Տրանս-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերություն. տեղեկանք
Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի 12 երկրներ՝  ԱՄՆ-ը, Ճապոնիան, Կանադան, Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան, Մեքսիկան, Պերուն, Չիլին, Մալայզիան, Բրունեյը, Սինգապուրը և Վիետնամը, ստորագրել են Տրանս-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերության ստեղծման մասին համաձայնագիրը, որն անդամ-երկրների խորհրդարանները համաձայնագիրը պետք է վավերացնեն 2 տարվա ընթացքում: Այդ համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել ազատ առևտրի գոտի: Տրանս-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերությունը կդառնա տարածաշրջանային խոշորագույն տնտեսական միություններից մեկը, որին բաժին է ընկնում համաշխարհային ՀՆԱ-ի մինչև 40%-ը:
Տրանս-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերություն ստեղծելու մասին առաջարկությամբ 2003 թվականին հանդես էին եկել Նոր Զելանդիան, Սինգապուրը և Չիլին: 2005 թվականին նրանց միացավ նաև Բրունեյը,  և այս չորս երկրները ստորագրեցին կառույցի ստեղծման համաձայնագիր, որը ուժի մեջ մտավ 2006 թվականին: Սակայն կառույցը հաջորդ երկու տարիներին որևէ գործունեություն չի ծավալել: 2008 թվականի այդ գործընկերության նկատմամբ ԱՄՆ-ի ցուցաբերած հետաքրքրության արդյունքում կառույցում ներգրավել ցանկացող երկրների թիվը նկատելիորեն ավելացավ: Նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մեկնարկեցին 2010 թվականին: Կողմերը նախագծի վերաբերյալ սկզբունքային պայմանավորվածություն են ձեռք բերել 2015 թվականի հոկտեմբերին:
Բազմաթիվ վերլուծաբաններ կարծում են, որ այս նախագիծը, որը եղել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի նախագահական օրակարգի գլխավոր կետերից մեկը, կոչված է փոխարինելու Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության ֆորումին, որը Վաշինգտոնի կարծիքով ամերիկյան շահերն առաջ տանելու առումով այդքան էլ արդյունավետ չէ: ԱՄՆ-ն այս նախագծով ցանկանում է զսպել Չինաստանի ազդեցության աճը տարածաշրջանում. պատահական չէ, որ Չինաստանը չի ընդգրկվել բլոկում: «Երբ մեր ապրանքների սպառողների ավելի քան 95 տոկոսը բնակվում է ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս, մենք չենք կարող Չինաստանի նման երկրներին թողնել սահմանել համաշխարհային տնտեսության կանոններ: Այդ կանոնները պետք է որոշենք մենք՝ ամերիկյան ապրանքներով նոր շուկա բացելով», - 2015 թվականի հոկտեմբերին նշել էր ԱՄՆ-ի նախագահ Օբաման:
Չնայած տնտեսական առումով Տրանս-խաղաղօվկիանոսյան գործընկերության ստեղծումը Ռուսաստանի տնտեսական շահերի վրա լուրջ ազդեցություն չի ունենա, սակայն Ռուսաստանի համար ևս հետաքրքրություն ներկայացնող այս տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դիրքերի ամրապնդում բնականաբար չի կարող դուր գալ Մոսկվային: Ամեն դեպքում, Մոսկվան դեռևս ձեռնպահ է մնում տարածաշրջանային այս միավորմանը գնահատականներ տալուց:

Транс-тихоокеанское партнерство: справка
12 стран Азиатско-Тихоокеанского региона - США, Япония, Канада, Австралия, Новая Зеландия, Мексика, Перу, Чили, Малайзия, Бруней, Сингапур и Вьетнам - подписали в новозеландском Окленде соглашение о создании Транс-тихоокеанского партнерства (ТТП), которое в течение двух лет парламенты стран-участниц соглашения должны ратифицировать. Предполагается, что в рамках Транс-тихоокеанского партнерства будет создана зона свободной торговли. Отметим, что на эту региональную экономическую структуру приходится до 40% мирового ВВП.
Предложение о создании ТТП было выдвинуто в 2003 году тремя странами - Новой Зеландией, Сингапуром и Чили. В 2005 году участником переговоров стал Бруней, в том же году четыре страны подписали соглашение об учреждении ТТП, вступившее в силу в 2006 году. Далее на протяжении двух лет новая организация практически ничем себя не проявляла. После того как в 2008 году данным проектом заинтересовались США, желающих участвовать в нем стало больше - к проекту выразили желание присоединиться и другие страны региона. С 2010 года по сентябрь 2013 года страны провели 19 раундов официальных переговоров по проекту соглашения о ТТП. 5 октября 2015 года в Атланте (США) достигнуто соглашение по Транс-тихоокеанскому партнерству.
По оценкам многих экспертов, этот проект, который был одним из главных пунктов президентской повестки администрации главы США Барака Обамы, станет альтернативой АТЭС (Азиатско-Тихоокеанское экономическое сотрудничество). По мнению Вашингтона, последний оказался не особо действенной структурой в плане продвижения американских интересов в регионе. Вашингтон этим проектом хочет сдержать рост влияния Китая в регионе. Неслучайно КНР в блок не вошла."Когда более 95% потенциальных потребителей нашей продукции живут за границами США, мы не можем позволить странам вроде Китая определять правила мировой экономики. Эти правила должны написать мы, открывая американским товарам новые рынки", - передает слова Обамы BBC.
Несмотря на то, что Транс-Тихоокеанское партнерство не затрагивает экономические интересы России, укрепление позиции США в регионе, очевидно, не может нравиться Москве, однако Москва пока воздерживаться от оценок этого регионального объединения.