Անկախության 25 տարիները. Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններ
ՀՀ անկախության հռչակումից կարճ ժամանակ անց՝ 1991 թվականի դեկտեմբերին, Թուրքիան պաշտոնապես ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետությունը, սակայն մինչ օրս հրաժարվում է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել վերջինիս հետ:
1993 թվականի ապրիլի 3-ին հայկական ուժերի կողմից Քարվաճառը (Քելբաջար) ազատագրելուց մեկ օր անց Թուրքիան փակեց նաև հայ-թուրքական սահմանը: ՀՀ անկախության 25 տարիների ընթացքում սահմանների բացման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման բոլոր առաջարկներին ի պատասխան Թուրքիան առաջ է քաշել իր նախապայմաններն՝ Ադրբեջանի «գրաված» տարածքների վերադարձ, Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից ու Թուրքիայից ունեցած պահանջներից հրաժարում և այլն: Սակայն, չնայած թուրքական կոշտ ու ապակառուցողական դիրքորոշմանը, այս 25 տարիների ընթացքում երկկողմ հարաբերությունները տարբեր երանգավորումներ են ստացել, այդ թվում՝ ոչ միայն պաշտոնական մակարդակով:
Ղարաբաղյան պատերազմը և դրան հաջորդած տարիները ավելի սրեցին հայ-թուրքական հարաբերությունները: 1994-2008 թվականներին տարբեր ձևաչափերով, այդ թվում՝ միջազգային գագաթաժողովների ու կոնֆերանսների ընթացքում, տեղի ունեցան տարբեր մակարդակով հայ-թուրքական շփումներ: Այդ ամբողջ ընթացքում ՀՀ և միջազգային հանրության՝ սահմանները բացելու կոչերին Թուրքիան նույն պատասխանն էր տալիս. «Անկարան կողմ է երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը, սակայն առաջին քայլը պիտի անի Հայաստանը՝ ի դեմս թուրքական և ադրբեջանական սահմանների անձեռնմխելիության ճանաչման»:
Երկկողմ հարաբերությունների ուսումնասիրման տեսանկյունից բացառիկ կառուցողական ու հետաքրքրական է 2008 թվականին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» կոչված գործընթացը: Այդ գործընթացի շրջանակներում, Նախագահ Սարգսյանի հրավերով սեպտեմբերի 6-ին Երևան ժամանեց Թուրքիայի նախագահ Ա. Գյուլը՝ Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային հանդիպումը դիտելու: Այս փաստը բավական մեծ արձագանք ստացավ միջազգային մամուլում՝ ընկալվելով որպես երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հիմնաքար: Գործընթացն իր գագաթնակետին հասավ 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ և Թուրքիայի արտգործնախարարների կողմից «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունների նախաստորագրմամբ: Առանց նախապայմանների այս փաստաթղթերը, թեև շատ մեծ նշանակություն կարող էին ունենալ երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու տեսանկյունից, սակայն ոչ միանշանակ ընդունվեցին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Թուրքիայում: Թուրքիայի պարագայում ներքին դժգոհություններին գումարվեցին նաև ադրբեջանական ճնշումները: Այդ ամենը հանգեցրեց նրան, որ արձանագրությունների նախաստորագրումից կարճ ժամանակ անց Թուրքիան կրկին վերադարձավ իր նախկին հռետորաբանությանը՝ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարելով, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման համար գոյություն ունեն նախապայմաններ՝ կապված Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի հետ: Թուրքիան հրաժարվեց ողջամիտ ժամկետներում արձանագրությունները վավերացնելու իր ստանձնած պարտավորությունից, ինչին ի պատասխան արդեն 2015-ին գործընթացից պաշտոնապես դուրս եկավ և հայկական կողմը՝ ՀՀ Նախագահի կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունները ԱԺ-ից հետ կանչելով: ՀՀ անկախության 25 տարիների ընթացքում սա թերևս միակ իրավիճակն էր, որ հարաբերությունների կարգավորման հարցում իրական հնարավորություններ էր ստեղծել և դրա տապալումը ստեղծում է տպավորություն, որ նման իրավիճակում մոտ ժամանակներս դժվար թե էական փոփոխություններ արձանագրվեն:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին երկու կարևոր, առանցքային ու շատ ցավոտ խնդիր է ընկած՝ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչում և Ղարաբաղյան հիմնահարցի հանգուցալուծում: Բացի նրանից, որ Թուրքիան շարունակ օգտագործում է այս գործոնները որպես սահմանները բացելու և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու նախապայման, վերջինս նաև անընդհատ փորձում է միջամտել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ տարբեր փուլերում ակտիվացնելով իր այս նկրտումները: Թուրքիայի աջակցությունը Ադրբեջանին բացահայտ դրսևորվում է թե՛ միջազգային կազմակերպություններում՝ հակահայկական  տարբեր բանաձևերի առաջքաշման և ընդունման հարցում, թե՛ ռազմական ասպարեզում՝ զորքով ու զինտեխնիկայով ադրբեջանական զինված ուժերին աջակցելու հարցում:
Այնուամենայնիվ, միջազգային հանրության ճնշումների ներքո Թուրքիան պարբերաբար «ցուցադրում է» իր «բարի կամքը» Հայաստանի հետ երկխոսության գնալու հարցում: Ասվածի վկայությունն է, օրինակ, 2010-ին Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագի մատուցումը, այնուհետև, մեկ ամիս անց՝ խաչի տեղադրումը եկեղեցու գմբեթին և այլն: Նման ակցիաները, որպես կանոն, Թուրքիայի կողմից ուղեկցվում են հզոր քարոզչական արշավով:
Սակայն, խոսելով անկախության 25 տարիների ընթացքում հայ-թուրքական հարաբերություններում տեղ գտած զարգացումների մասին, չենք կարող չանդրադառնալ երկու պետությունների հասարակությունների փոխհարաբերությունների դինամիկային: Այս տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի են ակտիվացել հանրային մակարդակում շփումները՝ միջազգային տարբեր դոնոր կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող համատեղ կոնֆերանսների, միջազգային ծրագրերի, փոխայցելությունների շնորհիվ: Թուրքական հասարակության մեջ ձևավորվել է մի զանգված, որ բացահայտ ընդունում է Հայոց ցեղասպանության փաստն ու իրողությունը և կոչ անում սեփական իշխանություններին առերեսվել պատմական ճշմարտությանը: Այդ ալիքը նոր թափ ստացավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի համատեքստում, որի շրջանակներում ամբողջ աշխարհն էր խոսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման անհրաժեշտության մասին: Ամեն դեպքում, չնայած այն հանգամանքին, որ թուրքական հասարակության այս առողջ հատվածը դեռ փոքրամասնություն է կազմում, սակայն նրանց առկայությունն արդեն իսկ դրական է: Դա ապացույցն է նրա, որ հանրային մակարդակում, հասարակությունների հետ տարվող աշխատանքը ևս բավական արդյունավետ կարող է լինել, իսկ երկարաժամկետ պլանավորման պարագայում՝ գուցե և իրավիճակ փոխել: Ամեն դեպքում, ներկայիս արտաքին քաղաքական իրողությունների պայմաններում, «հանրային դիվանագիտության» ձևաչափը դեռևս շարունակում է մնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների համար թերևս ամենագործուն ձևաչափը:

25 лет независимости: армяно-турецкие отношения
Спустя короткое время после провозглашения независимости РА, в декабре 1991-го года, Турция официально признала Республику Армения, однако до сегодняшнего дня отказывается от установления дипломатических отношений с ней.
3-го апреля 1993-го года, спустя день после того, как армянские силы освободили Карвачар (Кельбаджар), Турция закрыла армяно-турецкую границу. За 25 лет независимости РА, в ответ на все предложения открыть границы, установить дипломатические отношения, Турция выдвигала предусловия: возвращение "оккупированных" территорий Азербайджана, отказ от международного признания Геноцида, а также от имеющих место требований к Турции и т.д. Однако, несмотря на жесткую и неконструктивную турецкую позицию, в течение этих 25-и лет двухсторонние отношения Армения-Турция получали различные оттенки, в том числе – не только на официальном уровне.
Карабахская война и следующие за ней годы более обострили армяно-турецкие отношения. В 1994-2008-ых годах в различных форматах, в том числе и во время международных саммитов и конференций, имели место армяно-турецкие контакты на различных уровнях. В течение всего этого времени на призывы РА и международной общественности открыть границы Турция давала один и тот же ответ: "Анкара - за урегулирование двухсторонних отношений, однако первый шаг должна сделать Армения, признав неприкосновенность турецкой и азербайджанской границ".
С точки зрения изучения двухсторонних отношений исключительно конструктивным и интересным оказался предпринятый президентом РА Сержем Саргсяном в 2008-ом году процесс, известный под названием "футбольная дипломатия". В рамках данного процесса по приглашению президента Саргсяна 6-го сентября в Ереван прибыл президент Турции А. Гюль -для совместного просмотра футбольного матча Армения-Турция. Этот факт, воспринимаемый как основополагающий камень в урегулировании отношений, имел достаточно сильный отклик в международной прессе. Процесс этот достиг своего апогея 10-го октября 2009-го года в Цюрихе - парафированием со стороны министров иностранных дел РА и Турции протоколов "Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой" и "О развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой". Эти документы, не содержащие в себе каких-либо предусловий, хотя и могли иметь большое значение с точки зрения урегулирования двухсторонних отношений, тем не менее были приняты неоднозначно - как в Армении, так и в Турции. В случае с Турцией к внутреннему недовольству документами прибавилось и азербайджанское давление. Все это привело к тому, что спустя короткое время после парафирования протоколов Турция вновь вернулась к своей прежней риторике, заявив на самом высоком уровне, что для урегулирования отношений между Арменией и Турцией существуют предусловия, связанные с процессом урегулирования карабахского конфликта.
Турция отказалась от ратификации протоколов в разумных сроках - в ответ на что, уже в 2015-ом году, армянская сторона официально вышла из процесса, когда президент РА отозвал обратно армяно-турецкие протоколы из НС. В течение 25 лет независимости РА это, вероятно, единственная ситуация, когда была создана реальная возможность для урегулирования отношений, а провал создает впечатление, что при подобной ситуации в ближайшее время вряд ли будут зафиксированы существенные подвижки.
На пути урегулирования армяно-турецких отношений лежат две важные, стержневые проблемы – международное признание Геноцида и разрешение карабахской проблемы. Кроме того, что Турция все время использует эти факторы в качестве предусловия для открытия границ и установления дипломатических отношений, она также регулярно пытается вмешаться в процесс урегулирования карабахского конфликта – активизируя на различных этапах свои стремления. Поддержка Турцией Азербайджана проявляется абсолютным образом - как в вопросах продвижения со стороны последней и принятия различных антиармянских резолюций, так и в военной области – в вопросах обеспечения азербайджанских вооруженных сил военной техникой и армейским составом.
Тем не менее, под давлением международной общественности, Турция периодически "демонстрирует" свою "добрую волю" в вопросах диалога с Арменией. Свидетельством сказанного, например, является проведение литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар в 2010-ом году, затем, спустя месяц, воздвижение креста на купол церкви и т.д. Подобные акции со стороны Турции, как правило, сопровождаются мощной пропагандистской кампанией.
Однако говоря об имевших место процессах в армяно-турецких отношениях в течение 25-и лет независимости, не можем не обратиться к динамике взаимоотношений обществ двух государств. В течение этих лет, благодаря финансированию со стороны различных международных донорских организаций совместных конференций, международных программ, взаимных визитов, все более и более активизировались контакты на общественном уровне. В турецком обществе сформировался определенный слой граждан, которые абсолютно принимают факт и реальность Геноцида армян, и призывают собственные власти смириться с исторической правдой. Эта волна получила новую силу в контексте 100-летия Геноцида армян, в рамках которого весь мир говорил о необходимости признания и осуждения Геноцида армян. Во всех случаях, несмотря на то, что эта здоровая часть турецкого общества еще составляет его меньшинство, однако ее наличие уже является положительным фактором. Это является доказательством того, что проводимая работа на общественном уровне также может оказаться достаточно плодотворной, а в случае ее долговременного планирования – может и менять ситуацию. Во всех случаях, в условиях нынешних внешнеполитических реалий, формат "общественной дипломатии" все еще остается самым эффективным форматом армяно-турецких отношений.