ԵՄ-­ի խորհուրդը որոշել է Սիրիայում կարգավորման քաղաքական գործընթաց սկսել
Եվրամիության խորհուրդը ներքին գործերի նախարարների մակարդակով որոշել է կարգավորման քաղաքական գործընթաց սկսել Սիրիայում: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ամփոփելով ԵՄ-­ի  երկրների ներքին գործերի նախարարների հանդիպման առաջին օրվա արդյունքները, հաղորդում է TACC-ը:
«Մենք բոլորս բանակցությունների սեղանի շուրջ որոշեցինք քաղաքական գործընթաց սկսել, որպեսզի Սիրիայում վերջ դնենք պատերազմին»,­ - ասել է նա, ընդգծելով, որ դա տեղի կունենա ՄԱԿ­-ի շրջանակներում:
Մոգերինին տեղեկացրել է, որ ԵՄ-­ն և գործընկերները մտադիր են նաև ուղղակի աջակցություն ցուցաբերել սիրիացի փախստականներին ընդունող Հորդանանին, Լիբանանին և Թուրքիային, ինչպես նաև տարանցիկ պետություններին:

EU Council to Start a Political Process on Syrian Crisis Settlement
The EU Council has decided to begin a political process on Syrian crisis settlement . This was announced on Thursday by the EU High Representative Federica Mogherini at a press conference after the first day of the meeting of Interior Ministers of 28 countries of the European Union, TASS reports.
"Today around the negotiation table we decided to start a political process to end the war in Syria," she said, stressing that this will happen within the UN.
Mogherini informed that the EU and the partners also intend to provide direct support to Syrian refugees in Jordan, Lebanon and Turkey, as well as in transit countries.