Էրդողանը զգուշանում է Սևրի պայմանագրից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ իր ազգայնական կոչերը հնչեցնելիս հիշել է Սևրի պայմանագիրը: Հիշեցնենք, որ 1920 թվականին Առաջին աշխարհամարտում Օսմանյան կայսրության նկատմամբ հաղթանակ տանելուց հետո դաշնակից երկրները նրա պարտված իշխանությունների հետ ստորագրեցին պայմանագիր, որը կայսրության տարածքը բաժանեց եվրոպական ազդեցության գոտիների: Սևրի պայմանագրով, Անատոլիայից հատվածներ տրվեցին հույներին, հայերին, քրդերին, ֆրանսիացիներին, բրիտանացիներին և իտալացիներին: Պայմանագրի համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ներառեր պատմական Հայաստանի տարածքների զգալի մասը:
«Եթե մենք կանգ առնենք այս վճռական պահին, երբ փորձ է արվում վերակազմավորել աշխարհը և մեր տարածաշրջանը, մենք ստիպված կլինենք առարեսվել Սևրի պայմանագրին», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Azbarez-ը:
Թուրքիայի նախագահը նաև անդրադարձել է այն կորուստներին, որոնք Թուրքիան կրել է Լոզանի պայմանագրով (1923 թվականին կնքված Լոզանի պայմանագիրը սահմանում է ժամանակակից Թուրքիայի Հանրապետության սահմանները: Պայմանագրի համաձայն` Թուրքիան հրաժարվում էր Օսմանյան կայսրության մյուս հատվածների նկատմամբ իր պահանջներից): «Մենք այն ազգն ենք, որը մինչ այժմ ապրում է՝ զղջալով նրա համար, ինչ կորցրել Լոզանում:  Անկեղծ ասած, Թուրքիան Առաջին աշխարհամարտից հետո իր ամենամեծ պայքարի միջով է անցնում: Սա պայքար է պահպանելու մեկ ազգ, մեկ հայրենիք, մեկ պետություն», - հայտարարել է Էրդողանը:
Վերջին շրջանում Էրդողանը հաճախ է հիշում այս պայմանագրերի մասին: Էրդողանը կարծում է, որ Լոզանի պայմանագիրը «ոչ սուրբ գրություն է, ոչ էլ սուրբ գիրք», հետևաբար, այն կարող է վերանայվել՝ «Թուրքիայի համար ավելի լավ գործարք ապահովելու լույսի ներքո»: Ավելի վաղ Էրդողանը բաց տեքստով հայտարարել էր, որ Թուրքիայի «ֆիզիկական սահմանները չեն համապատասխանում նրա սրտի սահմանների հետ»: Հետևաբար, Թուրքիան չի կարող անտարբեր լինել այնպիսի տարածաշրջանների և երկրների հանդեպ, ինչպիսիք են Իրաքը, Սիրիան, Լիբիան, Ղրիմը, Ղարաբաղը,  Բոսնիան, Վրաստանը, Ուկրաինան, Բալկանները, Հյուսիսային Աֆրիկան և «մյուս եղբայր տարածաշրջանները»:

Erdogan Fears the Treaty of Sevres
Тurkish President Recep Tayyip Erdogan once again remembered the Treaty of Sevres. The document was signed in 1920 between the Ottoman Empire and the Allied Powers after World War I. A significant provision of the document was the inclusion of the Wilsonian Mandate for Armenia, which envisioned a Republic of Armenia that included much of its historic territory.
"At this critical time, when there are attempts to restructure the world and our region, if we stop, we will find ourselves facing Sevres conditions," said Erdogan, Asbarez reports.
Turkish President also spoke about the losses suffered by Turkey after the Treaty of Lausanne, signed in 1923, which defines the boundaries of modern Turkey. According to the agreement, Turkey refused its claims over other parts of the Ottoman Empire. "We are a nation that still lives with the sorrows of what we lost at Lausanne. To speak frankly, Turkey is going through its greatest struggle since the War of Independence. This is a struggle to preserve a single nation, a single homeland, a single state," Erdogan said.
Turkish President remembers about these treaties quite often. He says the Treaty of Lausanne should be reviewed and become a subject of negotiations. Turkish President insists "the Treaty of Lausanne is neither holy scripture, nor the holy book", and should be reexamined in light of securing a better deal for Turkey. Earlier Erdogan openly stated that "the physical boundaries do not correspond to the borders of Turkey’s heart." Thus, Turkey cannot remain indifferent to such regions and countries such as Iraq, Syria, Libya, Crimea, Karabakh, Bosnia, Georgia, Ukraine, the Balkans, North Africa and "other brother regions."