Ինչու՞ Ալիևը պաշտոնանկ արեց իր հավատարիմ նախարարներից մեկին. պարզաբանում է ադրբեջանագետը
Հարևան Ադրբեջանում փետրվարի 13-ին պաշտոնանկ արվեց Տրանսպորտի նախարար Զիյա Մամեդովը: Ավելին, ըստ Իլհամ Ալիևի հրամանագրի, Տրանսպորտի նախարարությունը լուծարվելու է, իսկ դրա փոխարեն կստեղծվի Տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարություն: Ադրբեջանում տեղի ունեցող այս փոփոխությունների պատճառների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ադրբեջանագետ, պ.գ.թ. Տաթև Հայրապետյանի հետ:
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի ամենահայտնի նախարարներից մեկը Զիյա Մամեդովը ազատվել է իր զբաղեցրած պաշտոնից: Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞վ է պայմանավորված Ալիևի նման որոշումը:
-Իրավացի եք, Տրանսպորտի նախարար Զիյա Մամեդովը Ադրբեջանի ամենահարուստ, ազդեցիկ և կոռումպացված նախարարներից մեկն է, ով այդ պաշտոնը զբաղեցրել է դեռևս հայր Ալիևի նախագահության ժամանակաշրջանից՝ 2002 թվականից: Փաստորեն, 15 տարի անց Ալիևի հրամանով նա ազատվում է զբաղեցրած պաշտոնից: Ավելին, նրա ղեկավարած նախարարությունը վերացվում է և փոխարենը ձևավորվում է Տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարություն, որի ղեկավարությունը Կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող ՌամինԳուլուզադեն: Վերջինս այդ պաշտոնը ստանձնել էր 2016 թ. հունվարից:
Մամեդովիպաշտոնանկությանը անդրադառնալիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի քանի հանգամանք: Նախ՝ փոխնախագահի պաշտոնի համար ընթացող պայքարը նախագահի աշխատակազմի ղեկավար ՌամիզՄեհտիևի և առաջին տիկին ՄեհրիբանԱլիևայիմիջև, սա նաև մրցակցություն է առավել ազդեցիկ նախիջևանյան և Փաշաևներիկլաններիիմիջև: Փոխնախագահի պաշտոնի համար ամենից հավանական թեկնածուն, իհարկե, ՄեհրիբանԱլիևան է, այդուհանդերձ, նրա նշանակումը հնարավորինս «անցավ» դարձնելու համար անհրաժեշտ է պետական ապարատը համալրել Փաշաևների կադրերով, որոնցից է ՌամինԳուլուզադեն, ով մոտ 10 տարի աշխատել է ՄեհրիբանԱլիևայի ղեկավարած «ՀեյդարԱլիևի հիմնադրամ»-ում: Մինչդեռ ՄամեդովըՄեհտիևականկադրերից էր: Բացի այդ, որոշ ադրբեջանցի տնտեսագետների կարծիքով, Զիյա Մամեդովի հեռացումը և երկու նախարարությունների միավորումը պայմանավորված է երկրի առջև ծառացած տնտեսական լուրջ խնդիրներով և պետական ապարատի օպտիմալացման անհրաժեշտությամբ: Կա մեկ տեսակետ ևս՝ հնարավոր է Մամեդովին առաջիկայում նոր պաշտոն տրվի, նա, մասնավորապես, կարող է զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը: Անգամ նման նշանակման դեպքում, սահմանադրական վերջին փոփոխություններից հետո վարչապետի պաշտոնը որևէ էական դերակատարում չունի Ադրբեջանում և ձևական բնույթ է կրում:
- Իսկ հնարավո՞ր է, արդյոք, որ Մամեդովը հանդես է եկել նախագահի դեմ, և պաշտոնանկությունը յուրատեսակ պատիժ է՝ ուղղված նրա դեմ:
-ՄամեդովըԱլիևի ամենահավատարիմ կադրերից է, ես չեմ կարծում, որ նա որևէ գործողություն կծավալեր՝ ուղղված նախագահի իշխանության դեմ: Իր պաշտոնանկությունից հետո ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Մամեդովը նշել էր, որ սխալ է համարում քննարկել նախագահի որոշումները: Իսկ այն հարցին, թե արդյո՞ք իրեն նոր պաշտոնի կնշանակեն, թե՞ ոչ, Մամեդովը ասել է, որ ինքը ևս չգիտի, թե ինչ կլինի իր հետ:
Կցանկանայի նշել մի կարևոր հանգամանք ևս: Նրա որդին՝ Անար Մամեդովը ակտիվ լոբբիստական գործունեություն էր իրականացնում ԱՄՆ-ում: Նա 2011-ին հիմնադրած «Ադրբեջանա-ամերիկյան ալյանս» լոբբիստական կազմակերպության միջոցով մեծաքանակ գումարներ էր ծախսում ԱՄՆ-ում: Այդուհանդերձ, 4 տարվա ընթացքում ծախսելով 12,8 միլիոն դոլար Մամեդովըորևէ էական հաջողության չհասավ, և 2015-ից կազմակերպությունը փաստացի դադարեցրեց իր գործունեությունը: 2016 թվականի վերջին հայտնի դարձավ նաև, որ ԱՄՆ նոր նախագահ ԴոլանդԹրամփը դադարեցնում է իր գործունեությունը և ծրագրերի իրագործումը Ադրբեջանում, դրանով նաև կանխվեց Trumptower հյուրանոցային համալիրի կառուցման ավարտն ու բացումը Բաքվում, որը ևս իրականացնում էր Անար Մամեդովը: Ուստի, բացառված չէ, որ Զիյա Մամեդովի հեռացումը նաև նրա որդու ծավալած լոբբիստական գործունեության ձախողման և բիզնես անհաջողությունների հետևանք է:

Азербайджановед: почему Алиев отправил в отставку одного из преданных ему министров?
В соседнем Азербайджане 13-го февраля был отправлен в отставку министр транспорта Зия Мамедов. Более того, по указу Ильхама Алиева, министерство транспорта было расформировано, а вместо него будет создано министерство транспорта, связи и высоких технологий.
О причинах подобных изменений в Азербайджане ИАА “Армедиа” побеседовало с азербайджановедом, к.и.н. Татев Айрапетян.
- На днях стало известно, что один из самых известных министров Азербайджана Зия Мамедов был освобожден с занимаемой должности. По Вашему мнению, чем обусловлено подобное решение Алиева?
- Вы правы, министр транспорта Зия Мамедов является одним из самых богатых, влиятельных и коррумпированных министров в Азербайджане, и он занял эту должность еще при президенстве отца Алиева, с 2002-го года. Фактически, 15 лет спустя, он по приказу Ильхама Алиева освобождается с занимаемой должности. Более того, расформировано руководимое им министерство и вместо него создано министерство транспорта, связи и высоких технологий, руководить которым будет Рамин Гулузаде. Последний вступил в эту должность в январе 2016-го года.
Обращаясь к отставке Мамедова, необходимо учитывать несколько обстоятельств. Во-первых, это борьба за пост вице-президента между руководителем администрации президента Рамизом Мехтиевым и первой леди Мехрибан Алиевой. Этот факт является также элементом соперничества между наиболее влиятельными кланами – нахичеванским кланом и кланом Пашаевых. Наиболее вероятным кандидатом на пост вице-президента, конечно, является Мехрибан Алиева. Тем не менее для того, чтобы сделать ее назначение наиболее безболезненным, необходимо дополнить государственный аппарат кадрами Пашаевых, одним из которых является Рамин Гулузаде, который около десяти работал в руководимом Мехрибан Алиевой “Фонде Гейдара Алиева”. Между тем, Мамедов являлся кадром Мехтиева. Кроме того, по мнению некоторых азербайджанских экономистов, удаление Зии Мамедова и объединение двух министерств обусловлено вставшими перед страной серьезными экономическими проблемами, а также необходимостью оптимизировать госаппарат. Есть и другое мнение: возможно, в будущем Мамедову будет предложена новая должность. В частности, он может занять пост премьер-министра. Но и в случае подобного назначения, после последних конституционных реформ, пост премьер-министра в Азербайджане не будет играть какой-либо существенной роли и будет носить формальный характер.
- Возможно ли, что Мамедов выступил против президента и его отставка является своеобразным наказанием?
- Мамедов является одним из преданных Алиеву кадров, и я не склонна думать, что он мог бы осуществить какие-либо действия против власти президента. После своей отставки, в интервью, данном азербайджанским СМИ, Мамедов отметил, что считает неверным обсуждать решения президента. А на вопрос "назначат его на новый пост или нет?" Мамедов сказал, что он также не знает, что будет с ним.
Хотелось бы отметить одно важное обстоятельство. Сын бывшего министра Анар Мамедов осуществляет активную лоббистскую деятельность в США. Через основанный им в 2011-ом году “Азербайджано-американский альянс” он тратит большие суммы в США. Тем не менее, потратив за четыре года 12.8 миллионов долларов, Мамедов не достиг каких-либо существенных успехов, и в 2015-ом организация фактически прекратила свою деятельность. В конце 2016-го года стало известно, что новый президент США Дональд Трамп прекратил свою деятельность и реализацию программ в Азербайджане, почему и было приостановлено завершение строительства и открытие в Баку гостиничного комплекса Trumptower, что также осуществлялось Анаром Мамедовым. Следовательно, не исключено, что отставка Зии Мамедова является также следствием провалившейся лоббистской и бизнес-деятельности его сына.