«Ելք» դաշինքը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Էդմոն Մարուքյանի հետ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը «Ելք» դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորող «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հետ:
-  Պարո՛ն Մարուքյան, կառանձնացնե՞ք Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական 3 հիմնական գերակայությունները:
-   Դաշինքի ծրագրում արտաքին քաղաքական գերակայությունները որպես այդպիսին նշված չեն, բայց կարող եմ առանձնացնել, թե ինչին ենք մենք շատ մեծ նշանակություն տվել: Առաջինը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված մեր մոտեցումն է, որը խարսխվում է ուժեղ Հայաստանի վրա: Մենք պնդում ենք, որ ԼՂ, այս պահին արդեն նոր Սահմանադրությամբ Արցախի հիմնախնդրի կարգավորումը չպետք է քննարկման առարկա լինի զիջումների համատեքստում, և մենք պնդում ենք, որ Ադրբեջանում որևէ քաղաքական ուժի, քաղաքական գործչի, իշխանության ներկայացուցչի կողմից որևէ զիջման մասին խոսակցություն չկա: Մենք գտնում ենք, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հայանպաստ լուծումը գտնվում է Հայաստանի տնտեսության զարգացման, Հայաստան պետության զարգացման և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական և քաղաքական խախտված հավասարակշռությունը վերականգնելու մեջ: Մինչև այդ հավասարակշռությունը չվերականգնվի, մինչև Հայաստան պետությունը չուժեղանա այդ համատեքստում, Ղարաբաղյան հակամարտության հայանպաստ լուծում մենք որևէ կերպ չենք պատկերացնում և զիջումների մասին որևէ խոսակցություն ո՛չ մեր ծրագրում, ո՛չ էլ մեր հռետորաբանությունում գոյութուն չունի:
Երկրորդ ուղղությունը կասեցված եվրոպական ինտեգրացիան է: Գիտեք, որ Հայաստանն անկախության հռչակագրի ընդունումից հետո սկսել է եվրոպական ինտեգրացիան. ՀՀ Անկախության հռչակագրում դրա հիմքերը դրված են: 2001թ, Հայաստանը դարձել է Եվրոպայի Խորհրդի անդամ՝ ընդունելով եվրոպական դատարանի իրավազորությունը, վավերացնելով մարդու իրավունքների բնագավառում Եվրոպայի Խորհրդի փաստաթղթերը և շարունակել եվրոպական ինտեգրացիան մինչև 2013թ., երբ արդեն չորս ու կես տարի բանակցվում էր Ասոցացման համաձայնագիրը, Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագիրը: «Ելք» դաշինքի ծրագրում առանձին կետով նշված է, որ Դաշինքն, իշխանություն ստանալու պարագայում, վերսկսելու է Եվրոպական Միության հետ Ասոցացման համաձայնագրի և Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունները:
Երրորդ ուղղությունը ավելի մոտ հարևանների հետ կապված ուղղությունն է, կոնկրետ ԵԱՏՄ պետություններ, Հայաստան-ԵԱՏՄ հարաբերություններ և ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարաբերությունները: Առևտրատնտեսական համատեքստում առանձին կետով մենք հայտարարում ենք, որ Հայաստանի ազգային շահերից չի բխել անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը և այդ անդամակցությունը, ըստ էության, վնասել է մեր պետության տնտեսության զարգացմանն ու Արցախի խնդրի հայանպաստ լուծման գործընթացին: ՀԱՊԿ-ի հետ կապված ուղղությունն արդեն արտաքին անվտանգության հետ կապված ուղղությունն է, և Դաշինքն ունի տեսլական առ այն, որ մենք պետք է արտաքին անվտանգությունն ապահովելու այլընտրանքներ փնտրենք, այսինքն՝ մենք պնդում ենք և հայտարարում, որ ՀՀ արտաքին անվտանգության այսօրվա գործող համակարգը չի բավարարում մեզ և չի ապահովում Հայաստանի արտաքին անվտանգությունն ու ունի բազմաթիվ մարտահրավերներ: Այդ համատեքստում մենք հայտարարում ենք, որ իշխանության գալու պարագայում սկսելու ենք արտաքին անվտանգության այլընտրանքների փնտրտուքը: Արտաքին քաղաքական դիսկուրսի տեսանկյունից այս երեք ուղղություններն են, որ ես կարևորեցի առանձնացնել:
- Անցած քսան տարիները պետք է օգտագործվեին Հայաստանի հզորացման, ռազմաքաղաքական ուժի հզորացման և կայունացման վրա, որի արդյունքում չէին կարող լինել այնպիսի բանակցություններ, որտեղ խոսվեին միակողմանի փոխզիջումների մասին, որի արդյունքում չէին կարող լինել Հայաստանում նմանատիպ քննարկումներ, որ «եկեք հողեր զիջենք և դրա դիմաց ստանանք խաղաղություն» բանաձևեր առաջարկվեր: Գտնում ենք, որ ընդհանրապես այսօրվա կարգավորման գործընթացը մեզ չի կարող բավարարել, չի կարող լինել գործիք, և դա է պատճառը, որ մենք ասում ենք, որ փոխզիջումների մասին խոսք չի կարող լինել: Հայաստանի մեջ է, ըստ էության, Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը, պետք չէ այն այլ տեղեր փնտրել:
- Մենք հստակ ունենք ամրագրված կետ կոնկրետ այս խնդրի հետ կապված և մենք պնդում ենք, որ մինչ օրս ունեցած թեզը՝ առանց նախապայմանների Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերականգնումը, պետք է պահել, բայց ակտիվ օրակարգում պահել: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ներկայիս որևէ քայլ չունենալը, կամ սառեցված լինելը (որովհետև արձանագրություններից հետո որևէ քայլ չկա) նաև կախված է երկու երկրների առաջնորդներից, այսինքն` leadership-ի  խնդիր կա, եթե լինի առաջնորդության փոփոխություն, այդ ժամանակ քաղաքական գործիչները նոր տեսլականով կկարողանան հասնել նրան, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորվեն:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը, ապա քանի որ այդ հարցն աներկբա գոյություն ունի առհասարակ ամբողջ հայ ազգի մոտ՝ որպես լոբբինգ արվող հարց, դրան առանձին գլուխներ չենք նվիրել ծրագրում: Մենք գտնում ենք, որ այստեղ իրավական մեխանիզմները բավարար չափով չեն օգտագործվել այդ խնդրի միջազգային հանրայնացման և ճանաչման գործընթացում: Մենք աշխատել ենք միայն ժողովրդական դիվանագիտության շրջանակներում խնդիրն առաջ մղելու մասով՝ օրինակ խորհրդարաններում բանաձևեր ընդունելու տեսքով, բայց մենք, օրինակ, թուրքական դատարանները չենք օգտագործել Թուրքիայի ներսում հայցեր հարուցելու գործընթաց սկսելու և այն ՄԻԵԴ հասցնելու ուղղությամբ: Այս իմաստով հույներից, եզդիներից շատ բան ունենք սովորելու, ովքեր Եվրոպական դատարանում Թուրքիայի դեմ անընդհատ մարտահրավերներ են նետում: Մենք կարծում ենք, որ իշխանություն ունենալու պարագայում պետք է այս ուղղությամբ զարկ տանք Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի հանրայնացման գործին: Իրավական ճանապարհներով պետք է ավելի շատ գործ անենք:
1. Ինչպիսի՞ մոտեցում ունեք ՀՀ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-ԱՄՆ, ՀՀ-ՌԴ, ՀՀ-Վրաստան, ՀՀ-Իրան ՀՀ-եվրոպական առանձին երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
-         Դաշինքի ծրագրում ունենք ամրագրած, որ և՛ հարևան պետությունների՝ Վրաստան, Իրան, և՛ Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի Դաշնության, Չինաստանի, Հնդկաստանի, ԵՄ առանձին պետությունների հետ փոխշահավետ բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանման և զարգացման կողմնակիցն ենք և այս առումով տարբերություններ չունենք:
Իրանի  հետ կապված առանձին մոտեցումներ ունենք, որ Հայաստանը պետք է կարողանա իրանական գազից օգտվել և դառնալ իրանական գազի տարանցիկ երկիր, սրա հետ կապված ծրագրում առանձին կետ ունենք: ԵՄ հետ համագործակցության առումով պատասխանեցի արդեն, որովհետև, եթե մենք գնում ենք Ասոցացման համաձայնագրի և Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի բանակցությունների վերսկսմանը, կարծում եմ ինտեգրացիոն գործընթացի հետ կապված հարցի պատասխանը տրված: Բրյուսելում ավարտված բանակցությունները շրջանակային համաձայնագրի հետ կապված են, որի տեքստին մենք ծանոթ չենք, բայց գիտենք, որ այն բավականին թույլ փաստաթուղթ է, և պարզապես փաստաթուղթ է, փաստաթուղթ լինելու համար, որպեսզի ասեն՝ ստորագրեցինք Ասոցացման համաձայնագրի փոխարեն, բայց դա երբևէ չի կարող փոխարինել  Ասոցացման համաձայնագրին, առավել ևս փոխարինել Խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրին:
- Մենք գտնում ենք, որ տարածաշրջանը ժողովրդավարացման կարիք ունի, կանխատեսելիության խնդիր կա տարածաշրջանում: Նույն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում որևէ բանակցություն, պայմանավորվածություն չի կարող ամուր լինել, քանի դեռ գործ ունես մի պետության հետ, որտեղ նախագահը և նրա կինը երկրի առաջին երկու դեմքերն են, որտեղ կանոնավոր բանակը ԻՊ ահաբեկչական կազմակերպության կանոններով է կռվում: Այս հանգամանքները մեզ հուշում են այն մասին, որ տարածաշրջանի ժողովրդավարացումից է նաև կախված նույն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը, տարածաշրջանում եղած մյուս տուրբուլենտ իրավիճակները: Այս առումով տարածաշրջանային անվտանգությունը մեզ մոտ շատ անկայուն է և տեսնում ենք, որ տարածաշրջանային մակարդակում ժողովրդավարացման պրոցեսի կարիք կա:
- Ինչպե՞ս եք տեսնում ՀՀ-Սփյուռք համագործակցության տեսլականը, որո՞նք պետք է լինեն ընդհանուր օրակարգի առաջնահերթությունները:
- Սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով Սփյուռքի դերակատարությունը բարձրացնել և նրանց մասնակից դարձնել, օրինակ, ներգաղթի ինչ-որ մարմին ստեղծելու գործում, օրինակ նախարարության տեսքով, որը կզբաղվի Սփյուռքից եկող ներդրումներով և ներգաղթով, և այդ մարմնի ղեկավարը կնշանակվի Սփյուռքից ձևավորված խորհրդարանին կից մի մարմնից: Նման գաղափար կա ծրագրում և դրա միջոցով մենք փորձում ենք Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները բերել ավելի բարձր մակարդակի, և ոչ միայն «փող ուզողի» դերում հանդես գալ և օգտագործել Սփյուռքի մարդկային ռեսուրսը: Նաև մի կարևոր դրույթ ենք ուզում մտցնել. նոր Սահմանադրությամբ, գիտեք, որ նախարար կարող է նշանակվել այն անձը, ով վերջին չորս տարիների ընթացքում ՀՀ քաղաքացի է և մշտապես բնակվել է Հայաստանում: Քաղաքացին նորմալ է, բայց մշտական բնակության ցենզը մենք գտնում ենք՝ պետք է հանվի, որովհետև դրանով փակում ենք Սփյուռքի գործիչների ճանապարհը Հայաստանում որևէ դերակատարություն ունենալու առումով և թույլ չենք տալիս մարդկանց, որ նրանք Հայաստանում կարողանան, օրինակ, նախարար աշխատել: Պատկերացրեք, ունենք Կառավարություն, որը ցանկանում է հայտնի սփյուռքահայ տնտեսագետների, հայտնի անձանց և մասնագետների ներգրավել, մարդկանց, ովքեր կարող են նախարար աշխատել այստեղ՝ զիջելով Սփյուռքի իրենց կյանքը, բարձր աշխատավարձերը և այլն: Բայց Սահմանադրությունը դա թույլ չի տալիս: Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության առումով մենք նաև ամեն բան անելու ենք, որ Հայաստանը տասը միլիոն հայերի երկիր լինի: Այսինք՝ խոսքը ոչ միայն հենց անպայման այստեղ ապրելու մասին է, այլ Հայաստանի հետ իդենտիֆիկացնելու մասին: Մարդը, ով ապրում է Սիդնեյում իրեն ինչ-որ կերպ տեսնի՝ որպես Հայաստանի մի մաս և հայ լինելու, հայկական ինքնության պահպանման տեսանկյունից դիտարկվի որպես գործոն, այսինքն՝՝ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները ստանան այն ուղերձն ու ռեսուրսը Հայաստանից, որ իրենք կամ իրենց երեխաները միայն այս պետության լինելու կամ զարգանալու պարագայում կկարողանան պահպանել իրենց հայ լինելը:
- Մերձավոր Արևելքի հետ կապված Հայաստանի դերակատարությունը պետք չէ ուռճացնել, ասել, որ մենք ինչ-որ մեծ դերակատարում այնտեղ կարող ենք ունենալ, պարզապես հայկական գաղթօջախների խնդիր կա այստեղ, և որտեղ հնարավոր չէ պահպանել հայկական մշակույթն ու պաշտպանել հայերին, պետք է կարողանանք գոնե հայկական ռեսուրսը, կապիտալը ժամանակից շուտ բերել Հայաստան, և ոչ թե թողնել, որ վերջին պահին փոշու վերածվի ինչը, մեծ մասով տեղի ունեցավ Սիրիայում, դրանից առաջ որոշակի առումով Իրաքում: Ինքս էլ այցելել եմ Լաթաքիա Քեսաբի գրավման ժամանակ, այդ ամեն ինչին տեղում ծանոթացել եմ և հասկացել, թե իրականում ինչ խնդիր է, և մենք ընդհանրապես ինչ դերակատարում կարող ենք ունենալ՝ որպես պետություն:

"Yelk" Alliance and Their Foreign Policy Priorities: An Interview with Edmon Marukyan (EXCLUSIVE)
"Armedia’’ IAA presents an exclusive interview with the leader of the "Yelk" alliance, the leader of the "Lusavor Hayastan" party, the deputy of the RA National Assembly, Edmon Marukyan.
- Mr. Marukyan, will you, please, name the three main priorities of the foreign policy directions of your political power?
- In the program of our alliance, the foreign policy priorities are not marked as such, but I can highlight to what we attach great importance. The first one is our approach concerning the settlement of Karabakh conflict, the axis of which is strong Armenia. We affirm that the settlement of this problem, under the new Constitution of Artsakh, should not be the subject of discussions in the context of concessions, and we insist that in Azerbaijan, on the part of any political force, any political figure, and a representative of power there is no question of concessions. We think that the pro-Armenian solution of the Karabakh problem lies in the development of the Armenian economy, the development of the state of Armenia and in restoring the violated military and political equilibrium between Armenia and Azerbaijan. Until this balance is restored, until the state of Armenia is strong enough, we do not imagine any pro-Armenian solution to the Karabakh problem, and there can be no concessions either in our program or in our rhetoric.
The second direction is an interrupted European integration. It is known that after the adoption of the declaration on independence, Armenia began European integration, the foundations of which are laid down in the Declaration of Independence of the Republic of Armenia. In 2001, Armenia, having accepted the jurisdiction of the European Court of Justice, ratified the Council of Europe's human rights documents, becoming a member of the Council of Europe and continued European integration until 2013, when negotiations on the Association Agreement , Deep and Comprehensive Free Trade Agreement had been going on for four years.
In the program of the "Yelk" alliance, it is noted in a separate paragraph that in case of coming to power, the alliance will resume negotiations with the European Union on the Association Agreement and the DCFTA.
The third direction is connected with closer neighbors, specifically, with the countries of the EAEU, with Armenia-EAEU and Armenia-CSTO relations. In the trade and economic context, we declare that membership to the Eurasian Economic Union does not come from Armenia's national interests and this membership, in fact, has damaged the development of our state's economy and the process of pro-Armenian solution of Karabakh problem. The direction associated with the CSTO is a direction related to external security and the Alliance supports the idea that in order to ensure external security, we should find alternatives to the CSTO. With this, we affirm and declare that the current external security system of the RA does not satisfy us and does not provide Armenia's external security, and it also contains numerous challenges. In the context of the above mentioned, we declare that, in case of coming to power, we will begin searching for alternatives to external security. From the point of view of foreign policy discourse, I consider it important to single out the above-mentioned three areas.
- The past twenty years should have been used to strengthen the power of Armenia, its military and political forces and to stabilize, in case of which there could not be negotiations on unilateral concessions, there could not be such discussions in Armenia that "Let us concede some lands and receive peace in return’’ etc. We think that the current process of settlement cannot satisfy us at all, it cannot be an instrument of settlement, and this is the reason that we say that there can be no talks on mutual concessions. The resolution of the Karabakh problem, in fact, lies in Armenia itself, and one should not look for it in any other places.
Do you consider it possible to restore the Armenian-Turkish relations in the near future? What is the key to progress in this direction? And what steps should be taken for the international recognition of the Armenian Genocide?
- On this issue, we have a clearly fixed concrete point, and we affirm that the thesis existing until today, that is the restoration of the Armenian-Turkish relations without any preconditions, should remain on the agenda, but remain on the active agenda. We think that the absence of any steps in the current Armenian-Turkish relations, or the freezing of these relations (since, after the protocols no steps have been taken) is also connected with the leaders of two countries, in other words, it is a matter of leadership. And if it is changed, then the new political forces can be able to achieve a settlement in this direction.
As for the Armenian Genocide, since it is undoubtedly the most lobbied issue for the whole Armenian nation, we did not devote separate chapters to it in our program. We think that in the processes of international coverage and recognition of the issue, the legal mechanisms were not sufficiently used. In terms of promoting the issue, we worked only in the framework of public diplomacy, for example, in the form of adoption of resolutions in parliaments, but we did not use Turkish courts to begin the process inside Turkey and then bring them to the ECHR. In the sense of what has been said, we have much to learn from the Greeks, Yezidis, who constantly challenge Turkey in the European Court. In case of coming to power, we should make efforts in direction of wide coverage of the process of international recognition of the Genocide. We should work more in the legal direction.
- What is your approach towards Armenia’s integration processes? How do you see the development of Armenia's bilateral relations with the US, the Russian Federation, Georgia and Iran, and with individual European countries?
- The Alliance's program stipulates that we are supporters of maintaining mutually beneficial, good-neighborly and developing relations with our neighboring countries: Georgia, Iran, and also with the United States, the Russian Federation, China, India, and with the individual EU countries as well. In this respect we do not make a difference between them.
In connection with Iran, we have separate approaches. Armenia should be able to use Iranian gas and become a transit country for Iranian gas. There is a separate point in our program on this issue. In terms of cooperation with the EU, as I already said, we are going to resume negotiations on the Association Agreement and the DCFTA. The negotiations concluded in Brussels linked to a framework agreement, the text of which we do not know, is a rather weak document, which will never be able to replace the Association Agreement, and the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, in particular.
- We think that the region needs democratization, since there is a matter of predictability in the region. In the same context of the Armenian-Azerbaijani relations, no negotiations or agreements can be strong enough when you are dealing with a state where the president and his wife are the first persons in the country and where the regular army fights under the laws of the IS terrorist organization. These circumstances remind us that the solution of the very Karabakh problem and other turbulent issues depend on the democratization of the region. In terms of the above said, the regional security is very unstable for us, and we think that there is a need for a process of democratization at the regional level.
- In order to raise the role of Diaspora through constitutional reforms, we should make them participants, for example, in creating an body, a ministry responsible for the resettlement of Armenians to their homeland, as well as for the investments of Diaspora. And the head of this body will be appointed by the structure organized by the Diaspora at the parliament. We do have such an idea in our program and with the help of it we are trying to bring Armenia-Diaspora relations to a higher level, and not just act as a "beggar of money" and use the human resources of the Diaspora. We also wish to introduce one more important provision. Under the new Constitution, as it is known, a person who has been the citizen of the Republic of Armenia for the last four years and is permanently residing in Armenia can be appointed as a minister. It is understandable in terms of citizenship, but the qualification of a permanent residence, we think must be lifted, since it closes the doors to the figures of Diaspora, in terms of playing any role in Armenia. By this we do not allow people to work in Armenia, for example, as a minister. Imagine, if we have a government that wants to invite well-known specialists from the Diaspora, who can work here as ministers, leaving their lives and their high salaries in Diaspora, etc., but the Constitution does not allow them. In respect with Armenia-Diaspora cooperation, we will do our best to make Armenia a country of ten million Armenians. It is not just about all Armenians living here, but also about their identification with Armenia. A person living in Sydney must somehow feel part of Armenia and be an Armenian. From the point of view of preserving the Armenian identity, our compatriots from the Diaspora should receive such a message and resource from Armenia, which would mean that only if it exists and develops, their children will be able to keep Armenian identity in themselves.
What are your approaches to the processes that are ongoing in the Middle East and the policy of Armenia towards them?
- There is no need to exaggerate Armenia's role in the Middle East and to say that we can play any role there. There is simply a question of Armenian communities where it is impossible to preserve Armenian culture and Armenians. We must be able to bring at least an Armenian resource and capital to Armenia so that it does not all fade into dust, which mostly took place in Syria, and before that to a certain extent in Iraq. I myself was in Latakia during the seizure of Qesab and I got to know all of this on the spot and understood what the task before us really means, and in general, what role can we play as a state.