Ջիմ Մըրֆի. ռազմատենչ պահվածքի պատասխանը չի կարող լինել փոխզիջումը
«Արմեդիա» ՏՎԳներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Մեծ Բրիտանիայի կառավարության նախկին նախարար, Շոտլանդիայի անկախության հանրաքվեի դեմ քարոզարշավի ակտիվ մասնակից Ջիմ Մըրֆիի հետ: Հարցազրույցն իրականացվել է սեպտեմբերի 25-28-ը Երևանում կայացած «Խաղաղության գործընթացի բարդությունները. դասեր Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի օրինակներից» խորագրով սեմինարի շրջանակներում*:
-               Կկիսվե՞ք ծրագրից Ձեր ընդհանուր տպավորություններով:
-                Հաճելի է լինել այստեղ՝ Երևանում: Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան: Նախագիծը, իրոք, շատ պրոֆեսիոնալ է: Լավ էր, որ հակամարտությունների կարգավորման մասին խոսելու համար այստեղ կային մարդիկ Հյուսիսային Իռլանդիայից և Շոտլանդիայից, ինչպես նաև փորձագետներ Հայաստանից: Յուրաքանչյուր իրավիճակ տարբեր է: Մենք չենք եկել այստեղ մարդկանց ասելու, որ իրենք պետք է հետևեն նույն ուղուն, պետք է անեն այն, ինչ տեղի է ունեցել Հյուսիսային Իռլանդիայի դեպքում, պետք է բանակցեն այնպես, ինչպես դա տեղի է ունեցել Շոտլանդիայում: Մարդիկ կատարում են իրենց սեփական ընտրությունն այն ամենից, ինչ սովորում են միջազգային փորձերից, բայց շատ լավ է կիսվել այդ փորձով:
-               Ամեն անգամ, երբ մենք խոսում ենք հակամարտության կարգավորման մասին, ընդգծում ենք գործընթացին հասարակության բոլոր շերտերի ներգրավման կարևորության մասին: Դուք մի շարք կարևոր պաշտոններ եք զբաղեցրել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունում, կարո՞ղ եք կիսվել Ձեր փորձով, թե ինչպե՞ս էր հնարավոր անձամբ Ձեզ համար և ձեր կառավարության համար ընդհանրապես ապահովել հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ այդ լայն ներգրավումը:
-                Երբ ես նախարար էի բրիտանական կառավարությունում, Մեծ Բրիտանիայի` Հյուսիսային Իռլանդիայի նկատմամբ գործողություններում շատ դժվար էր ներգրավել բոլոր դերակատարներին: Կային մարդիկ, ովքեր առճակատվել էին բռնությանն անցյալում, և հետևաբար տարաձայնություններ ունեին միմյանց հետ:
Շոտլանդիայի դեպքում մենք ունեցանք մեկ այլ իրավիճակ: Դա բռնությամբ հակամարտության կարգավորում չէր, այլ հակամարտող կարծիքների կարգավորում առ այն, թե Շոտլանդիան պետք է մնա՞ Միացյալ Թագավորության կազմում, թե՞ ոչ: Այդ մասին կային քննարկումներ, բանակցություններ, հանրաքվե:
-               Դուք այն քաղաքական գործիչներից եք եղել, որոնք կողմ էին, որ Շոտլանդիան մնա Մեծ Բրիտանիայի կազմում, որը ժողովրդավար երկիր է: Այդ հարցի վերաբերյալ Ձեր դիրքորոշումը նույնը կլինե՞ր, եթե Մեծ Բրիտանիան չլիներ ժողովրդավարական երկիր, և մարդիկ Շոտլանդիայում իմանային, որ Մեծ Բրիտանիայում իրենց հիմնական իրավունքները չեն կարող պաշտպանված լինել:
-               Դուք ճիշտ նկատեցիք, որ Միացյալ Թագավորությունը շատ ժողովրդավարական երկիր է, և դա իր քաղաքականության հիմնական, կարևոր մասերից մեկն է: Այն կարող է միշտ էլ ավելի ժողովրդավարական և ավելի բաց դառնալ: Կարևոր էր, որ Միացյալ Թագավորության չորս երկրները կարևորեն այն, ինչ ձեռք ենք բերել, և հարգեն ժողովրդավարությունը:
Դժվար է ենթադրել, թե ինչ տեղի կունենար, եթե Շոտլանդիան լիներ ոչ ժողովրդավարական պետության անդամ, քանի որ Միացյալ Թագավորությունը ժողովրդավարական է, և հանրաքվեի անցկացումն ապացուցում է դա: Յուրաքանչյուր իրավիճակ բոլորովին այլ է, և այն, ինչ մենք փորձում ենք անել այստեղ վերջին մի քանի օրերի ընթացքում, ներկայացնելն է, թե ինչ է տեղի ունեցել երկու տարբեր իրավիճակներում Հյուսիսային Իռլանդիայում և Շոտլանդիայում: Լսելով դա՝ եթե դուք կարող եք և եթե կարծում եք, որ մեզնից սովորելու ինչ-որ բան կա, լավ է: Ես ուրախ եմ, որ Շոտլանդիան որոշել է մնալ Միացյալ Թագավորության կազմում, քանի որ դա լավ է ինչպես Միացյալ Թագավորության, այնպես էլ Շոտլանդիայի համար:
-               Դուք հարուստ փորձ ունեք դիվանագիտության ասպարեզում: Կկիսվե՞ք Ձեր փորձի մի քանի հիմնական դասերով:
-              Ժամանակին ես հաճախ էի այցելում Վրաստան, քանի որ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները շատ-շատ վատ էին, և, իհարկե, այդ ժամանակ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև կար կարճ հակամարտություն: Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունում եղած ժամանակվանից վերցված դասն այն է, որ դուք պետք է լսեք այլ մարդկանց, դուք պետք է պարզեք, թե որտեղ են նրանք ճիշտ, և որտեղ դուք կարող եք լինել սխալ, քանի որ կյանքում ոչ ոք միշտ ճիշտ չէ, և կյանքում գրեթե ոչ ոք միանշանակ սխալ չէ: Դա շատ կարևոր է միջազգային հարաբերությունների համար:
Քաղաքական գործիչները պետք է ներկայացնեն իրենց փաստարկները՝ հիմնավորելով իրենց մոտեցումները: Սակայն եթե Ձեր միակ նպատակը միայն սեփական փաստարկները ներկայացնելն է, ապա հանդիպելն անիմաստ է: Ժամանակի ընթացքում դուք պետք է պատրաստ լինեք փոխզիջումների գնալ: Երբեմն մարդիկ փոխզիջումը դիտարկում են որպես թուլություն, սակայն ողջամիտ փոխզիջումն իրական ուժ է, քանի որ դուք ուժ ունեք հրաժարվել ձեր որոշ փաստարկներից և պատրաստ եք գնալ տուն և համոզելու ձեր հասարակությանը:

Джимм Мэрфи: "Я рад, что Шотландия решила остаться в составе Соединенного Королевства"
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с бывшим министром британского правительства, активным противником шотландского референдума по независимости страны Джиммом Мэрфи. Интервью было взято в Ереване 25-28-го сентября во время работ семинара* по теме "Трудности мирного пути: уроки опыта Северной Ирландии и Шотландии".
Поделитесь Вашими впечатлениями?
– Приятно быть здесь, в Ереване. Это мой первый визит в Армению. Проект на самом деле очень профессиональный. Это хорошо, что в разговоре о конфликтах присутствуют люди из Северной Ирландии и Шотландии, а также эксперты из Армении. Каждая ситуация отлична. Мы не приехали сюда сказать людям, что надо следовать тем же путем, делать то же, что имело место в случае с Северной Ирландией, переговариваться так же, как это имело место в Шотландии. Люди делают собственный выбор, исходя из того, что они берут из международного опыта, однако также очень важно делиться этим опытом.
Каждый раз, когда говорится об урегулировании конфликтов, подчеркивается важность вовлечения в процесс всех слоев общества. Вы занимали ряд важных постов в правительстве Великобритании. Можете поделиться Вашим опытом того, как это было возможно лично для Вас и для вашего правительства вообще обеспечить столь широкое представительство, необходимое для урегулирования конфликта?
– Когда я был министром в британском правительстве, было очень трудно вовлечь всех действующих лиц в процессы, которые вела Великобритания по отношению к Северной Ирландии. Были люди, которые в прошлом сталкивались с насилием и, следовательно, имели разногласия друг с другом.
В случае с Шотландией была иная ситуация. Это не было урегулирование конфликта, сопровождаемое насилием, но было противостояние по вопросу "Должна ли Шотландия остаться в составе Соединенного Королевства или нет?", и по этому вопросу были обсуждения, переговоры, референдум.
Вы были политическим деятелем, который являлся сторонником того, чтобы Шотландия осталась в составе Великобритании, которая является демократической страной. Ваша позиция была бы такой же, если бы Великобритания не была демократической страной и люди знали бы, что в Великобритании их основные права не могли быть защищены?
– Вы правильно заметили, что Великобритания - очень демократическая страна и это - одна из основных, важных сторон ее политики. Она всегда может быть более демократической и более открытой. Важно, чтобы четыре региона Великобритании смогли оценить то, что мы приобрели и что мы уважаем демократию.
Трудно предположить, что могло бы случиться, если Шотландия стала бы частью недемократического государства. Однако Великобритания - демократическая страна, и проведение референдума подтверждает это. Все ситуации совершенно различны и то, что мы пытаемся делать здесь – это представить то, что имело место в двух различных случаях – в Северной Ирландии и Шотландии. Если вы, выслушав все, подумаете, что у нас есть чему научиться– это хорошо. Я рад, что Шотландия решила остаться в составе Соединенного Королевства, поскольку это хорошо как для Соединенного Королевства, так и для Шотландии.
У Вас богатый опыт работы в дипломатической сфере. Поделитесь некоторыми основными урокам Вашего опыта?
– Когда-то я часто посещал Грузию, поскольку отношения между Россией и Грузией были очень плохими и, конечно, в то время между Россией и Грузией был короткий конфликт. Урок, полученный мною со времен моего пребывания в министерстве иностранных дел Великобритании, состоял в том, что мы обязаны выслушивать других людей, мы обязаны выяснить, где они правы и где мы можем ошибиться, поскольку в жизни никто не может быть вечно прав, как и однозначно неправ. Это очень важно для международных отношений.
Политические деятели обязаны представить свои аргументы, обосновывать свои подходы. Однако если ваша единственная цель – представить лишь собственные аргументы, то встреча – бессмысленна. В течение времени вы должны быть готовы идти на компромиссы. Порой люди рассматривают компромисс как слабость. Однако разумный компромисс – это реальная сила, поскольку у вас есть воля отказаться от некоторых собственных аргументов, вернуться домой и убедить в этом ваше общество.
П.С. Мнения, высказанные в интервью, не обязательно представляют позицию британского правительства.
* Семинар осуществила организация "Инициатива управления кризисами" (CMI) в содружестве с МПО "Европейская интеграция". В рамках "Фонда Соединенного королевства. Конфликты, Безопасность и Стабильность" в проведении семинара оказало помощь Британское посольство в Ереване.