ԱՄԷ-ն, ԱՄՆ-ն և Իսրայելը երկկողմ հարաբերությունների լիակատար կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագիր են կնքել
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) և Իսրայելի միջև երկկողմ հարաբերությունների լիակատար կարգավորման մասին օգոստոսի 13-ին կնքված համաձայնագիրը քայլ է դեպի ավելի կայուն և բարգավաճ Մերձավոր Արևելք: Այս մասին նշվում է ԱՄԷ-ի, ԱՄՆ-ի և Իսրայելի իշխանությունների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է երկուշաբթի Աբու Դաբիում:
«2020 թվականի օգոստոսի 13-ին Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի և ԱՄԷ-ի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը համարձակ քայլ է դեպի ավելի կայուն, միավորված և բարգավաճ Մերձավոր Արևելք: Այն շրջում է տարածաշրջանի խնդիրների լուծման ավանդական ընկալումը` շեշտը դնելով շոշափելի, գործնական արդյունքներ ունեցող պրագմատիկ քայլերի վրա: Համաձայնագիրն իր մեջ նոր կամուրջներ ստեղծելու հույս է կրում, որոնք կօգնեն գոյություն ունեցող կոնֆլիկտների դեէսկալացմանը և կոնֆլիկտների կանխմանն ապագայում»,- հայտարարության տեքստը մեջբերում է Emirates News Agency-ն (WAM):
«Այսօր մենք ականատես եղանք իսրայելական EL AL ավիաընկերության առաջին կոմերցիոն թռիչքին դեպի ԱՄԷ, որում գտնվում էին իսրայելական պաշտոնյաներն և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները: Վաղը ԱՄԷ-ի, Իսրայելի և ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք քննարկումներ կսկսեն երկկողմ տեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ յոթ հիմնական ոլորտներում` ներդրումներ, ֆինանսներ, առողջապահություն, քաղաքացիական տիեզերական ծրագիր, քաղաքացիական ավիացիա, արտաքին քաղաքականություն ևդիվանագիտական ​​հարաբերություններ, զբոսաշրջություն ևմշակույթ: Արդյունքը կլինի տարածաշրջանի երկու առավել նորարարական և դինամիկ երկրների լայն համագործակցությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Շնորհակալություն հայտնելով Թրամփին՝ ներդրված ջանքերի համար, հայտարարության հեղինակները նաև նշում են. «Հուսով ենք և ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում մեր հավաքական ջանքերը մի շարք դրական փոփոխությունների կհանգեցնեն` ինչպես փոքր, այնպես էլ նշանակալից, որոնք մեր ժողովուրդներին և ամբողջ տարածաշրջանը կդնեն անվտանգության, բարգավաճման և խաղաղության հաստատուն ուղու վրա»,- նշվում է հայտարարության եզրափակիչ մասում:

The UAE, US and Israel have reaffirmed that the accord reached by the three nations on August 13 is “a courageous step towards a more stable, integrated and prosperous Middle East,”- GulfNews reports.
This came in a tripartite statement issued by the three nations during the current visit to the UAE by a top US-Israeli delegation, led by Jared Kushner, Senior Adviser to US President Donald Trump.
Following is the joint statement:
“The accord reached between the United States, Israel and the United Arab Emirates on August 13, 2020 is a courageous step towards a more stable, integrated and prosperous Middle East.
“It inverts traditional thinking about the way to address the region’s problems and challenges, focusing on pragmatic steps that have tangible, practical outcomes. It carries with it the promise of new bridges that will serve to de-escalate existing conflicts and prevent future conflicts.
“And it comes at the right time. Over the last decade we have seen a marked increase in war, destruction and dislocation, and a growing demographic shift towards a younger population. If we are to meet the needs of current and future generations, we must be responding actively to all these changes.
“The accord has initiated a historic breakthrough in normalizing ties between Israel and the UAE and has led to the suspension of Israel’s plans to extend its sovereignty. The United States and the UAE urge Palestinian leaders to reengage with their Israeli counterparts in discussions aimed at achieving peace.
“On Saturday, the UAE formally abolished its 40-year boycott law, thereby allowing UAE companies and individuals to trade directly with Israel.
“Israeli and Emirati ministers, from foreign affairs to food security, have initiated their first official discussions on continuing and strengthening cooperation. We have already opened phone lines between the two countries and as we speak, Israelis and Emiratis are collaborating on research we hope will lead to a breakthrough in the treatment of COVID-19.