Քերին խորհուրդ է տվել Թրամփին բանակցություններից առաջ խորհրդակցել Պետդեպի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին խորհուրդ է տվել մինչ օտարերկրացի առաջնորդների հետ շփվելը խորհուրդներ հարցնել Պետդեպից, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
«Մեզ հետ կապ չեն հաստատել այդ բանակցություններից որևէ մեկից առաջ։ Մեզ չեն խնդրել տրամադրել թեզեր», - հայտարարել է Քերին մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ ճիշտ կլիներ հարցնելը մարդկանց, ովքեր տվյալ պաշտոնում աշխատել են տևական ժամանակ։ Նա ափսոսանք է հայտնել, որ նման բան տեղի չի ունեցել։
Օրերս Թրամփը հեռախոսազրույց էր ունեցել Թայվանի առաջնորդի հետ, որից հետո Չինաստանի ԱԳՆ-ը նոտա էր հղել ԱՄՆ-ին։

Керри посоветовал Трампу спрашивать совета перед звонками
Госсекретарь США Джон Керри посоветовал избранному президенту Дональду Трампу обращаться за советом к Госдепартаменту прежде, чем связываться с лидерами иностранных государств, передает Корреспондент
"Никаких контактов с нами перед его предыдущими разговорами не было. Я думаю, важно спрашивать советы, следовать им или нет – это другой вопрос. Это ценно, рекомендую ему узнавать текущее состояние конкретных вопросов", – сказал он.
На днях Дональд Трамп провел телефонный разговор с президентом Тайваня Цай Инвэнь. Контакт такого уровня произошел впервые с 1979 года. В МИД Китая заявили о недопустимости военных контактов между США и Тайванем.