաստով «խորհրդավոր» դիտելու երևույթը։
Հաշվի առնելով Ձեր փորձը` կարո՞ղ եք ասել, թե ի՞նչ գործնական կամ շոշափելի արդյունքներ են ունենում նման սեմինարները։
-  Այս սեմինարներն օգնում են խորհել հարաբերություների կամ գործընթացի մասին։ Նույն Ֆիլիպիններում իրար հասկանալը հետո արտահայտվեց նրանց խաղաղաշինական աշխատանքում։ Մարդկային կապերի ու հարաբերությունների ստեղծումը նպաստում է նրանց աշխատանքի որոշակի համակարգմանը կամ համագործակցության հաստատմանը։
Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս սեմինարից:
Նատո Բաչիաշվիլի
- Կարծում եմ, որ այս ծրագիրը շատ կարևոր է։ Մենք ապրում ենք շատ անհանգիստ տարածաշրջանում, որտեղ իրավիճակը գրեթե ամեն օր փոխվում է, և մենք պետք է պատրաստ լինենք արձագանքելու տարբեր զարգացումների։ Սեմինարի ձևաչափը շատ կարևոր է, քանի որ մենք բոլորս ուղղակի թե անուղղակի կերպով ներգրավված ենք բանակցային գործընթացում և մեր կողմից անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ հատման կետեր գտնելու համար։ Նման ձևաչափը հնարավորություն է տալիս լրացնելու պետական կառույցների աշխատանքը։
Ճիշտ է՝ բոլոր հակամարտությունները եզակի են, գուցե այսօր քննարկվող հակամարտություններն այնքան էլ նման չեն մեր հակամարտություններին, բայց այս հակամարտությունների կարգավորման փորձը ուսումնասիրելով՝ մենք կարող ենք հմտություններ ձեռք բերել մեր հետագա ռազմավարության մշակման համար։
Մենք մեծ ակնկալիքներ ունենք այս սեմինարից̦ որն առաջին անգամ տեղի է ունենում Հայաստանում̦ իսկ հետո անցկացվելու է նաև Վրաստանում: Այստեղ քննարկվող թեմաները շատ կարևոր են̦ դրանք հաջողության օրինակ են և մեզ ապացուցում են, որ մարդկանց հաջողվել է խաղաղ ճանապարհով լուծել իրենց խնդիրները:

Все конфликты разные, но уроки у них одинаковые
Неправительственная организация "Европейская интеграция" в сотрудничестве с международной организацией CMI ("Инициатива управления кризисами") 25-28 сентября провела тренинг для госслужащих Армении на тему "Трудности на пути к миру: уроки из опыта Шотландии и Северной Ирландии". В рамках тренинга журналисты ИАА "Армедиа" побеседовали с представителем Центра исследований вопросов безопасности (Center for Security Studies) Анной Эсс Саргсян (Швейцария) и руководителем Международного центра геополитических исследований (International Centre for Geopolitical Studies) Нато Бачиашвили (Грузия).
-  Каково значение подобных мероприятий, на Ваш взгляд? Чему они могут посодействовать?
Анна Эсс Саргсян: "Все зависит от контекста. Важно понять, каковы отношения властей той или иной страны с гражданским обществом. Иногда стороны не очень доверяют друг другу, и подобные мероприятия – хорошая возможность познакомиться и работать в одном формате. У меня есть интересный опыт: когда мы реализовывали проект в Непале – с привлечением больших трех групп из Пакистана, Непала и Филиппин – в конце проекта мы увидели, как его участники стали воспринимать другие стороны менее отрицательно. Такие мероприятия помогают размышлять о процессе, о взаимоотношениях. В тех же Филиппинах возможность понимать друг друга потом вылилась в миротворческий процесс. Человеческие связи, укрепление взаимоотношений обычно помогают налаживанию сотрудничества, даже в конфликтных регионах".
Нато Бачиашвили: "Думаю, это очень важный проект. Мы живем в очень беспокойном регионе, в котором ситуация меняется чуть ли не каждый день, и мы должны быть готовы реагировать на все развития. Формат мероприятия очень важен – мы все так или иначе вовлечены в переговорные процессы и делаем все возможное для того, чтобы находить точки соприкосновения. Такой формат – возможность дополнить то, что делают работники госструктур.
Конечно, все конфликты имеют свои особенности, и те, что мы сегодня обсуждаем, возможно, не так похожи на наши собственные, но изучая опыт этих конфликтов, мы можем приобрести навыки для формирования собственной стратегии в собственном конфликте.
У нас большие ожидания от этого процесса, который стартовал в Ереване, потом будет продолжен в Грузии. И темы, которые мы тут обсуждаем, важны – это успешные примеры, которые показывают, что люди могут решать свои проблемы мирно"…