«Հյուսիսային հոսք- 2» -ի ցամաքային ենթակառուցվածքները կկառուցեն ԵՄ ընկերությունները
Եվրոպական ընկերությունները ԵՄ Սահմանադրության համապատասխան, կզբաղվեն «Հյուսիսային հոսք- 2» գազամուղից գազի մատակարարմանն անհրաժեշտ ցամաքային ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքներով: Այդ մասին փոխանցում է gazeta.ru-ն՝ հղվելով «Գազպրոմ» ընկերության նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Մեդվեդևի հայտարարությանը:
«Այս կապակցությամբ Գերմանիայի տարնսպորտային օպերատորները համաձայնեցնում են իրենց գործողությունները կարգավորող մարմնի՝ Ֆեդերալ ցանցային գործակալության հետ»,- մասնավորապես նշել է Մեդվեդևը:
Մեդվեդևը նաև հիշեցրել է, որ «Հյուսիսային հոսք-2» նախագծի անդամ բոլոր եվրոպական կազմակերպությունները (BASF/Wintershall, ENGIE, Uniper, OMV և Shell) հաստատել են իրենց պատրաստակամությունն՝ աջակցել նախագծի իրականացմանը:

Наземную инфраструктуру для "Северного потока - 2" построят компании ЕС
Европейские компании в соответствии с законодательством ЕС займутся строительством наземной инфраструктуры для транспортировки газа из газопровода "Северный поток - 2". Об этом сообщает РИА "Новости" со ссылкой на зампредседателя правления "Газпрома" Александра Медведева, передает gazeta.ru.
"Наземная инфраструктура для транспортировки газа из "Северного потока - 2" будет строиться европейскими компаниями в полном соответствии с требованиями энергетического, антимонопольного и экологического законодательства ЕС. В этой связи германские транспортные операторы координируют свои действия с регулирующим органом - Федеральным сетевым агентством", - рассказал он в интервью корпоративному изданию.
Медведев напомнил, что все пять европейских компаний, которые вместе с "Газпромом" являются участниками "Северного потока -2" (BASF/Wintershall, ENGIE, Uniper, OMV и Shell), подтвердили свою поддержку и намерение реализовать этот проект.