Պակիստանը Իսրայելին սպառնացել է միջուկային զենքով
Իսրայելի և Պակիստանի պաշտոնական անձանց միջև Twitter-ում վիճաբանություն է առաջացրել սուտ լուրի պատճառով, հաղորդում է The Guardian-ը։
Պակիստանի ՊՆ նախարար Հավաջ Մուհամադ Ասիֆը Twitter-ի իր էջում հիշեցրել է Իսրայելին այն մասին, որ Պակիստանը ևս միջուկային գերտերություն է այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի 20-ին AWD News կայքում հրապարակվել է հոդված հետևյալ խորագրով՝ «Իսրայելի պաշտպանության նախարար․ եթե Պակիստանը զորք մտցնի Սիրիա ցանկացած պատրվակով, մենք կոչնչացնենք այդ երկիրը միջուկային հարվածով»։
Իսրայելի ՊՆ-ն ավելի ուշ մեկնաբանել էր իրավիճակը՝ այն որակելով որպես «սուտ» և ընդգծել, որ գերատեսչությունը երբեք նման հայտարարություն չի արել։
Նշենք, որ Պակիստանը միջուկային տերությունների ակումբին միացել է 1998 թվականին, իսկ Իսրայելն երբեք պաշտոնապես չի հաստատել, ոչ էլ հերքել է միջուկային զենք ունենալը:

Пакистан пригрозил Израилю ядерным оружием
Официальные лица Израиля и Пакистана вступили в спор в соцсетях из-за так называемых фейковых новостей, сообщает Интерфакс со ссылкой наThe Guardian.
Несмотря на то, что поводом послужила выдуманная новость, министр обороны Пакистана Хаваджа Мухаммад Асиф в резкой форме напомнил Израилю, что у его страны есть ядерное оружие.
"Израильский министр обороны угрожает ядерным возмездием в связи с предполагаемой ролью Пакистана в борьбе против ИГ в Сирии. Израиль забывает, что у Пакистана тоже есть ядерное оружие", - написал он.
Такой жесткий ответ вызвала выдуманная публикация под заголовком "Министр обороны Израиля: если Пакистан пошлет войска в Сирию под любым предлогом, мы уничтожим эту страну ядерным ударом", которая появилась на сайте AWD News 20 декабря.
Израильское минобороны ранее прокомментировало публикацию, назвав ее выдумкой и подчеркнув, что глава ведомства никогда не говорил ничего подобного.