Երբ գնդակը Մխիթարյանի մոտ է, մրցակցի պաշտպանությունը հայտնվում է խուճապի մեջ. Թոմ Ջոնս
Հենրիխ Մխիթարյանը չափազանց տաղանդավոր է։ Անհամբերությամբ եմ սպասում նրա ելույթներին «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում, հայտնում  է sport.news.am-ը՝ հղում կատարելով  «Մանչեսթեր Յունայթեդի» պաշտոնական կայքին։
Այս մասին հայտարարել է ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզչական շտաբում աշխատած Թոմ Ջոնսը։ Անգլիացի մասնագետը կարծիք է հայտնել Դորտմունդի «Բորուսիայից» անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդ» տեղափոխված Հենրիխ Մխիթարյանի մասին։
«Մխիթարյանին առաջին անգամ տեսել եմ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում։ Դրանից հետո Վարդան Մինասյանին ասացի, որ նրան պետք է տանել ազգային հավաքական։ Հենրիխը միանգամից լավ տպավորություն թողեց իր բնավորության և անգլերենի իմացության շնորհիվ։
Երբ գնդակը Մխիթարյանի մոտ է, մրցակցի պաշտպանությունը հայտնվում է խուճապի մեջ։ Եթե պաշտպանները «նետվում» են նրա վրա, Հենրիխի համար բարդ չէ շրջանցել նրանց և վտանգավոր պահ ստեղծել արագության ու տեխնիկայի շնորհիվ։ Մխիթարյանից միշտ վտանգի սպառնալիք կա, իսկ մրցակիցներին, իհարկե, դուր չի գալիս նրա համարձակ խաղաոճը։
Հայաստանի հավաքականը երբեք չի մասնակցել մեծ մրցաշարերի եզրափակիչ փուլերին, սակայն նախորդ ընտրական փուլերում նրանք հասան հաջողության։ Երբ մենք աշխատում էինք Հայաստանում, փորձում էինք փոխել խաղացողների մտածելակերպը և նրանց սովորեցնել հարձակողական ֆուտբոլ՝ պրեսինգի բաղադրիչներով։
«Բորուսիայում» խաղալու տարիներին Մխիթարյանը դարձավ հայ երկրպագուների կուռքը։ «Մանչեսթեր Յունայթեդը» մի քիչ այլ մակարդակ է փոքր երկրի ֆուտբոլիստի համար, սակայն կարծում եմ, որ նրա մոտ կստացվի։ Հենրիխը չափազանց տաղանդավոր է։ Անհամբերությամբ եմ սպասում նրա ելույթներին մանչեսթերցիների կազմում»,- Թոմ Ջոնսի խոսքը մեջբերում է «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կայքը։

Джонс: "Когда мяч в ногах у Мхитаряна, в защите соперника начинается паника"
Бывший тренер национальной сборной Армении, англичанин Том Джонс побеседовал с корреспондентом официального сайта "Манчестер Юнайтед", высказав свое мнение о переходе полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна в манкунианский клуб, передает News.am.
Джонс входил в тренерский штаб сборной Армении при Яне Портерфилде в период с 2006 по 2007 гг, а после смерти шотландского специалиста на короткий промежуток времени возглавил национальную команду.
"Впервые я увидел Мхитаряна в матче за молодежную сборную. Сказал Вардану Минасяну, что нужно привлечь его в национальную команду. Генрих сразу же произвел отличное впечатление благодаря своему характеру и хорошему знанию английского языка.
Когда мяч в ногах у Мхитаряна, в защите соперника начинается паника. Если защитники преждевременно "бросаются" на него, Генриху не составляет труда просто прокинуть мяч и создать опасный момент благодаря своей скорости и технике. От Мхитаряна постоянно исходит опасность, а футболистам соперника, естественно, не нравится его бесстрашный стиль игры.
Армения никогда не участвовала в финальной стадии крупных турниров, однако в предыдущих отборочных циклах они добивались успехов. Когда мы работали в команде, попытались изменить менталитет игроков и привить им атакующий стиль игры с элементами прессинга.
Мхитарян уже стал идолом армянских болельщиков в бытность игроком "Боруссии". "Манчестер Юнайтед" - это немного другой уровень для игрока из маленькой страны, однако я думаю, что он справится. Генрих просто дьявольски талантлив. С нетерпенем жду его выступлений в составе манкунианцев",- отметил английский специалист.