Հայտնի է դարձել Օռլանդոյի հրաձիգի վերջին հաղորդագրությունների բովանդակությունը
Օռլանդոյի գիշերային  գիշերային ակումբի վրա հարձակման ընթացքում հրաձիգը հասցրել է Facebook-ում տեղադրել մի քանի հաղորդագրություն, որոնցում պատմել է իր հայացքների մասին։ Այս մասին Fox News-ին պատմել է ազգային անվտանգության կոմիտեի ղեկավար Ռոն Ջոնսոնը։
29-ամյա կասկածյալ Օմար Մատինը հավատարմության երդում էր տվել ԴԱԻՇ-ի առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիին և կարծիք հայտնել, որ «իսկական մուսուլմանները երբեք չեն բռնում Արևմուտքի կեղտոտ ուղիները»։
«Դուք սպանում եք անմեղ կանանց ու երեխաների՝ իրականացնելով ավիահարվածներ… Փորձեք վրեժ լուծել ԴԱԻՇ-ից»,- գրել է նա սոցցանցում։ Նա նաև սպառնացել է մոտ ժամանակներս ԱՄՆ տարածքում խմբավորման հարձակումներով։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի աղբյուրը հայտնել է, որ Մատինն ակումբից 16 հեռախոսազանգ է կատարել, զանգեր ստացողների նկատմամբ մոնիտորինգ է անցկացվում։ Նախնական տեղեկություններով՝ կասկածյալը 5 օգտահաշիվ է ունեցել Facebook-ում։ Իշխանություններն ընկերությունից տվյալներ են խնդրել կասկածյալի ակտիվության վերաբերյալ։

Стало известно содержание последних сообщений стрелка из Орландо
В ходе нападения на ночной клуб в Орландо, где погибли 49 человек, стрелок успел разместить в Facebook несколько сообщений, в которых написал о своих взглядах. Об этом рассказал Fox News глава комитета национальной безопасности Рон Джонсон, передает gazeta.ru
Подозреваемый 29-летний Омар Матин посягнул на верность лидеру "Исламского государства" Абу Бакру аль-Багдади и выразил мнение, что "настоящие мусульмане никогда не примут грязные пути Запада".
"Вы убиваете невинных женщин и детей, совершая авиаудары. <...> Попробуйте месть "Исламского государства", - написал он в соцсети.
Матин добавил, что Соединенные Штаты и Россия должны перестать бомбить ИГ. Он также пригрозил атаками группировки на территории Соединенных Штатов в ближайшее время.
Источник в ФБР рассказал, что Матин сделал из клуба 16 телефонных звонков, их получатели отслеживаются. В свою очередь сенатор Джонсон рассказал, что, по предварительной информации, у Омара Матина было до пяти аккаунтов в Facebook. Власти запросили у компании все данные касательно активности подозреваемого.