50 դոլար/բարելը դարձել է յուրօրինակ հոգեբանական գին «սև ոսկու» համար
Աշխարհի ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ նավթի գնային տատանումները: Չնայած այդ ֆոնին լարվածությունը մի փոքր նվազել է, այնուամենայնիվ, «սև ոսկու» գինը շարունակում է մնալ համաշխարհային տնտեսության արդի գերակա խնդիրներից մեկը: Իսկ ահա այն, որ նավթի գնային վեկտորի կտրուկ անկումն ու դրանով պայմանավորված լարվածությունն այսօր անհամեմատ վերահսկելիի շրջանակներում են, պայմանավորված է շուկայի կարգավորիչների նպատակաուղղված աշխատանքներով: Ինչի՞ մասին է խոսքը:
Վաղ անցյալի իրողություն չէ, երբ նավթի գինը հասնում էր 20 դոլար/բարելի շեմին: Նավթային գնանկումից առաջացած բացասական հետևանքները զգալի էին ոչ միայն նավթ արդյունահանող երկրների համար: Տարվա առաջին կիսամյակի ավարտին իրավիճակը փոքր-ինչ «պահողի դերում» հանդես եկավ ՕՊԵԿ անդամ-երկրների սպասվող հանդիպումը, որից ակնկալիքները, ցավոք, չիրականացան. նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատմանը հնարավոր չեղավ հասնել անդամ երկրների բարի կամքի դրսևորմամբ: Բացի այդ, նավթային շուկան երկար ժամանակ Իրանի մուտքի առաջացրած շոկի մեջ էր. հաշվի առնելով շուկայում նավթի առաջարկի հսկայական ծավալները՝ իրանական նավթի ավելացումն իրավամբ կարելի է շուկայի համար համարել լրացուցիչ շոկ: Հենց այդ ժամանակ էր, երբ շուկայի ակտիվ խաղացողների՝ գնանշողների կողմից քննարկման դաշտ նետվեց մոտեցումը, որ շուկայի կարգավորման համար անհրաժեշտ է ունենալ ոչ պակաս գին, քան 50 դոլար/բարելն է: Այս կարգավորիչների միջոցով փորձ էր արվում ստուգել շուկայի արձագանքները՝ նավթի այդ գին ունենալու պարագայում:  ԱՄՆ-ից նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատման ու սեպտեմբերի վերջին Ալժիրում ՕՊԵԿ անդամ-երկրների նոր հանդիպման մասին լուրերը նպաստեցին նավթի գների բարձրացմանը: Եվ ահա, տևական ժամանակ է, որ «սև ոսկու» գինը տատանվում է այդ շրջակայքում:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է 50 դոլար/բարելն անվանել հոգեբանական շեմ, որը, փորձագետների պնդմամբ, հնարավոր կլինի պահպանել միմիայն արտադրողների կողմից ալժիրյան սպասվող հանդիպման մասին հիշեցումներով: Հասկանալի է, որ նավթի համաշխարհային այն առաջարկի պարագայում, որ կա այսօր, 50 դոլարի շեմը պահպանելը կարճաժամկետ խնդիր է: Նավթի բարձր գների պահպանման մյուս՝ ավելի կայուն երաշխիքը շարունակում է մնալ արդյունահանվող ծավալների կրճատման շուրջ ՕՊԵԿ անդամ-երկրների միջև համաձայնության ձեռքբերումը: Հակառակ պարագայում, սեպտեմբերին, չունենալով այդ համաձայնությունը, նավթի համաշխարհային շուկան կբախվի երկրորդ խոշորագույն գնային ճգնաժամի հետ, որն առաջինից խիստ կլինի:

50 долларов за баррель - своеобразная психологическая цена за "черное золото"
В центре внимания мира продолжают оставаться ценовые колебания на нефть. Несмотря на подобный фон, напряженность немного спала, но тем не менее, цена на "черное золото"продолжает оставаться одной из первоочередных тем мировой экономики. А то, что резкое падение ценового вектора нефти и обусловленное этим напряжение сегодня находятся в несравнимо более контролируемых рамках, обусловлено тем, что имеет место целенаправленная работа регуляторов рынка. О чем речь?
Это не является реалией недавнего прошлого, когда цена за баррель нефти достигала порога в 20 долларов. Отрицательные последствия, вызванные падением цен на нефть, были существенны не только для стран – производителей нефти. К концу первого полугодия этого года в роли "хранителя" ситуации выступила ожидаемая встреча стран-членов ОПЕК, ожидания от которой, к сожалению, не осуществились: сокращения объемов добываемой нефти не удалось добиться путем выражения доброй воли стран-членов ОПЕК. Кроме того, нефтяной рынок долгое время находился в шоке, возникшем от входа в него Ирана: учитывая гигантские объемы предложения на нефтяном рынке, добавление иранской нефти на самом деле можно считать дополнительным шоком для рынка. Именно в это время со стороны активных игроков-ценоопределителей рынка был применен подход, согласно которому для регулирования рынка необходимо иметь цену не меньше чем 50 долларов за баррель. При помощи этих регуляторов экономисты пытались проверить реакцию рынка в случае подобной цены на нефть. Сокращение объемов добываемой нефти в США и слухи о новой встрече в Алжире стран-членов ОПЕК в конце сентября (этого года) способствовали увеличению цен на нефть. И вот уже длительное время цена на "черное золото" колеблется в этих рамках. В целом, 50 долларов за баррель можно считать психологическим порогом, который, по заверению экспертов, можно будет сохранять лишь напоминаниями со стороны производителей об ожидаемой встрече в Алжире. Понятно, что при том мировом спросе на нефть, который существует сегодня, сохранение порога нефти в 50 долларов является кратковременной задачей. Другим, более стабильным гарантом сохранения высоких цен на нефть продолжает оставаться соглашение между странами-членами ОПЕК о сокращении объемов добычи. В противном случае, в сентябре, не имея подобного соглашения, мировой нефтяной рынок столкнется со вторым крупнейшим ценовым кризисом, который будет более жестким, чем первый.