Ի՞նչ կտա ԵՄ-ին Մեծ Բրիտանիայի հետ պայմանավորվածությունը
ԵՄ-ն և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քամերոնը ցնծում են ձեռք բերված գործարքի առիթով: Մինչդեռ հարց է ծագում, թե իրականում ինչ տվեց այս համաձայնությունը ԵՄ-ին, և արդյոք մեծ է ուրախության առիթը:
Մեծ Բրիտանիան ամրագրեց, ոչ չի ընդգրկվելու ԵՄ առավել սերտ ինտեգրման թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական, թե՛ ռազմական ծրագրերում, ինքնուրույն է կառավարելու տնտեսական մի շարք հարցեր և իրեն իրավունք է վերապահելու համաձայնել կամ մերժել ԵՄ-ի կողմից ընդունված որոշումները:
Հիմնական նպատակը, որ հետապնդում էր Մեծ Բրիտանիան, ԵՄ-ին պատած և դեռ խորացող արժութային ու միգրացիոն «վիրուսներից» իրեն պաշտպանելն, առկա և դեռ սպասվող խնդիրներից իրեն հեռու պահելն էր: Կարելի է արձանագրել, որ վարչապետ Քեմերոնին հաջողվեց մեծամասամբ հասնել դրան:
Իսկ ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում ԵՄ-ն: Այսօր ԵՄ-ի համար կարևորագույն խնդիրն, առաջին հերթին, քաղաքական էր՝ իր հեղինակությունը: Հունական, ուկրաինական, այնուհետև սիրիական ճգնաժամերից ու միգրացիոն խնդիրներիներից ԵՄ-ի միջազգային հեղինակությունը մեծ վնասներ է կրել և այսօր, առավել քան երբևէ, սկսել են խոսել ԵՄ արժեզրկման, թուլացման, դեմքը կորցնելու, ինչու չէ՝ նաև հնարավոր փլուզման մասին։ Այդ իրավիճակում իր անդամներից մեկին կորցնելը կարող էր լինել այն կայծը, որից հետո գործընթացը կդառնար անդառնալի, և ԵՄ-ն՝ որպես միջազգային միասնական դերակատար, աստիճանաբար դուրս կմնար քաղաքական դիսկուրսից:
Այս առումով պաշտոնական Բրյուսելն արեց ամեն ինչ՝ նման իրավիճակ թույլ չտալու համար և հնարավորություն ընձեռեց Բրիտանիային գրավոր ամրագրել ԵՄ հետագա ինտեգրմանն իր չմասնակցելն ու ներկայիս միգրացիոն ճգնաժամում ԵՄ-ին չօգնելը: Բայց արդյո՞ք սա հերթական մակերեսային լուծում չէ, որի միակ նպատակն առկա խնդիրներն արտաքուստ կոծկելն է:
Դժվար է ասել, որ ԵՄ-ի մյուս երկրներից որևէ մեկն այնքան կշիռ կամ ազդեցություն ունի, որ հավակնի Մեծ Բրիտանիայի հետ հավասար կարգավիճակ ունենալ: Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, չի բացառվում, որ միգրացիոն ճգնաժամի հետևանքները կրող և Գերմանիայի մոտեցումները չկիսող երկրները նույնպես իրենց ուժերի ներածին չափով կփորձեն վերապահումներ կորզել Բրյուսելից: Կկարողանա՞ արդյոք ԵՄ-ն կանխել այս նկրտումները և ի՞նչ գին կունենա այս գործարքն իրականում:
Ստեղծված իրավիճակն ավելի շատ դանդաղ ազդեցության ռումբի է նման, որը գնալով մեծ պոտենցիալ է կուտակում և մի օր կարող է կործանարար ազդեցություն ունենալ ԵՄ-ի համար՝ անդրադառնալով նաև նրա բոլոր գործընկերների վրա:

What Will Win the EU From the Deal With Cameron?
The EU and the Foreign Minister of Britain David Cameron seem to be very happy for the deal they reached. However, the issue is what this deal will give the EU in reality and whether there is a reason for such a great happiness.
Great Britain fixed that it will not engage in EU’s further economic, political or military integration, will manage the main economic issues by itself and will have a right to agree or disagree with the EU’s decisions.
The main goal of the Britain was to protect itself from the "viruses" of economic and migration crises of Europe and other existing and potential problems. Cameron in fact succeeded in his policy.
And what was the goal of the EU? Today the main problem of the EU is its image. After Greek, Ukrainian, then Syrian and migration crises the image of the EU has been greatly damaged, and today more than ever people speak about its weakness, the decrease of the level of its value system, about the EU losing its face, and even its possible collapse. In this situation Brexit could be the first spark that would make the process irrevocable, causing the EU to be ousted as a key player from the international political dialogue.
The EU did its best not to allow such development of the process and gave the UK an opportunity not to take part in the further integration of the EU and not to help the EU in migration crisis. But isn't this yet another superficial solution, the only purpose of which is to conceal the problems from the surface?
It’s difficult to imagine that any other EU member state has enough weight to demand the same privileges that Britain got, but it’s natural, that the other states that disagree with Germany’s policy will ask for certain reservations to escape the problems on migration. What will the EU do in that case? Is it able to prevent such developments?
This situation becomes a bomb of slow effect that accumulates great potential and one day will explode having a destructing effect on the EU influencing also its partners.