ԵՄ-­ի խորհուրդը որոշել է Սիրիայում կարգավորման քաղաքական գործընթաց սկսել
Եվրամիության խորհուրդը ներքին գործերի նախարարների մակարդակով որոշել է կարգավորման քաղաքական գործընթաց սկսել Սիրիայում: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ամփոփելով ԵՄ-­ի  երկրների ներքին գործերի նախարարների հանդիպման առաջին օրվա արդյունքները, հաղորդում է TACC-ը:
«Մենք բոլորս բանակցությունների սեղանի շուրջ որոշեցինք քաղաքական գործընթաց սկսել, որպեսզի Սիրիայում վերջ դնենք պատերազմին»,­ - ասել է նա, ընդգծելով, որ դա տեղի կունենա ՄԱԿ­-ի շրջանակներում:
Մոգերինին տեղեկացրել է, որ ԵՄ-­ն և գործընկերները մտադիր են նաև ուղղակի աջակցություն ցուցաբերել սիրիացի փախստականներին ընդունող Հորդանանին, Լիբանանին և Թուրքիային, ինչպես նաև տարանցիկ պետություններին:

Совет ЕС решил начать политический процесс урегулирования в Сирии
Совет ЕС решил начать политический процесс урегулирования в Сирии. Об этом заявила в четверг глава европейской дипломатии Федерика Могерини на пресс-конференции по итогам первого дня встречи министров внутренних дел 28 стран Евросоюза, передает ТАСС.
"Сегодня мы все за столом переговоров решили начать политический процесс, чтобы положить конец войне в Сирии", - сказала она, подчеркнув, что это будет происходить в рамках ООН.
Могерини  проинформировала, что ЕС и партнеры также намерены оказать прямую поддержку принимающим сирийских беженцев Иордании, Ливану и Турции, а также транзитным государствам.