Վերջին զանգն աշխարհի տարբեր անկյուններում
Այսօր՝ մայիսի 27-ին, Հայաստանի Հանրապետության միջնակարգ դպրոցներում  հնչում է Վերջին զանգը: Ինչպես գիտենք, մեր շրջանավարտները, որպես կանոն, շատ վաղ են սկսում պատրաստվել այդ գեղեցիկ առիթին, առավոտյան դպրոցներում ներկայացնում են իրենց ավարտական հանդես-ծրագրերը, իսկ երեկոյան որևէ միջոցառում են կազմակերպում՝ նշելու կյանքի այդ փուլի ավարտն ու հրաժեշտ տալու ուսուցիչներին, դասընկերներին…
Սակայն, միևնույն ժամանակ հետաքրքիր է իմանալ, թե ինչպես են նշում այս նույն տոնը այլ երկրներում: Վերջին զանգին նվիրված ի՞նչ յուրահատուկ միջացառումներ են կազմակերպում այլ երկրներում և սովորաբար ի՞նչ տեսք են այդ օրն ունենում օտարերկրյա շրջանավարտները:
Եվ այսպես, սկսենք Եվրոպական երկրներից: Ֆրանսիայում ավարտական երեկույթներ անցկացնել ընդունված չէ, քանի որ ավագ դասարաններում աշակերտներն ամեն տարի փոխվում են: Սակայն, որոշ դպրոցներում վերջին զանգից հարյուր օր առաջ կարելի է բաց թողնել դասերն ու մի լավ տոնակատարություն կազմակերպել: Իսկ ահա Շվեդիայում, օրինակ, տոնակատարությունը սկսվում է հենց վաղ առավոտից: Շրջանավարտները նախաճաշելիս պարտադիր խմում են շամպայն և համտեսնում ելակ: Բոլորը կրում են սպիտակ գլխարկներ, որոնց վրա իրենց մտերիմները ցանկության դեպքում ստորագրում են: Դպրոցից դուրս գալուց հետո գլխակները բոլորով միասին նետում են օդ: Նորվեգիայում  Վերջին զանգի համար անհրաժեշտ է պատրաստել զվարճալի կոստյումներ և հանդերձանքներ: Մայիսի մեկի գիշերը համադասարանցիները գրություններ են թողնում կոստյումների վրա: Արարողակարգի հաջորդ մասը «մկրտությունն» է: Հատուկ վայրում բոլոր շրջանավարտներն իրենց կողմից պատրաստված խմիչքներ պետք է տանեն և խմեն «կնքահոր» հետ: Դպրոցի ավարտական տոնակատարությունը սկսվում է քաղաքի կենտրոնում և տևում է 17 օր: Լեհաստանում  Վերջին զանգ հասկացություն գոյություն չունի: Այստեղ տոնում են stodniowka: Դա յուրատեսակ պարահանդես է, որ շրջանավարտները կազմակերպում են դպրոցն ավարտելուց ուղիղ 100 օր առաջ: ուշագրավ է, որ պարահանդեսի առաջին պարը սկսում են դպրոցի տնօրենն ու շրջանավարտներից մեկը: Շոտլանդիայում ևս Վերջին զանգը չեն նշում, քանի որ շրջանավարտների մեծ մասն այստեղ, որպես կանոն,  տապալում  են ավարտական քննությունները: Սակայն, ովքեր չեն ցանկանում զրկել իրենց զվարճանքից, տարբեր երեկույթներ են կազմակերպում:
Այժմ անցում կատարենք Ամերիկայի  Միացյալ Նահանգներ: Այստեղ Վերջին զանգի արարողությունը  շատ լուրջ բնույթ է կրում: Պատանի տղաները պարտադիր վարձակալում են նոր ու թանկարժեք կոստյումներ և լիմուզինններ, իսկ աղջիկները հագնում են միմիայն երեկոյան զգեստներ: Տոնակատարությանը խստիվ արգելվում է ալկոհոլային ցանկացած խմիչք: Կուբայում Վերջին զանգը կարելի է պաշտոնական արարողություն համարել: Տնօրենը հանձնում է ավարտական վկայականները և ճառեր է կարդում: Պաշտոնական մասից հետո շրջանավարտները գնում են լողափ և զվարճանում մինչ առավոտ:
Իսկ ահա Չինաստանում արդեն ամեն ինչ այլ է: Վերջին զանգի տոնակատարություններից հետո չինացիները ստիպված են լինում երկար ժամանակ մաքրել իրենց քաղաքները, քանի  որ այնտեղ ընդունված է Վերջին զանգի օրը պատուհանից նետել ցանկացած բան, ինչը կհիշեցնի դպրոցը`տետրեր, գրքեր և այլն:
Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում վերջին զանգը լինում է նոյեմբեր ամսին: Այնտեղ ընդունված է ներկա լինել արարողությանը բոլոր բարեկամներով ու կրել հիմնականում էթնիկ հագուստներ:
Դե ինչ, շնորհավորում ենք մեր հայ և աշխարհի բոլոր մյուս շրջանավարտներին՝ մաղթելով նրանց կյանքի նոր՝ էլ ավելի գեղեցիկ ու հարուստ շրջափուլ:

Как из окон выбрасывают школьную форму, или мировые традиции "Последнего звонка"
Сегодня, 27 мая, для выпускников школ Армении прозвенел "Последний звонок". С самого утра во всех школах страны прошли торжественные мероприятия, на которых тысячи школьников простились с учителями и одноклассниками.
Между тем, в разных странах мира - свои традиции празднования последнего дня в школе.
Выпускной в США, например, называется Prom, его организацией  занимается специальный комитет. По традиции, на выпускной бал принято приходить парой. К выбору пары каждый тинейджер подходит с большой ответственностью. В этот день молодые люди одевают смокинги, дарят своей спутнице цветок - браслет, который должен обязательно быть в тон платью и весь вечер сопровождать ее на школьном балу. А в конце мероприятия, директор школы объявляет короля и королеву выпускного бала. Обычно ими становятся самые активные и популярные выпускники.
В Японии выпускники хором поют и маршируют в школе, и вся церемония длится около часа. При этом выпускники одеты в обычную школьную форму.
В Китае после выпускных приходится долго и основательно чистить улицы. По традиции, выпускники выбрасывают из окон все, что напоминает о школе – тетради, линейки, ручки, дневники и даже форму.
Выпускной в Норвегии длится целых 17 суток - с ночи на первое мая до праздничного парада в День Конституции 17 мая.  На протяжении этих дней ребята наряжаются в разноцветные костюмы, цвет которых символизирует их дальнейшие планы на жизнь. Например, красные комбинезоны одевают будущие экономисты, черные – техники, а белые – спортсмены. В ночь на 1 мая выпускники проходят особый ритуал Крещения. Каждый подросток приносит с собой выпивку собственного приготовления и вместе с крестителем выпивает приготовленный коктейль. Потом все едут в центр города, где начинается выпускной бал, длящийся 17 дней.
На выпускной в Швеции уходит, как правило, целый день. Начинается все с завтрака с шампанским и клубникой. К этому полагается белая шапочка, на подкладке которой все желающие могут расписаться на память. После торжественной части выпускники выбегают из школы и подбрасывают шапки в воздух.
Родители выпускников в Италии тоже принимают участие в праздничной феерии, украшая головы выпускников лавровыми венками (привет Древнему Риму).
Во Франции выпускных  торжеств почти не проводят, потому что в старшей школе (лицей) одноклассники меняются каждый год. Правда, иногда, на усмотрение администрации школы, за сто дней до единого выпускного экзамена ученикам дают право несколько дней не ходить на занятия и устроить себе праздник.
В Германии выпускники крайне серьезны и веселым гуляниям предпочитают подготовку к вступительным экзаменам Abitur. А вот сдачу экзаменов уже можно отпраздновать!
В Шотландии школьные выпускники не знают, что такое выпускной, потому что часто проваливают экзамены. А ведь на выпускных торжествах должна царить радость! Кто не хочет лишать себя праздника, устраивает вечеринки в номерах отелей или в пабах.
В Польше вместо выпускного существует ''стодневка''. Это бал, который проводится за сто дней до окончания школы (примерно в конце января). Открывается бал "полонезом", причем первая пара в полонезе - это директор школы с кем-нибудь из выпускников (или выпускниц). Далее следуют речи и тосты с шампанским, танцы и ''капустник''.
Подводя итог, можно отметить, что в разных странах - свои традиции "Последнего звонка". Но независимо от них, пожелаем сегодня всем выпускникам в мире счастливого ''последнего звонка'' и зеленой дороги в жизнь!