«Օսկար 2016»-ի սպիտակամորթ հաղթողներն ու սևամորթ հաղորդավարը
Հոլիվուդում անցկացված ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակաբաշխության 88-րդ արարողության ամենանշանավոր և երկար սպասված պահը թերևս Լենարդո դի Կապրիոյի հաղթանակն էր: Սիրված դերասանն արժանացել է այս մրցանակին «Փրկվածը» ֆիլմում իր դերակատարման համար, որտեղ նա կերտել էր Հյու Գլասի կերպարը, ում ընկեր որսորդները լքել են նրան, ինչի արդյունքում Հյուն ստիպված է եղել միայնակ պայքարել արջի դեմ և բազմաթիվ վնասվածքներ ստանալ: Մի կերպ փրկվելով արջի ճիրաններից՝ Հյուն որոշում է հետ վերադառնալ իր ընտանիք և վրեժ լուծել իր դավաճան ընկերներից:
Իր առաջին «Օսկարը» ստանալուց հետո շնորհակալական ելույթում Դի Կապրիոն հիմնականում խոսել է գլոբալ տաքացման դեմ պայքարելու կարևորության մասին: Նա ընգծել է այն հանգամանքը, որ ամբողջ աշխարհում ամեն պահի կլիմայական կտրուկ փոփոխություններ են տեղի ունենում, ինչն ամենավտանգավոր խնդիրներից է, որի հետ մարդկությունը երբևէ բախվել է: Դի Կապրիոն կոչ է արել բոլորին հնարավորինս արագ միասնական կերպով այս խնդրին լուծում տալ:
Ուշագրավն այն էր, որ այս տարի Կինոակադեմիան շնորհակալական ելույթների համար հատուկ ժամանակ էր սահմանել` մինչև 45 վայրկյան, որի նպատակը միջոցառման ժամանակը խնայելն էր: «Օսկարի» մրցանակակիրներին այլևս թույլ չեն տա մրցանակը ստանալուց հետո երկար-բարակ ճառեր ասել:
Այս տարվա մրցանակաբաշխությունը նաև հիշարժան է դարձել նրանով, որ Օսկարի հավակնորդների թվում չկային սևամորթ կինոգործիչների անուններ: Մրցանակաբաշխության «մասնակից» միակ սևամորթը հաղորդավար Քրիս Ռոքն էր, ով պատվավոր առաքելությունը ստանձնում է արդեն երկրորդ անգամ: Ռոքի կատակները հիմնականում կապված են եղել կինոարտադրությունում սևամորթների և սպիտակամորթների իրավահահավասարության հետ:
Բացառապես «սպիտակ» «Օսկարի» շուրջ բռնկված սկանդալից հետո ամերիկացի սևամորթ երգիծաբանը ստիպված էր եղել նորից գրել իր մենախոսությունը, որպեսզի այն հավելի սրամիտ արտահայտություններ սպիտակամորթ հավակնորդների և վիրավորված աֆրոամերիկացիների մասին:
Իր գլխավոր խոսքը կատակերգուն ավարտել է՝ լրջորեն ընդգծելով. «Մենք ցանկանում ենք պարզապես հնարավորություն ունենալ: Մենք ցանկանում ենք, որ սևամորթ դերասանները ունենան հավասար հնարավորություն»:

''Оскар 2016'': белые победители и черный ведущий
Пожалуй, самым заметным и долгожданным моментом 88-ой церемонии Американской киноакадемии "Оскар" была победа голливудской звезды Леонардо Ди Каприо. Актер выиграл этот приз за свою игру в фильме ''Выживший'', в котором создал характер Хью Гласса, которого друзья-охотники оставили в лесу. В результате Хью пришлось сражаться в одиночку против медведя.
В своей речи после получения "Оскара" Ди Каприо заявил о важности борьбы с глобальным потеплением. Он подчеркнул тот факт, что резкие климатические изменения во всем мире происходят каждый момент, что является одной из самых опасных проблем человечества в данный момент. Ди Каприо призвал всех объединиться, чтобы решить эту проблему как можно скорее.
Самое интересное - то, что в этом году Академия установила определенное время для благодарственной речи (до 45 секунд) - с целью экономии больше времени. После получения статуэток победителям "Оскар" больше не разрешается выступать с длинными речами.
Церемония награждения в этом году была также уникальна тем, что не было никаких основных номинаций, которые включали бы чернокожих номинантов на "Оскар". После разразившегося скандала вокруг исключительно ''белого'' ''Оскара'' темнокожий американский комик Крис Рок, которому доверили вести в воскресенье вечером 88-ую церемонию, был вынужден переписать свой монолог и репризы, чтобы разбавить их остроумными фразами о ''белых'' номинантах и обиженных афроамериканцах, сообщает ТАСС.
Свою главную речь комик завершил серьезными словами. ''Мы хотим, чтобы у нас просто был шанс. Мы хотим, чтобы чернокожие актеры получили равные возможности'', - подчеркнул он.