Ավստրալիայում նախարարը հրաժարական է տվել պետության հաշվին ուղևորությունների պատճառով
Ավստրալիայի առողջապահության և սպորտի նախարար Սյուզան Լին իր շուրջ ծագած սկանդալի ֆոնին հրաժարական է տվել: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ նա մի քանի ծառայողական ուղևորություններ է կատարել, որոնց ընթացքում զբաղվել է ոչ թե պետական գործերով, այլ՝ անշարժ գույքի փնտրտուքներով, գրում է BBC-ն:
«Ավստրալացիներն իրավունք ունեն հուսալու, որ քաղաքական գործիչները խնայողաբար են ծախսում հարկատուների գումարները, իսկ պետական ռեսուրսները օգտագործվում են էթիկ կերպով», - հայտարարել է կառավարության ղեկավարը:
Նշենք, որ նմանատիպ սկանդալներն Ավստրալիայում վերջին տարիներին հաճախակիացել են: Այս պատճառով Ավստրալիայի վարչապետն որոշել է ստեղծել անկախ մարմին, որը պետք է հետևի խորհրդարանականների ծախսերին:

В Австралии министра уволили из-за поездок за счет государства
Министр здравоохранения и спорта Австралии Сьюзан Ли совершила несколько служебных поездок, в ходе которых, как выяснилось, она занималась не государственными делами, а поисками недвижимости на курорте Голд-Кост в штате Квинсленд. Это стоило ей должности. В результате разгоревшегося скандала она ушла в отставку, передает BBC.
"Австралийцы вправе рассчитывать на то, что политики бережно тратят деньги налогоплательщиков и в любое время гарантируют, что их рабочие расходы эффективны, а государственные ресурс используются этично", - сказал глава австралийского правительства.
Подобные скандалы не раз случались в Австралии в последние годы. Поэтому премьер Австралии решил создать независимый орган, который должен наблюдать за расходами парламентариев.