Ուկրաինայում ընտրություններն անցել են խախտումներով
Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունում 2016 թվականին տեղական ընտրությունները կարող են անցկացվել առանց ուկրաինական կողմի մասնակցության, քանի որ Ուկրաինայում նախօրեին տեղի ունեցած ընտրություններն անցել են խախտումներով, այդ թվում նաև ըստ ԵԱՀԿ չափորոշիչների: Այս մասին հայտարարել է ԼԺՀ ղեկավար Իգոր Պլոտնիցկին: «Մենք տեսնում ենք, որ Ուկրաինան չի կարողանում կամ չի ցանկանում հետևել ԵԱՀԿ չափորոշիչներին իր սեփական տարածքում: Մենք մեր ընտրություններն ինքներս կանցկացնենք՝ համաձայն ԵԱՀԿ չափորոշիչների՝ ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների բյուրոյի դիտարկմամբ», - հայտարարել է Պլոտնիցկին:
Կիրակի՝ հոկտեմբերի 25-ին, Ուկրաինայում կայացել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրութուններ, որոնց արդյունքում պետք է ընտրվեն 358 քաղաքների ղեկավարներ, ինչպես նաև մարզային և շրջանային խորհուրդների պատգամավորներ: Ընտրությունների արդյունքները պետք է որոշվեն մինչև նոյեմբերի 4-ը և հրապարակվեն 5 օրվա ընթացքում, իսկ երկրորդ փուլի դեպքում դրանք պետք է անցկացվեն նոյեմբերի 20-ից ոչ ուշ:
Նշենք, որ նախնական արդյունքների համաձայն՝ ընտրությունների երկրորդ փուլը միանգամայն հավանական է Լվովում, Օդեսայում, Դնեպրոպետրովսկում և Կիևում: Այսպես, Կիևի քաղաքապետի պաշտոնում առաջատարը ներկայիս քաղաքագլուխ Վիտալի Կլիչկոն է, ով ստացել է ընտրողների ձայների 40 տոկոսը, սակայն դա բավարար չէ առաջին փուլում հաղթանակի համար: Նշենք, որ քաղաքային խորհրդում առաջատարը Պյոտոր Պորոշենկոյի «Համերաշխություն» բլոկն է: Դնեպրոպետրովսկում քաղխորհրդի ընտրություններում առաջատարն ուկրաինացի գործարար Իգոր Կալամոյսկիի "Укроп" կուսակցությունն է, Զապորոժեյի քաղաքային խորհրդում՝ «Ընդդիմադիր բլոկ»-ը:
Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը կազմել է 46.62 տոկոս, ընդ որում՝ նվազագույն մասնակցությունը գրանցվել է Դոնեցկում (31,65%):
«Հենարան» քաղաքացիական ցանցը, որի ներկայացուցիչները հետևել են ընտրությունների ընթացքին, արձանագրել են մոտ 1200 ընտրախախտում: Նշվում է, որ ամենազանգվածային խախտումները վերաբերել են քարոզչությանը, ընտրողներին կաշառելուն և ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքին:
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ երկրի ողջ տարածքով չեն բացվել 237 ընտրատեղամասեր, որոնցից 235-ը Մարիուպոլում և Կրասնոարմեյսկում, երկուսը՝ Սումախում: Նշենք, որ Մարիուպոլում ընտրատեղամասեր չեն հասցվել ընտրաթերթիկները, իսկ  Կրասնոարմեյսկում դրանք անվավեր են ճանաչվել, քանի որ տպագրված են եղել մասնավոր տպարանում: Արդյունքում երկու քաղաքներում էլ ընտրութունները չեն կայացել: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտոր Պորոշենկոյի հանձնարարությամբ Գերագույն Ռադան Մարիուպոլում մինչև այս տարվա վերջ ընտրությունների նոր օր կնշանակի, իրավապահ մարմինները կհետաքննեն ընտրությունների խափանման պատճառները:
Նշենք, որ ընտրությունները չեն անցկացվել Դոնեցկի և Լուգանսկի այն շրջաններում, որոնք գտնվում են ԴԺՀ և ԼԺՀ վերահսկողության տակ, ինչպես նաև Կիևի վերահսկողության տակ գտնվող Դոնեցկի 91 և Լուգանսկի 31 բնակավայրերում: Ուկրաինական իշխանությունների հավաստիացումներով այդ բնակավայրերում հնարավոր չէր ապահովել ընտրողների և ընտրահանձաժողովների անդամների անվտանգությունը:

Украина: первые результаты выборов
Луганская народная республика в 2016 году может провести местные выборы без участия украинской стороны, так как выборы в Украине прошли с нарушениями, в том числе стандартов ОБСЕ. Об этом заявил глава ЛНР Игорь Плотницкий.
"Мы видим, что Украина не умеет или не хочет следовать стандартам ОБСЕ на собственной территории. Поэтому нечего им делать и на наших будущих выборах. Мы проведем их сами по стандартам ОБСЕ и при наблюдении БДИПЧ (Бюро по демократическим институтам и правам человека)", - цитирует заявление главы Луганской области РИА Новости.
В воскресенье, 25 октября, в Украине проходили выборы в местные органы власти, в ходе которых должны были быть избраны мэры 358 городов областного и районного значения, а также депутаты областных и районных советов. Результаты выборов должны быть определены до 4 ноября и обнародованы в течение пяти дней, а в случае проведения второго тура выборов мэра в больших городах - не позднее 20 ноября.
Согласно данным экзит-полов, второй тур выборов весьма вероятен во Львове, Одессе, Днепропетровске и Киеве. Так, лидером среди кандидатов в мэры Киева является действующий градоначальник Виталий Кличко, он набрал около 40% голосов, чего недостаточно для победы в первом туре. На выборах в горсовет Киева с 28,3% лидирует Блок Петра Порошенко (БПП) "Солидарность", в горсовете Днепропетровска - партия "Укроп" украинского олигарха Игоря Коломойского, в горсовете Львова - "Самопомощь", в Запорожье - "Оппозиционный блок".
По данным, опубликованным на сайте центральной избирательной комиссии Украины, явка на местных выборах в Украине составила 46,62%. Самый низкий показатель зафиксирован в Донецкой области (31,65%).
Гражданская сеть "ОПОРА", представители которой наблюдали в воскресенье за местными выборами в Украине, зарегистрировала почти 1200 нарушений. Отмечается, что самые массовые нарушения касались агитации, подкупа избирателей, работы избирательных комиссий.
По данным МВД Украины, по всей стране не открылись 237 участков: 235 в Мариуполе и Красноармейске, еще два в Сумах. Так, в Мариуполе на участки не были доставлены бюллетени, в Красноармейске территориальная избирательная комиссия признала бюллетени для голосования недействительными, поскольку их напечатали в частной типографии. В результате в этих городах выборы были сорваны. Президент Украины Петр Порошенко призвал Верховную Раду назначить новую дату для проведения местных выборов в Мариуполе до конца текущего года и "поручил правоохранительным органом исследовать причины" срыва местных выборов в Мариуполе (Донбасс).
Выборы не проводились в тех частях Донецкой и Луганской областей, которые контролируют самопровозглашенные ДНР и ЛНР, а также в 91 населенном пункте Донецкой и 31 - Луганской области на подконтрольной Киеву территории, в которых, как отмечают украинские власти, невозможно обеспечить безопасность избирателей и членов избирательных комиссий.