Ի՞նչ կտա ԵՄ-ին Մեծ Բրիտանիայի հետ պայմանավորվածությունը
ԵՄ-ն և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քամերոնը ցնծում են ձեռք բերված գործարքի առիթով: Մինչդեռ հարց է ծագում, թե իրականում ինչ տվեց այս համաձայնությունը ԵՄ-ին, և արդյոք մեծ է ուրախության առիթը:
Մեծ Բրիտանիան ամրագրեց, ոչ չի ընդգրկվելու ԵՄ առավել սերտ ինտեգրման թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական, թե՛ ռազմական ծրագրերում, ինքնուրույն է կառավարելու տնտեսական մի շարք հարցեր և իրեն իրավունք է վերապահելու համաձայնել կամ մերժել ԵՄ-ի կողմից ընդունված որոշումները:
Հիմնական նպատակը, որ հետապնդում էր Մեծ Բրիտանիան, ԵՄ-ին պատած և դեռ խորացող արժութային ու միգրացիոն «վիրուսներից» իրեն պաշտպանելն, առկա և դեռ սպասվող խնդիրներից իրեն հեռու պահելն էր: Կարելի է արձանագրել, որ վարչապետ Քեմերոնին հաջողվեց մեծամասամբ հասնել դրան:
Իսկ ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում ԵՄ-ն: Այսօր ԵՄ-ի համար կարևորագույն խնդիրն, առաջին հերթին, քաղաքական էր՝ իր հեղինակությունը: Հունական, ուկրաինական, այնուհետև սիրիական ճգնաժամերից ու միգրացիոն խնդիրներիներից ԵՄ-ի միջազգային հեղինակությունը մեծ վնասներ է կրել և այսօր, առավել քան երբևէ, սկսել են խոսել ԵՄ արժեզրկման, թուլացման, դեմքը կորցնելու, ինչու չէ՝ նաև հնարավոր փլուզման մասին։ Այդ իրավիճակում իր անդամներից մեկին կորցնելը կարող էր լինել այն կայծը, որից հետո գործընթացը կդառնար անդառնալի, և ԵՄ-ն՝ որպես միջազգային միասնական դերակատար, աստիճանաբար դուրս կմնար քաղաքական դիսկուրսից:
Այս առումով պաշտոնական Բրյուսելն արեց ամեն ինչ՝ նման իրավիճակ թույլ չտալու համար և հնարավորություն ընձեռեց Բրիտանիային գրավոր ամրագրել ԵՄ հետագա ինտեգրմանն իր չմասնակցելն ու ներկայիս միգրացիոն ճգնաժամում ԵՄ-ին չօգնելը: Բայց արդյո՞ք սա հերթական մակերեսային լուծում չէ, որի միակ նպատակն առկա խնդիրներն արտաքուստ կոծկելն է:
Դժվար է ասել, որ ԵՄ-ի մյուս երկրներից որևէ մեկն այնքան կշիռ կամ ազդեցություն ունի, որ հավակնի Մեծ Բրիտանիայի հետ հավասար կարգավիճակ ունենալ: Սակայն, դրա հետ մեկտեղ, չի բացառվում, որ միգրացիոն ճգնաժամի հետևանքները կրող և Գերմանիայի մոտեցումները չկիսող երկրները նույնպես իրենց ուժերի ներածին չափով կփորձեն վերապահումներ կորզել Բրյուսելից: Կկարողանա՞ արդյոք ԵՄ-ն կանխել այս նկրտումները և ի՞նչ գին կունենա այս գործարքն իրականում:
Ստեղծված իրավիճակն ավելի շատ դանդաղ ազդեցության ռումբի է նման, որը գնալով մեծ պոտենցիալ է կուտակում և մի օր կարող է կործանարար ազդեցություն ունենալ ԵՄ-ի համար՝ անդրադառնալով նաև նրա բոլոր գործընկերների վրա:

Что ЕС выиграет от соглашения с Великобританией?
ЕС и премьер-министр Великобритании Девид Кэмерон ликуют по поводу достигнутого соглашения. Между тем, возникает вопрос, что в действительности дало это соглашение ЕС и есть ли повод для радости.
Великобритания официально закрепила, что не будет участвовать в проектах более тесной экономической, политической и военной интеграции ЕС, будет самостоятельно управлять многими экономическими сферами и сохранит за собой право принимать или отклонять решения ЕС.
Таким образом, Великобритания пытается обезопасить себя от “вирусов” экономического и миграционного кризисов ЕС, а также от других существующих или ожидаемых проблем. Премьер Кэмерон, в основном, достиг своей цели.
А какую цель преследует ЕС? Сегодня важнейший для Евросоюза вопрос - его политический авторитет. После греческого, украинского, а затем и сирийского и миграционного кризисов международный рейтинг ЕС значительно упал, и сегодня более чем когда-либо начали говорить об ослаблении, обесценивании, а также возможном развале ЕС. В этой ситуации выход Британии из Союза мог стать той искрой, после которой ЕС - как международного политического игрока - могло бы и не стать.
Официальный Брюссель сделал все, чтобы не допустить этого и дал возможность Британии отказаться от дальнейшего углубления интеграции и оказания помощи ЕС в вопросе мигрантов. Но не является ли это очередным поверхностным решением, под которым будут скрываться неразрешенные проблемы?
Трудно представить, что какая-либо из стран ЕС имеет достаточный вес, чтобы потребовать таких же уступок от ЕС, как это сделала Британия. Но очевидно, что многие недовольные политикой Германии страны попытаются получить хоть какие-то уступки и освободиться от бремени мигрантов. Что сможет ответить на это Брюссель? Сможет ли ЕС предотвратить эту тенденцию?
Создавшаяся ситуация похожа на бомбу замедленного действия, которая накапливает потенциал и, взорвавшись, может иметь тяжелые последствия не только для ЕС, но и для ее партнеров.