Վարչապետը տնտեսվարողների հետ քննարկել է արտադրության զարգացմանն ուղղված հարցեր
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է կենցաղային ապրանքների և սննդամթերքի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվող մի շարք տնտեսվարողների՝ իրենց խնդրանքով: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարները:
Հայրենական արտադրողները ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները՝ տեղական արտադրանքի մրցունակության և աշխատատեղերի պահպանման վրա էներգակիրների գների բացասական ազդեցության վերաբերյալ: Գործարարները խնդրել են վարչապետին՝ ելնելով էներգակիրների գների համաշխարհային դինամիկայից, ԵՏՄ անդամակցության շրջանակներում դիմել Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությանը` ներմուծվող գազի սակագնի նվազեցման և արտադրողների համար ազգային արժույթով գնագոյացման խնդրանքով: Գործարարները ներկայացրել են նաև իրենց ծրագրերը, հնարավորություններն ու դիտարկումներն աշխատատեղերի պահպանման և արտահանման խթանման վերաբերյալ:
Վարչապետ Աբրահամյանն անթույլատրելի է համարել որևէ աշխատատեղի կրճատումը: Նրա խոսքով՝ կառավարությունը պատրաստ է տարբեր գործիքներով աջակցել մեր արտադրողներին՝ աշխատատեղերի պահպանման և ձեռնարկությունների զարգացմանը նպաստելու համար: Վարչապետն ընդգծել է որ Ռուսաստանի Դաշնության և այլ գործընկերների հետ տնտեսական հարաբերությունների առաջընթացն էապես կախված է տնտեսական մրցունակությունը չսահմանափակող էներգակիրների գներից և նշել է, որ էներգակիրների հարցով ՀՀ իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանի Դաշնության իշխանություններին և հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր գործընկերության ռազմավարական բնույթը, ակնկալում ենք ստանալ հարցի դրական լուծում:
Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ հանդիպման ընթացքում ներկայացված բոլոր առաջարկությունները կքննարկվեն կառավարությունում և դրանց հիման վրա կմշակվեն տնտեսվարողներին աջակցության նոր քայլեր և ուղիներ:

Премьер Армении счел недопустимым сокращение рабочих мест
Премьер-министр Овик Абраамян принял представителей ряда хозяйствующих субъектов, занимающихся производством и экспортом бытовых товаров и пищевых продуктов – по их просьбе. На встрече также присутствовали руководители ведомств экономического блока правительства.
Отечественные производители высказали свою озабоченность в связи с негативным влиянием цен на энергоносители на конкурентоспособность местной продукции и сохранение рабочих мест. Предприниматели попросили премьер-министра, исходя из мировой динамики цен на энергоносители, в рамках членства в ЕАЭС обратиться к стратегическому партнеру Республики Армения – Российской Федерации с просьбой снизить тариф на импортируемый газ и осуществлять ценообразование для производителей в национальной валюте. Предприниматели представили также свои программы, возможности и соображения относительно сохранения рабочих мест и стимулирования экспорта.
Премьер-министр Абраамян счел недопустимым сокращение каких-либо рабочих мест. По его словам, правительство готово различными инструментами поддержать наших производителей с целью сохранения рабочих мест и содействия развитию предприятий. Премьер-министр подчеркнул, что прогресс экономических отношений с Российской Федерацией и другими партнерами в существенной степени зависит от цен на энергоносители, которые не ограничивали бы экономическую конкурентоспособность. Он отметил, что по вопросу цен на энергоносители власти РА обратились к властям Российской Федерации и, учитывая стратегический характер нашего партнерства с Российской Федерацией, мы рассчитываем на положительное решения вопроса.
Овик Абраамян сообщил, что все предложения, высказанные в ходе встречи, будут рассмотрены в правительстве и на их основе будут разработаны новые шаги и меры по поддержке хозяйствующих субъектов.