Գերմանիայի դեմ ուղղված Էրդողանի «պատժիչ» քայլերից առաջին հերթին կտուժի Թուրքիան
Գերմանիայի խորհրդարանն այսօր մեկ դեմ և մեկ ձեռնպահ ձայնով ընդունեց «Հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների 1915-1916թթ-ի ցեղասպանության հիշատակի և հիշատակման» բանաձևը:  Բանաձևի ընդունումից ժամեր չանցած՝ Թուրքիան դիմեց նախկինում այլ երկրների հանդեպ բազմիցս կիրառած իր ավանդական քայլին և Բեռլինից հետ կանչեց  երկրի արտակարգ և լիազոր դեսպանին: Թուրքական մամուլը սա բնութագրեց «որպես առաջին պատասխան քայլ»՝ ակնարկելով, որ կլինեն նաև այլ քայլեր:
Հաշվի առնելով Թուրքիայի կողմից ամենաբարձր մակարդակով հնչեցրած սպառնալիքները՝ Գերմանիայի դեմ Թուրքիայի հնարավոր ազդեցության լծակների շարքում կարող ենք առանձնացնել մի քանի գործոն. առաջին՝ Թուրքիա-Գերմանիա ոլորտային՝  օրինակ տնտեսական  համագործակցությունը, երկրորդ՝   Գերմանիայում ապրող  թուրք  բնակիչներին, և վերջապես երրորդ՝ Թուրքիա-ԵՄ միգրացիոն «գործարքը»:
Արդո՞ք դրանք մտահոգության տեղիք պետք է տան Գերմանիային կամ Եվրոպային, իհարկե ո՛չ: Անդրադառնանք նշված ազդեցության լծակներին առանձին-առանձին: Նախ տնտեսական գործոնի շահարկման դեպքում կտուժի ոչ միայն Գերմանիան, այլ նաև հենց ինքը՝ Թուրքիան: Ավելին՝ թուքրական տնտեսության վնասներն, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն ավելի լուրջ: Ասվածի բավական նման օրինակ է ռուս-թուրքական հարաբերությունների վերջի լարումը և տնտեսական էմբարգոների հետևանքները:
Եթե Թուրքիան փորձի Գերմանիայի դեմ որպես լծակ օգտագործել Գերմանիայում ապրող թուրքական համայնքին, ապա պարզապես կուժեղացնի ԵՄ կողմից Թուրքիային ազատ վիզային ռեժիմ տրամադրելուն ընդդիմացող շրջանակների դիրքերը: Բացի այդ, դա կազդի նաև Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության գործընթացի վրա՝ դանդաղացնելով այն:
Վերջապես, ինչ վերաբերում է երրորդ հնարավոր լծակին, այն է՝ Թուրքիայի կողմից փախստականների հարցի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հնարավոր շահարկումը, պետք է նախևառաջ արձանագրել մի քանի հանգամանք: Նախ մինչ օրս Թուրքիան պարտաճանաչ ձևով չի էլ կատարել ստանձնած պարտավորությունները, ինչի հետ կապված պարբերաբար իրենց դժգոհությունն են հայտնել թե՛ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, թե՛ եվրոպական առանձին երկրների ղեկավարները: Բացի այդ, Թուրքիայի նման ոչ այդքան «կայուն» գործընկերոջ հետ նման պայմանավորվածությունների գնալիս, հազիվ թե նույն ԵՄ պաշտոնյաները հաշվարկած չլինեն սցենարային տարբեր հնարավոր զարգացումների հավանականությունը:
Ամփոփելով, մնում է փաստել, որ արդեն իսկ դրական է այն հանգամանքը, որ Գերմանիան, տուրք չտալով Թուրքիայի սպառնալիքներին,  ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը խոսում է գերմանական ժողովրդի և նրա քաղաքական ղեկավարության բարձր գիտակցության մասին: Ինչ վերաբերում է թուրքական կողմին, ապա ստեղծված իրավիճակում Էրդողանը ցանկացած «պատժիչ» քայլի գնալուց առաջ պետք է երկար խորհի դրա հնարավոր դրական ու բացասական հետևանքների մասին, հակառակ դեպքում՝ թուրք ժողովուրդը հերթական անգամ իր մաշկի վրա կզգա անհեռատես առաջնորդի սխալների ազդեցությունը:

От "карательных" мер Эрдогана против Германии в первую очередь пострадает Турция
Парламент Германии вчера почти единогласно – одним голосом против и одним воздержавшимся – принял резолюцию "В память о Геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской империи в 1915 и 1916 годах". Спустя несколько часов после принятия резолюции Турция предприняла те же традиционные шаги, которые она многократно делала ранее против других стран – отозвала из Берлина своего Чрезвычайного и полномочного посла. Турецкая пресса охарактеризовала это как "первый ответный шаг", намекая, что будут и последующие.
Учитывая прозвучавшие на самом высоком уровне угрозы в адрес Германии, в ряду возможных рычагов воздействия Турции на Германию можем отделить несколько факторов: первый – отраслевой фактор, например, экономическое сотрудничество Турция-Германия, второй – проживающее в Германии турецкое население и, наконец, третий – миграционная "сделка" Турция-ЕС.
Должно ли сказанное выше вызвать озабоченность Германии или Европы? Конечно, нет! Обратимся к факторам возможного воздействия Турции на Германию по-отдельности. Во-первых, в случае спекуляций с экономическим фактором пострадает не только Германия, но и сама Турция. Более того, потери турецкой экономики, по всей вероятности, будут более серьезными. Достаточно похожим примером сказанного являются последняя напряженность в российско-турецких отношениях и последствия экономических эмбарго.
Если Турция попытается в качестве рычага использовать проживающую в Германии турецкую общину, то тем самым просто усилит позиции противников предоставления Турции свободного визового режима в ЕС. Кроме того, это повлияет также на процессы членства Турции в ЕС, замедлив их.
И наконец, касательно третьего возможного рычага, а именно спекуляций со стороны Турции вокруг достигнутых соглашений по вопросу беженцев. Здесь необходимо сначала зафиксировать несколько обстоятельств. Во-первых, до сегодняшнего дня Турция добросовестным образом не выполняла взятые обязательства, о чем периодически выражали недовольство как высокопоставленные чиновники ЕС, так и руководители отдельных европейских стран.
Кроме того, идя на подобные договоренности с таким не совсем "стабильным" партнером, вряд ли те же чиновники ЕС не просчитали вероятности различных сценариев.
Обобщая сказанное, остается зафиксировать, что положительным является уже то обстоятельство, что Германия, не поддавшись угрозам Турции, признала Геноцид армян, что говорит о высоком уровне ответственности германского народа и его политического руководства. Что касается турецкой стороны, то в создавшейся ситуации Эрдоган, перед тем как идти на любые "карательные" меры, должен глубоко задуматься об их возможных положительных и отрицательных последствиях. В противном случае турецкий народ в очередной раз на себе почувствует последствия ошибок своего недальновидного лидера.