Ռուսաստանում դատարանն արգելափակել է դեպի Թուրքիա ուղևորություններ առաջարկող կայքեր
Ռուսաստանի տարածքում, դատարանի որոշմամբ, ավելի քան 20 կայք է արգելափակվել, քանի որ զբոսաշրջային ուղևորություններ են առաջարկել դեպի Թուրքիա: Արգելափակման մասին հայտնել է ՌԴ սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հսկողություն իրականացնող «Ռոսպոտրեբնադզոր» դաշնային ծառայությունը, որի հայցով դատարանը նման որոշում է կայացել։
Կայքերն արգելափակվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` նախորդ տարվա նոյեմբերի վերջին ստորագրված հրամանագրի համաձայն, որը նախատեսում է Թուրքիայի հանդեպ տնտեսական, իսկ նրա քաղաքացիների հանդեպ` վիզային պատժամիջոցների կիրառում:
Հրամանագրում ասվում է, մասնավորապես, որ տուրօպերատորները և գործակալները պետք է զերծ մնան դեպի Թուրքիա տուրիստական շրջագայությունների կազմակերպումից։

Российский суд заблокировал страницы сайтов, предлагавших путевки в Турцию
Более 20 страниц интернет-сайтов заблокированы на территории России решением суда из-за того, что на них предлагались туристические поездки в Турцию. О блокировке сообщил Роспотребнадзор, по иску которого она и была установлена, передает BBC.
Сайты были заблокированы на основании указа, подписанного Владимиром Путиным в конце ноября прошлого года и предписывающего применить к Турции экономические, а к ее гражданам – визовые санкции.
В указе говорится, в частности, что "туроператорам и турагентам надлежит воздерживаться от реализации [...] туристского продукта, предусматривающего посещение территории Турецкой Республики".