50 դոլար/բարելը դարձել է յուրօրինակ հոգեբանական գին «սև ոսկու» համար
Աշխարհի ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ նավթի գնային տատանումները: Չնայած այդ ֆոնին լարվածությունը մի փոքր նվազել է, այնուամենայնիվ, «սև ոսկու» գինը շարունակում է մնալ համաշխարհային տնտեսության արդի գերակա խնդիրներից մեկը: Իսկ ահա այն, որ նավթի գնային վեկտորի կտրուկ անկումն ու դրանով պայմանավորված լարվածությունն այսօր անհամեմատ վերահսկելիի շրջանակներում են, պայմանավորված է շուկայի կարգավորիչների նպատակաուղղված աշխատանքներով: Ինչի՞ մասին է խոսքը:
Վաղ անցյալի իրողություն չէ, երբ նավթի գինը հասնում էր 20 դոլար/բարելի շեմին: Նավթային գնանկումից առաջացած բացասական հետևանքները զգալի էին ոչ միայն նավթ արդյունահանող երկրների համար: Տարվա առաջին կիսամյակի ավարտին իրավիճակը փոքր-ինչ «պահողի դերում» հանդես եկավ ՕՊԵԿ անդամ-երկրների սպասվող հանդիպումը, որից ակնկալիքները, ցավոք, չիրականացան. նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատմանը հնարավոր չեղավ հասնել անդամ երկրների բարի կամքի դրսևորմամբ: Բացի այդ, նավթային շուկան երկար ժամանակ Իրանի մուտքի առաջացրած շոկի մեջ էր. հաշվի առնելով շուկայում նավթի առաջարկի հսկայական ծավալները՝ իրանական նավթի ավելացումն իրավամբ կարելի է շուկայի համար համարել լրացուցիչ շոկ: Հենց այդ ժամանակ էր, երբ շուկայի ակտիվ խաղացողների՝ գնանշողների կողմից քննարկման դաշտ նետվեց մոտեցումը, որ շուկայի կարգավորման համար անհրաժեշտ է ունենալ ոչ պակաս գին, քան 50 դոլար/բարելն է: Այս կարգավորիչների միջոցով փորձ էր արվում ստուգել շուկայի արձագանքները՝ նավթի այդ գին ունենալու պարագայում:  ԱՄՆ-ից նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատման ու սեպտեմբերի վերջին Ալժիրում ՕՊԵԿ անդամ-երկրների նոր հանդիպման մասին լուրերը նպաստեցին նավթի գների բարձրացմանը: Եվ ահա, տևական ժամանակ է, որ «սև ոսկու» գինը տատանվում է այդ շրջակայքում:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է 50 դոլար/բարելն անվանել հոգեբանական շեմ, որը, փորձագետների պնդմամբ, հնարավոր կլինի պահպանել միմիայն արտադրողների կողմից ալժիրյան սպասվող հանդիպման մասին հիշեցումներով: Հասկանալի է, որ նավթի համաշխարհային այն առաջարկի պարագայում, որ կա այսօր, 50 դոլարի շեմը պահպանելը կարճաժամկետ խնդիր է: Նավթի բարձր գների պահպանման մյուս՝ ավելի կայուն երաշխիքը շարունակում է մնալ արդյունահանվող ծավալների կրճատման շուրջ ՕՊԵԿ անդամ-երկրների միջև համաձայնության ձեռքբերումը: Հակառակ պարագայում, սեպտեմբերին, չունենալով այդ համաձայնությունը, նավթի համաշխարհային շուկան կբախվի երկրորդ խոշորագույն գնային ճգնաժամի հետ, որն առաջինից խիստ կլինի:

50 Dollars/Barrel is a Psychological Threshold for "Black Gold" Market
The changes in oil prices continue to be at the center of attention of the international community. Despite the slight decrease of tension around it, the price of the "black gold" remains one of the main problems of world economy. The fact that the sharp decline in oil prices and the tensions in that regard are more or less controllable today is due to targeted labor market regulators.
It was not long ago, in fact, when the price of oil reached 20 dollars/barrel threshold. Oil price fall had significant negative consequences not only for oil-producing countries. At the end of the first half of the year the situation was being maintained by the upcoming meeting of the OPEC member countries. However, the expectations were not fulfilled - it was not possible to agree on the reduction of oil production.
Besides, the oil market was long in a shock because of the entry of Iran. Given the huge volume of oil supply in the market the addition of the Iranian oil could truly be considered an additional shock to the market. It was then that active players of the market hurried to suggest that a minimum price of oil is needed to have - $50/barrel, for the regulation of the market. With the help of these regulations an attempt was made to check the reaction of the market - the price of oil in the case.
The reduction of oil production in the US and the news of a new meeting of OPEC countries at the end of September resulted in an increase of oil prices.
Overall, 50 dollars/barrel can be called a psychological threshold, which, experts say, can be preserved only by reminding the producers of the upcoming meeting in Algeria. It is clear that in the presence of the current situation of oil supply, the maintenance of $50 threshold is a short-term issue. Another, more stable guarantee of maintaining high oil prices continues to be achieving an agreement between OPEC member-countries on the reduction of the volume of oil production.
Otherwise, in September, if there is not such an agreement, the oil market will face the second largest price crisis, which will be more severe than the first one.