ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը ՀՀ-ԵՄ քաղաքական հարաբերությունների վրա ազդեցություն չի ունենալու. Ա.Կարապետյան
2016 թվականը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների տեսակետից եղել է հետևողական աշխատանքի և որոշակի առաջընթացի տարի: Այս մասին այսօր «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Աննա Կարապետյանը:
«2016-ին անցկացվել են քաղաքական բանակցություններ 6 փուլով, որոնց շրջանակում ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագիրը քաղաքական բաղադրիչով արդեն համաձայնեցված է: Ընդհանուր առմամբ, այդ բաղադրիչը կրկնելու է Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական բաղադրիչին, ուստի կարող ենք ասել, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները էական փոփոխություններ չեն կրելու, և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների քաղաքական կողմի վրա էական որևէ ազդեցություն չի ունենալու», - նշել է Աննա Կարապետյանը:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական հարաբերություններին, ապա փորձագետն արձանագրեց, որ նոր համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, դեռևս չհամաձայնեցված որոշ դրույթներ կան: «Անցկացվել են 5 փուլով բանակցություններ: Նախատեսվում է, որ դրանք կավարտվեն 2017 թվականի գարնանը, և գարնանը հնարավոր կլինի ստորագրել ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիր», - նշեց փորձագետը:
Միևնույն ժամանակ, այժմ խորհրդակցություններ են անցկացվում, որպեսզի մեկնարկեն վիզաների ազատականացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, Եվրահանձնաժողովը դեկտեմբերին մանդատ տրամադրեց, որպեսզի մեկնարկեն ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները ԵՄ ավիացիոն տարածքին միանալու շուրջ, ինչը հնարավորություն կստեղծի եվրոպական ընկերությունների համար ոչ միայն ավիափոխադրումներ իրականացնել Հայաստանից իրենց երկիր, այլ նաև երրորդ երկրներ, հավելեց Աննա Կարապետյանը:
«Ամփոփելով տարին՝ կարող ենք ասել, որ եթե գարնանը այս բանակցությունները հանգեն իրենց վերջակետին, ինչն այսօր առավել քան հավանական է թվում, ստորագրվի նոր պայմանագիրը, վավերացվի և սկսի արդյունավետ կերպով իրականացնել, ապա մենք կկարողանանք ասել, որ Հայաստանի կողմից մշտապես հայտարարվող «և-և»-ի քաղաքականությունը հասել է իր արդյունքին», - նշեց փորձագետը:

Anna Karapetyan: EU-RA New Agreement Will be a Good Manifestation of Armenia's "And-And" Policy
During a press conference in "Novosti-Armenia" media center the expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research Anna Karapetyan noted that in the context of the EU-Armenia relations, 2016 was a year of consistent work and some progress.
"In 2016 political negotiations in six phases were conducted and there is already a consensus reached on the EU-RA framework agreement with its political component. In general this component will duplicate the political component of the Association Agreement. This means that the RA-EU relations will not undergo essential changes and our membership to the EAEU will not have an essential impact on the political side of the RA-EU relations," Anna Karapetyan noted .
As for the economic relations, the expert stated that the negotiations on the economic component of the agreement continue and there are several aspects not agreed yet.
"So far 5 phases of the negotiations have been conducted. They are planned to end in the spring of 2017 and at that time it will be possible to sign the new RA-EU agreement," noted the expert.
"Simultaneously there are consultations ongoing to start the negotiations on visa liberalization. In December the European Commission gave a mandate to start the RA-EU negotiations for Armenia to join European Common Aviation Area. This will become an opportunity for the European companies not only to organize flights from Armenia to their country, but also to third countries," Anna Karapetyan stated.
"Summing up the year we can state that if in spring these negotiations reach an end point, which seems more than possible today, a new agreement is signed and is implemented productively, we can state that the policy of "and-and" always pursued by Armenia gave its results," the expert added.