Սայքս-Պիկոյի պայմանագիրն այլևս կենսունա՞կ չէ
Թուրքիայի իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը (ԱԶԿ) հայտարարել է, որ Իրաքի Քրդստանի ապագա անկախությունն առավել կբարդացնի իրավիճակը 1916 թվականին Սայքս-Պիկոյի համաձայնագրով արհեստական սահմաններով բաժանված տարածաշրջանում: «Նոր պետությունների ձևավորումը կհանգեցնի միայն Սայքս-Պիկոյի համաձայնագրով ձևավորված արհեստական օրակարգի հետագա խորացմանը», - նշել է ԱԶԿ մամուլի խոսնակ Օմեր Չելիքը՝ մեկնաբանելով Իրաքի Քրդստանի առաջնորդ Մասուդ Բարզանիի հայտարարությունն այն մասին, որ եկել է Իրաքի Քրդստանի անկախացման վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու պահը: Չելիքի կարծիքով՝ պետք է ներկայումս աշխատել առկա սահմաններում էթնիկ տարբեր խմբերի խաղաղ գոյակցության և ինտեգրման ուղղությամբ, փոխանցում է Hurriyet Daily News-ը:
Նշենք, որ, վերջին շրջանում Բարզանին բազմիցս հայտարարել է, որ Մերձավոր Արևելքում պետությունների միջև սահմանները պետք է վերագծել, քանի որ Սայքս-Պիկոյի համաձայնագիրն այլևս կենսունակ չէ: «Ներկայումս Մերձավոր Արևելքում արյունով գծվում են նոր սահմաններ», - նշել է Բարզանին «Ալ հայաթ» թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ: Բրիտանական Guardian-ին տված հարցազրույցի ժամանակ Բարզանին կոչ է արել համաշխարհային առաջնորդներին Սայքս-Պիկոյի փոխարեն նոր համաձայնագիր մշակել, որով անկախ Քրդստանի ստեղծման հնարավորություն կտրվի: «Պետք է նոր համաձայնագիր ստորագրվի: Անտրամաբանական է շարունակել կամ կրկնել այն անհաջող փորձը, որն եղել է 100 տարվա ընթացքում և ոչնչի չի հասցրել», - նշել է Բարզանին:
Նշենք, որ Սայքս-Պիկոյի համաձայնագիրը դեռևս չտապալված Օսմանյան կայսրության ասիական տիրույթների՝ առաջին հերթին արաբական նահանգների բաժանման մասին գաղտնի համաձայնագիր է, որը կնքվել է Լոնդոնում 1916 թվականի մայիսի 16-ին Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի միջև (համաձայնագրի նախագիծը պատրաստել էին անգլիացի դիվանագետ Մարկ Սայքսը և ֆրանսիացի դիվանագետ Ժորժ Պիկոն՝ այստեղից էլ «Սայքս-Պիկո» անվանումը):
Պայմանագրի համաձայն՝ Անգլիան իր վերահսկողությունը հաստատեց Իրաքի և Հորդանանի, ինչպես նաև Հայֆայի նկատմամբ, իսկ Ֆրանսիան ստացավ Թուրքիայի հարավարևելյան շրջանները, հյուսիսային Իրաքը, Սիրիան և Լիբանանը: Պաղեստինում նախատեսվում էր միջազգային վերահսկողություն հաստատել: Հետագայում այս համաձայնագիրը հիմք հանդիսացավ Մերձավոր Արևելքում «ազգային պետությունների» ստեղծման համար:

Turkey's ruling Justice and Development Party (AKP), said that the future independence of Iraqi Kurdistan will further complicate the situation in the region by artificially separated boundaries under the 1916 Sykes-Picot agreement. "The formation of new states will lead only to the further development of the artificial agenda formed by Sykes-Picot agreement" said a spokesman for the AKP Omer Celik, commenting on the Iraqi Kurdish leader Massoud Barzani's statement that the time has come to hold a referendum on the independence of Iraqi Kurdistan. Celik said that they must work within the limits of peaceful coexistence and integration of different ethnic groups, Hurriyet reports.
It should be noted that, recently, Barzani has repeatedly stated that the borders between states in the Middle East must be reviewed, because Sykes-Picot agreement is no longer viable. "At present the new borders in the Middle East are drawn with blood" Barzani said to "Al Hayat" newspaper in an interview. In an interview with the British Guardian,Barzani urged world leaders to work out a new agreement instead of Sykes-Picot, which will enable the creation of an independent Kurdistan. "We have to sign a new agreement. It is illogical to continue or repeat the failure" Barzani said.
It should be noted that the Sykes-Picot agreement was signed in London between Great Britain and France on May 16, 1916 (draft agreement was prepared by the British and French diplomats Marc Sykes and George Picot, hence the "Sykes-Pico" name).
According to the agreement, Britain confirmed its control over Iraq and Jordan, as well as Haifa, and France got the southeastern regions of Turkey, northern Iraq, Syria and Lebanon. In Palestine it was intended to establish an international control. Later this agreement became the basis for the establishment of the "national states" of Middle East.