«Ելք» դաշինքը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Էդմոն Մարուքյանի հետ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը «Ելք» դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորող «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հետ:
-  Պարո՛ն Մարուքյան, կառանձնացնե՞ք Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական 3 հիմնական գերակայությունները:
-   Դաշինքի ծրագրում արտաքին քաղաքական գերակայությունները որպես այդպիսին նշված չեն, բայց կարող եմ առանձնացնել, թե ինչին ենք մենք շատ մեծ նշանակություն տվել: Առաջինը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված մեր մոտեցումն է, որը խարսխվում է ուժեղ Հայաստանի վրա: Մենք պնդում ենք, որ ԼՂ, այս պահին արդեն նոր Սահմանադրությամբ Արցախի հիմնախնդրի կարգավորումը չպետք է քննարկման առարկա լինի զիջումների համատեքստում, և մենք պնդում ենք, որ Ադրբեջանում որևէ քաղաքական ուժի, քաղաքական գործչի, իշխանության ներկայացուցչի կողմից որևէ զիջման մասին խոսակցություն չկա: Մենք գտնում ենք, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հայանպաստ լուծումը գտնվում է Հայաստանի տնտեսության զարգացման, Հայաստան պետության զարգացման և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական և քաղաքական խախտված հավասարակշռությունը վերականգնելու մեջ: Մինչև այդ հավասարակշռությունը չվերականգնվի, մինչև Հայաստան պետությունը չուժեղանա այդ համատեքստում, Ղարաբաղյան հակամարտության հայանպաստ լուծում մենք որևէ կերպ չենք պատկերացնում և զիջումների մասին որևէ խոսակցություն ո՛չ մեր ծրագրում, ո՛չ էլ մեր հռետորաբանությունում գոյութուն չունի:
Երկրորդ ուղղությունը կասեցված եվրոպական ինտեգրացիան է: Գիտեք, որ Հայաստանն անկախության հռչակագրի ընդունումից հետո սկսել է եվրոպական ինտեգրացիան. ՀՀ Անկախության հռչակագրում դրա հիմքերը դրված են: 2001թ, Հայաստանը դարձել է Եվրոպայի Խորհրդի անդամ՝ ընդունելով եվրոպական դատարանի իրավազորությունը, վավերացնելով մարդու իրավունքների բնագավառում Եվրոպայի Խորհրդի փաստաթղթերը և շարունակել եվրոպական ինտեգրացիան մինչև 2013թ., երբ արդեն չորս ու կես տարի բանակցվում էր Ասոցացման համաձայնագիրը, Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագիրը: «Ելք» դաշինքի ծրագրում առանձին կետով նշված է, որ Դաշինքն, իշխանություն ստանալու պարագայում, վերսկսելու է Եվրոպական Միության հետ Ասոցացման համաձայնագրի և Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունները:
Երրորդ ուղղությունը ավելի մոտ հարևանների հետ կապված ուղղությունն է, կոնկրետ ԵԱՏՄ պետություններ, Հայաստան-ԵԱՏՄ հարաբերություններ և ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարաբերությունները: Առևտրատնտեսական համատեքստում առանձին կետով մենք հայտարարում ենք, որ Հայաստանի ազգային շահերից չի բխել անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը և այդ անդամակցությունը, ըստ էության, վնասել է մեր պետության տնտեսության զարգացմանն ու Արցախի խնդրի հայանպաստ լուծման գործընթացին: ՀԱՊԿ-ի հետ կապված ուղղությունն արդեն արտաքին անվտանգության հետ կապված ուղղությունն է, և Դաշինքն ունի տեսլական առ այն, որ մենք պետք է արտաքին անվտանգությունն ապահովելու այլընտրանքներ փնտրենք, այսինքն՝ մենք պնդում ենք և հայտարարում, որ ՀՀ արտաքին անվտանգության այսօրվա գործող համակարգը չի բավարարում մեզ և չի ապահովում Հայաստանի արտաքին անվտանգությունն ու ունի բազմաթիվ մարտահրավերներ: Այդ համատեքստում մենք հայտարարում ենք, որ իշխանության գալու պարագայում սկսելու ենք արտաքին անվտանգության այլընտրանքների փնտրտուքը: Արտաքին քաղաքական դիսկուրսի տեսանկյունից այս երեք ուղղություններն են, որ ես կարևորեցի առանձնացնել:
- Անցած քսան տարիները պետք է օգտագործվեին Հայաստանի հզորացման, ռազմաքաղաքական ուժի հզորացման և կայունացման վրա, որի արդյունքում չէին կարող լինել այնպիսի բանակցություններ, որտեղ խոսվեին միակողմանի փոխզիջումների մասին, որի արդյունքում չէին կարող լինել Հայաստանում նմանատիպ քննարկումներ, որ «եկեք հողեր զիջենք և դրա դիմաց ստանանք խաղաղություն» բանաձևեր առաջարկվեր: Գտնում ենք, որ ընդհանրապես այսօրվա կարգավորման գործընթացը մեզ չի կարող բավարարել, չի կարող լինել գործիք, և դա է պատճառը, որ մենք ասում ենք, որ փոխզիջումների մասին խոսք չի կարող լինել: Հայաստանի մեջ է, ըստ էության, Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը, պետք չէ այն այլ տեղեր փնտրել:
- Մենք հստակ ունենք ամրագրված կետ կոնկրետ այս խնդրի հետ կապված և մենք պնդում ենք, որ մինչ օրս ունեցած թեզը՝ առանց նախապայմանների Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերականգնումը, պետք է պահել, բայց ակտիվ օրակարգում պահել: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ներկայիս որևէ քայլ չունենալը, կամ սառեցված լինելը (որովհետև արձանագրություններից հետո որևէ քայլ չկա) նաև կախված է երկու երկրների առաջնորդներից, այսինքն` leadership-ի  խնդիր կա, եթե լինի առաջնորդության փոփոխություն, այդ ժամանակ քաղաքական գործիչները նոր տեսլականով կկարողանան հասնել նրան, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորվեն:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, ապա քանի որ այդ հարցն աներկբա գոյություն ունի առհասարակ ամբողջ հայ ազգի մոտ՝ որպես լոբբինգ արվող հարց, դրան առանձին գլուխներ չենք նվիրել ծրագրում: Մենք գտնում ենք, որ այստեղ իրավական մեխանիզմները բավարար չափով չեն օգտագործվել այդ խնդրի միջազգային հանրայնացման և ճանաչման գործընթացում: Մենք աշխատել ենք միայն ժողովրդական դիվանագիտության շրջանակներում խնդիրն առաջ մղելու մասով՝ օրինակ խորհրդարաններում բանաձևեր ընդունելու տեսքով, բայց մենք, օրինակ, թուրքական դատարանները չենք օգտագործել Թուրքիայի ներսում հայցեր հարուցելու գործընթաց սկսելու և այն ՄԻԵԴ հասցնելու ուղղությամբ: Այս իմաստով հույներից, եզդիներից շատ բան ունենք սովորելու, ովքեր Եվրոպական դատարանում Թուրքիայի դեմ անընդհատ մարտահրավերներ են նետում: Մենք կարծում ենք, որ իշխանություն ունենալու պարագայում պետք է այս ուղղությամբ զարկ տանք Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի հանրայնացման գործին: Իրավական ճանապարհներով պետք է ավելի շատ գործ անենք:
1. Ինչպիսի՞ մոտեցում ունեք ՀՀ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-ԱՄՆ, ՀՀ-ՌԴ, ՀՀ-Վրաստան, ՀՀ-Իրան ՀՀ-եվրոպական առանձին երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
-         Դաշինքի ծրագրում ունենք ամրագրած, որ և՛ հարևան պետությունների՝ Վրաստան, Իրան, և՛ Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի Դաշնության, Չինաստանի, Հնդկաստանի, ԵՄ առանձին պետությունների հետ փոխշահավետ բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանման և զարգացման կողմնակիցն ենք և այս առումով տարբերություններ չունենք:
Իրանի  հետ կապված առանձին մոտեցումներ ունենք, որ Հայաստանը պետք է կարողանա իրանական գազից օգտվել և դառնալ իրանական գազի տարանցիկ երկիր, սրա հետ կապված ծրագրում առանձին կետ ունենք: ԵՄ հետ համագործակցության առումով պատասխանեցի արդեն, որովհետև, եթե մենք գնում ենք Ասոցացման համաձայնագրի և Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունների վերսկսմանը, կարծում եմ ինտեգրացիոն գործընթացի հետ կապված հարցի պատասխանը տրված: Բրյուսելում ավարտված բանակցությունները շրջանակային համաձայնագրի հետ կապված են, որի տեքստին մենք ծանոթ չենք, բայց գիտենք, որ այն բավականին թույլ փաստաթուղթ է, և պարզապես փաստաթուղթ է, փաստաթուղթ լինելու համար, որպեսզի ասեն՝ ստորագրեցինք Ասոցացման համաձայնագրի փոխարեն, բայց դա երբևէ չի կարող փոխարինել  Ասոցացման համաձայնագրին, առավել ևս փոխարինել Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրին:
- Մենք գտնում ենք, որ տարածաշրջանը ժողովրդավարացման կարիք ունի, կանխատեսելիության խնդիր կա տարածաշրջանում: Նույն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում որևէ բանակցություն, պայմանավորվածություն չի կարող ամուր լինել, քանի դեռ գործ ունես մի պետության հետ, որտեղ նախագահը և նրա կինը երկրի առաջին երկու դեմքերն են, որտեղ կանոնավոր բանակը ԻՊ ահաբեկչական կազմակերպության կանոններով է կռվում: Այս հանգամանքները մեզ հուշում են այն մասին, որ տարածաշրջանի ժողովրդավարացումից է նաև կախված նույն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը, տարածաշրջանում եղած մյուս տուրբուլենտ իրավիճակները: Այս առումով տարածաշրջանային անվտանգությունը մեզ մոտ շատ անկայուն է և տեսնում ենք, որ տարածաշրջանային մակարդակում ժողովրդավարացման պրոցեսի կարիք կա:
- Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-Սփյուռք համագործակցության տեսլականը, որո՞նք պետք է լինեն ընդհանուր օրակարգի առաջնահերթությունները:
- Սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով Սփյուռքի դերակատարությունը բարձրացնել և նրանց մասնակից դարձնել, օրինակ, ներգաղթի ինչ-որ մարմին ստեղծելու գործում, օրինակ նախարարության տեսքով, որը կզբաղվի Սփյուռքից եկող ներդրումներով և ներգաղթով, և այդ մարմնի ղեկավարը կնշանակվի Սփյուռքից ձևավորված խորհրդարանին կից մի մարմնից: Նման գաղափար կա ծրագրում և դրա միջոցով մենք փորձում ենք Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները բերել ավելի բարձր մակարդակի, և ոչ միայն «փող ուզողի» դերում հանդես գալ և օգտագործել Սփյուռքի մարդկային ռեսուրսը: Նաև մի կարևոր դրույթ ենք ուզում մտցնել. նոր Սահմանադրությամբ, գիտեք, որ նախարար կարող է նշանակվել այն անձը, ով վերջին չորս տարիների ընթացքում ՀՀ քաղաքացի է և մշտապես բնակվել է Հայաստանում: Քաղաքացին նորմալ է, բայց մշտական բնակության ցենզը մենք գտնում ենք՝ պետք է հանվի, որովհետև դրանով փակում ենք Սփյուռքի գործիչների ճանապարհը Հայաստանում որևէ դերակատարություն ունենալու առումով և թույլ չենք տալիս մարդկանց, որ նրանք Հայաստանում կարողանան, օրինակ, նախարար աշխատել: Պատկերացրեք, ունենք Կառավարություն, որը ցանկանում է հայտնի սփյուռքահայ տնտեսագետների, հայտնի անձանց և մասնագետների ներգրավել, մարդկանց, ովքեր կարող են նախարար աշխատել այստեղ՝ զիջելով Սփյուռքի իրենց կյանքը, բարձր աշխատավարձերը և այլն: Բայց Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս: Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության առումով մենք նաև ամեն բան անելու ենք, որ Հայաստանը տասը միլիոն հայերի երկիր լինի: Այսինք՝ խոսքը ոչ միայն հենց անպայման այստեղ ապրելու մասին է, այլ Հայաստանի հետ իդենտիֆիկացնելու մասին: Մարդը, ով ապրում է Սիդնեյում իրեն ինչ-որ կերպ տեսնի՝ որպես Հայաստանի մի մաս և հայ լինելու, հայկական ինքնության պահպանման տեսանկյունից դիտարկվի որպես գործոն, այսինքն՝՝ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները ստանան այն ուղերձն ու ռեսուրսը Հայաստանից, որ իրենք կամ իրենց երեխաները միայն այս պետության լինելու կամ զարգանալու պարագայում կկարողանան պահպանել իրենց հայ լինելը:
- Մերձավոր Արևելքի հետ կապված Հայաստանի դերակատարությունը պետք չէ ուռճացնել, ասել, որ մենք ինչ-որ մեծ դերակատարում այնտեղ կարող ենք ունենալ, պարզապես հայկական գաղթօջախների խնդիր կա այստեղ, և որտեղ հնարավոր չէ պահպանել հայկական մշակույթն ու պաշտպանել հայերին, պետք է կարողանանք գոնե հայկական ռեսուրսը, կապիտալը ժամանակից շուտ բերել Հայաստան, և ոչ թե թողնել, որ վերջին պահին փոշու վերածվի ինչը, մեծ մասով տեղի ունեցավ Սիրիայում, դրանից առաջ որոշակի առումով Իրաքում: Ինքս էլ այցելել եմ Լաթաքիա Քեսաբի գրավման ժամանակ, այդ ամեն ինչին տեղում ծանոթացել եմ և հասկացել, թե իրականում ինչ խնդիր է, և մենք ընդհանրապես ինչ դերակատարում կարող ենք ունենալ՝ որպես պետություն:

Альянс "Елк" ("Выход") и внешнеполитические приоритеты РА (эксклюзив)
Представляем интервью ИАА "Армедиа" с возглавляющим список альянс "Елк", лидером партии "Лусавор Айастан", депутатом НС РА Эдмоном Марукяном.
- Господин Марукян, представьте, пожалуйста, три основных приоритетных внешнеполитических направления Вашей политической силы.
- В программе альянса внешнеполитические приоритеты как таковые не отмечены, однако могу выделить то, чему мы придаем большое значение. Во-первых, это наши подходы, связанные с урегулированием карабахской проблемы, осью которой является сильная Армения. Мы утверждаем, что урегулирование проблемы Карабаха (на данный момент, по новой Конституции, - Арцаха) не должно быть предметом обсуждений в контексте уступок, и мы утверждаем, что в Азербайджане со стороны какой-либо политической силы, какого-либо политического деятеля, представителя власти нет и речи об уступках. Мы находим, что проармянское решение карабахской проблемы находится в развитии экономики Армении, развитии государства Армения и в восстановлении нарушенного военного и политического равновесия между Арменией и Азербайджаном. Пока не будет восстановлен этот баланс, пока государство Армения не станет сильным, в контексте сказанного мы не представляем себе какого-либо проармянского решения карабахской проблемы, и об уступках ни в нашей программе, ни в нашей риторике не может быть и речи.
Второе направление – это прерванная европейская интеграция. Известно, что после принятия декларации о независимости Армения начала европейскую интеграцию – основы этого заложены в Декларации независимости РА. В 2001-ом году Армения, приняв юрисдикцию европейского суда, ратифицировав документы Совета Европы в области прав человека, стала членом Совета Европы и продолжила европейскую интеграцию до 2013-го года, когда уже четыре с половиной года шли переговоры по Соглашению об Ассоциации, Соглашению о глубокой и всеобъемлющей торговле. В программе альянса "Елк" отдельным пунктом отмечено, что Альянс - в случае прихода к власти - возобновит переговоры с Европейским Союзом по Соглашению об Ассоциации и Соглашению о глубокой и всеобъемлющей торговле.
Третье направление связано с более близкими соседями, конкретно – со странами ЕАЭС, с отношениями Армения-ЕАЭС и ОДКБ. В торгово-экономическом контексте отдельным пунктом мы заявляем, что членство в Евразийском экономическом союзе не исходит из национальных интересов Армении и это членство, по сути, нанесло вред развитию экономики нашего государства и процессу проармянского решения проблемы Арцаха. Направление, связанное с ОДКБ, является направлением, связанным с внешней безопасностью, и у Альянса есть представление о том, что для обеспечения внешней безопасности мы должны найти альтернативы ОДКБ. Т.е. мы утверждаем и заявляем, что действующая ныне система внешней безопасности РА не удовлетворяет нас и не обеспечивает внешнюю безопасность Армении, а также содержит в себе многочисленные вызовы. В контексте сказанного мы заявляем, что в случае прихода к власти мы начнем поиски альтернатив внешней безопасности. С точки зрения внешнеполитического дискурса считаю важным выделить приведенные выше три направления.
- Прошедшие двадцать лет должны были быть использованы для усиления мощи Армении, ее военно-политической силы и на стабилизацию ситуации. После этого не могли быть возможными переговоры, на которых говорилось бы об односторонних уступках, вследствие чего в Армении не были бы возможны дискуссии типа "давайте уступим земли, против чего получим мир". Мы находим, что нынешний процесс урегулирования нас не может удовлетворять вообще, он не может быть инструментом (урегулирования), и в этом причина того, что мы говорим: об уступках не может быть и речи.
- Считаете возможным восстановление армяно-турецких отношений в ближайшей перспективе? Что в данном направлении является залогом прогресса и какие необходимо сделать шаги для международного признания Геноцида армян?
- По данному вопросу у нас есть четко зафиксированный конкретный пункт, и мы утверждаем, что существующий до сегодняшнего дня тезис – "восстановление армяно-турецких отношений без предусловий" – должен оставаться в повестке, но оставаться в активной повестке. Мы находим, что отсутствие каких-либо шагов в нынешних армяно-турецких отношениях или замораживание этих отношений (поскольку после протоколов нет никаких шагов) связано также с лидерами двух стран, т.е., есть проблема leadership. Если будет смена лидерства, то политические деятели уже на новых представлениях смогут достичь урегулирования армяно-турецких отношений.
Что касается Геноцида армян, поскольку он, бесспорно, актуален для всего армянского народа в качестве лоббируемого вопроса, ему мы не посвятили отдельные главы в программе. Мы находим, что в процессах международного охвата и признания вопроса в достаточной степени не были использованы правовые механизмы. В плане продвижения вопроса мы работали лишь в рамках народной дипломатии, например, в виде принятия резолюций в парламентах, однако мы, например, не использовали турецкие суды для начала процесса внутри Турции, а затем их доведения до ЕСПЧ. В смысле сказанного нам много есть чему поучиться у греков, езидов, которые в Европейском суде постоянно бросают вызов Турции. Нам кажется, что в случае прихода к власти мы должны приложить усилия в направлении широкого охвата процесса международного признания Геноцида. Мы больше должны работать в правовом направлении.
- Каковы Ваши подходы относительно интеграционных процессов РА? Каким Вы видите развитие двухсторонних отношений РА с США, РФ, с Грузией и Ираном, с отдельными европейскими странами?
- В программе Альянса закреплено, что мы являемся сторонниками сохранения взаимовыгодных, добрососедских и развивающихся отношений и с соседними нам странами – Грузией, Ираном, и с Соединенными Штатами, Российской Федерацией, Китаем, Индией, и с отдельными странами ЕС, и в этом плане мы не делаем разницы между ними.
В связи с Ираном у нас есть и отдельные подходы. Армения должна иметь возможность использовать иранский газ и стать транзитной страной для иранского газа. По данному вопросу в нашей программе есть отдельный пункт. По сотрудничеству с ЕС я уже сказал выше, поскольку, если мы идем на возобновление переговоров по Соглашению об Ассоциации и Соглашению о глубокой и всеобъемлющей торговле, думаю, на вопрос об интеграционных процессах ответ уже дан. Завершенные в Брюсселе переговоры связаны с рамочным соглашением, с текстом которого мы не знакомы, однако знаем, что он является достаточно слабым документом, является документом просто для того, чтобы быть документом, чтобы можно было сказать, что мы подписали его вместо Соглашения по Ассоциации, однако он никогда не сможет заменить Соглашение по Ассоциации, тем более – Соглашение о глубокой и всеобъемлющей торговле.
- Каковы представления Вашей политической силы по вопросам региональной безопасности?
- Мы находим, что регион нуждается в демократизации, есть вопросы предсказуемости в регионе. В том же контексте армяно-азербайджанских отношений никакие переговоры, договоренности не могут быть крепкими, пока имеешь дело с государством, где президент и его жена являются первыми лицами страны, где регулярная армия сражается по законам террористической организации ИГ. Эти обстоятельства нам напоминают о том, что от демократизации региона зависит решение той же карабахской проблемы, других турбулентных ситуаций в регионе. В плане сказанного региональная безопасность у нас очень нестабильна, и мы видим, что есть необходимость процесса демократизации на региональном уровне.
- Каким Вы видите развитие сотрудничества РА-Диаспора? Каковы должны быть приоритеты общей повестки отношений?
- Поднять роль Диаспоры путем конституционных реформ, сделать их участниками в создании органа, например, министерства, отвечающего за переселение армян на Родину, а также за инвестиции. Руководителя этой структуры будет назначать орган (например, при парламенте), в который войдут сами представители Диаспоры. Подобная идея есть в нашей программе и с ее помощью мы пытаемся вывести отношения Армения-Спюрк на более высокий уровень, а не только выступать в роли "просителя денег" и пользоваться человеческим ресурсом Диаспоры. Желаем также внедрить еще одно важное положение. По новой Конституции, как известно, министром может быть назначена личность, которая последние четыре года является гражданином РА и постоянно проживала в Армении. С гражданством – понятно, однако ценз постоянного проживания, мы находим, должен быть снят, поскольку он тем самым закрывает дорогу деятелям Диаспоры в плане играть какую-либо роль в Армении. Мы не позволяем людям, чтобы они в Армении, например, работали министром. Представьте, имеем правительство, которое желает желает пригласить известных экономистов диаспоры, известных личностей и специалистов – людей, которые могут здесь работать министрами, оставив в Спюрке свою жизнь, свои высокие зарплаты и т.д. Однако Конституция им этого не позволяет. В плане сотрудничества Армения-Диаспора, мы также будем делать все, чтобы Армения стала страной десяти миллионов армян. Т.е. речь идет не только о том, чтобы армяне обязательно жили здесь, но об их идентификации с Арменией. Живущий в Сиднее человек должен каким-то образом чувствовать себя частью Армении и быть армянином. С точки зрения сохранения армянской идентичности он должен рассматриваться как фактор, т.е. – наши соотечественники из Диаспоры должны получить такой посыл и ресурс из Армении, который означал бы, что только в случае ее существования и развития они или их дети смогут сохранить в себе армянина.
- Нет необходимости преувеличивать роль Армении на Ближнем Востоке, говорить о том, что мы можем играть там какую-то роль. Просто есть вопрос армянских общин, в которых невозможно сохранить армянскую культуру и армян. Мы должны суметь как можно раньше привезти в Армению хотя бы армянский ресурс, капитал, чтобы все это не стерлось в пыль, что в большей части имело место в Сирии, а до этого в определенной степени и в Ираке. Я сам был в Латакии во время захвата Кесаба – со всем этим познакомился на месте и понял, какая на самом деле задача стоит перед нами, и вообще какую роль мы можем сыграть как государство...