Փոքր ու միջին բիզնեսի համար հարկային արտոնությունները զարգացման խթան կհանդիսանան վերջիններիս համար
Հայաստանի տնտեսության խոցելի ճյուղերից է հանդիսանում  փոքր և միջին ձեռնարկությունների ոլորտը: Չնայած, որ տևական ժամանակ է՝ փոքր ու միջին բիզնեսը գտնվում է համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում, առկա թերությունները խոչընդոտում են ոլորտի առավել դինամիկ զարգացմանը: Որպես զարգացմանը խանգարող հիմնական գործոն՝ շատ է խոսվում սկսնակ բիզնեսի վարկավորման պայմանների ոչ այնքան մատչելիության մասին (չնայած գոյություն ունեցող արտոնյալ վարկերին, տնտեսվարող սուբյեկտները դժգոհ են դրանց դրույքաչափերից): Երկրորդ խումբ խնդիրներն, իհարկե, հարկային միջավայրին են առնչվում. բարձր հարկեր և անհավասար պայմաններ մեծ ու փոքր բիզնեսների համար:
Սեպտմեբրի 26-ին ՀՀ ԱԺ-ում քննարկվեց «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագծի հիմնական զեկուցողը՝ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը,  ներկայացրեց փոփոխությունների նախագծի բովանդակությունը: Մասնավորապես խոսքը վերաբերում է ապրանքների վաճառքների թույլտվության համար վճարվող դրույքաչափերին, որոնք այժմ բոլորի համար նույնն են՝ լինի դա փոքր խանութ, թե մեծ սուպերմարկետ: Նախագծով առաջարկվում է վաճառքի թույլտվության դրույքափաչերը տարբերակել՝ ըստ առևտրի օբյեկտների ֆիզիկական չափերի:
Ստացվում է, որ գործող օրենքի համաձայն, բոլոր տեսակի առևտրային սուբյեկտները մինչ այժմ հարկվել են միևնույն կերպ՝ առանց հաշվի առնելու դրանց տնտեսական հզորությունները: Սա մի կողմից մեծ վնաս կարող է հասցնել փոքր շրջանառությամբ առևտրի կետերի համար, որոնք, հետզհետե հրաժարվելով այս կամ այն ապրանքի վաճառքից , ի վերջո կարող են կանգնել բիզնես գործունեության նեղացման կամ առհասարակ դադարեցման առաջ, մյուս կողմից առաջացնում է անարդարության մթնոլորտ բիզնես միջավայրում, ինչը մեծ հարվածի առիթ է նախ հայրենական, ապա օտարերկրյա ներդրողի համար: Իսկզբանե նշենք, որ առաջարկվող նախագծի ընդունման պարագայում հակառակ էֆեկտը չենք ունենա խոշոր բիզնեսի համար, քանի որ վերջիններիս համար խոշոր ծախսերն արդարացնող այլ փոխհատուցող միջոցներ կան, մասնավորապես՝ գազի կամ հոսանքի տարբերակված դրույքաչափերը:
Նախագծով առաջարկվող փոփոխությունների ընդունման պարագայում փոքր և միջին բիզնեսի գործունեությունը խթանող լրացուցիչ խողովակներ կբացվեն՝ ի դեմս արդարության մթնոլորտի վերականգնման ու փոքր բիզնեսից ստացվող շահույթի մեծացման:
Հավելենք, որ օրենքի նախագիծը դրական  գնահատականների արժանացավ Ազգային ժողովում, ուստի սպասելի է, որ այն կընդունվի:

Налоговые льготы станут стимулом развития для малого и среднего бизнесов
Слабыми ветвями экономики Армении являются области среднего и малого бизнесов. Несмотря на то, что длительное время малый и средний бизнес находятся в центре всеобщего внимания, имеющиеся недостатки являются помехами для более динамичного развития области. В качестве основного фактора, мешающего развитию, много говорится о недостаточной доступности условий кредитования для начинающих бизнесменов (несмотря на наличие льготных кредитов, хозяйственные субъекты недовольны их ставками). Вторая группа вопросов, конечно, касается налоговой среды: высокие налоги и неравные условия для малого и среднего бизнесов.
26-го сентября в НС РА обсуждались поправки к проекту закона РА "О местных налогах и выплатах". Основной докладчик, первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян представил содержание предложенных поправок. В частности, речь шла о размерах пошлин на разрешение организации торговли товарами, которые на сегодняшний день являются едиными для всех – будь то маленький магазинчик или большой супермаркет. По проекту предлагается диференцировать размеры пошлин на торговлю в соответствии с физическими размерами объекта.
Получается, что, согласно действующему закону, все виды торговых субъектов облагались налогом единым образом, без учета их торгового потенциала. Такой подход с одной стороны наносит большой урон торговым точкам с маленьким оборотом, заставляя их постепенно отказываться от продажи того или иного товара, что в конце концов приводит к сужению или вообще к прекращению их деятельности. С другой стороны – создается атмосфера несправедливости в бизнес-среде, что является большим ударом в первую очередь для отечественного, а затем и зарубежного инвесторов. Сразу же отметим, что в случае принятия предлагаемого проекта, для крупного бизнеса не будет обратного эффекта, поскольку для последних есть оправдывающие и компенсирующие средства при высоких расходах, в частности, – дифференцированные расценки на газ и электроэнергию.
В случае принятия предложенных поправок откроются дополнительные возможности, стимулирующие деятельность малого и среднего бизнесов, в частности, речь идет о восстановлении атмосферы справедливости и об увеличении доходов.
Добавим, что проект закона получил положительные оценки в Национальном Собрании РА, следовательно, скоро можно ожидать и его принятия.